Категорія
Новини
Дата

G20 у спільній заяві знову відмовилась відкрито засудити вторгнення РФ до України 

2 хв читання

G20 РФ Україна /Getty Images

G20 у спільній заяві знову відмовилась відкрито засудити вторгнення РФ до України Фото Getty Images

Група двадцяти (G20) дала зрозуміти, що їхня підтримка України слабшає, випустивши спільну декларацію, в якій помʼякшилася раніше узгоджена критика війни Росії і містилася лише загальна згадка про наслідки від 1000-денного вторгнення, пише Financial Times 19 листопада. Таким чином у своїй заяві лідери країн G20 другий рік поспіль відмовляються відкрито засудити вторгнення РФ. 

Ключові факти

  • На зустрічі в Ріо-де-Жанейро країни «Великої двадцятки», до якої входять лідери найважливіших союзників України, таких як США, Велика Британія, Франція та Німеччина, у понеділок, 18 листопада, узгодили заяву, в якій згадуються «негативні додаткові наслідки війни» та вітаються «ініціативи, які підтримують всеосяжний, справедливий та міцний мир».
  • На відміну від документа, підготовленого на торішньому саміті G20 у Нью-Делі, у комюніке цього року не було засудження ядерних загроз, повʼязаних з Україною, вимоги припинити атаки на продовольчу та енергетичну інфраструктуру. Минулого року західні держави подавали все це як дипломатичну критику Москви.
  • Документ Ріо включав лише один параграф, присвячений війні в Україні, порівняно з сімома параграфами у заяві Нью-Делі. У декларації Росія не згадана жодного разу.
  • Деякі європейські делегації наполягали на жорсткіших формулюваннях, які засуджують Росію після масштабної атаки із застосуванням ракет та безпілотників у неділю, 17 листопада, внаслідок якої постраждали цивільні обʼєкти в Україні, але зрештою відмовилися від цієї вимоги через побоювання, що це може зірвати спільну декларацію.
  • «Заява недостатньо сильна… немає нічого про останні атаки, – сказав один європейський дипломат у Ріо. – Але ніхто не хотів заходити надто далеко, інакше б почався конфлікт, і не було б жодної заяви».
  • Центральними аспектами комюніке стали заклики до ефективного оподаткування надбагатих людей, заходи щодо скорочення бідності, припинення вогню в секторі Газа та реформа Ради Безпеки ООН, головні пріоритети приймаючої країни Бразилії.
  • Заява була опублікована від імені всіх членів G20, незважаючи на заперечення президента Аргентини Хавʼєра Мілея, правого лібертаріанця і шанувальника Дональда Трампа, який опублікував заяву, в якій розкритикував кілька елементів, включаючи державне втручання у боротьбу з голодом.
  • У декларації також повторено торішню вимогу щодо збільшення фінансування заходів щодо боротьби зі зміною клімату з мільярдів до трильйонів доларів.

Контекст

Саміт G20 відбувається у Бразилії на тлі зростання тиску з боку деяких західних союзників на президента України Володимира Зеленського, які вимагають розглянути можливість мирних переговорів з РФ.

Цей тиск також частково виник напередодні другого терміну Дональда Трампа після президентських виборів у США 5 листопада. Трамп присягнув припинити війну якнайшвидше і пригрозив зупинити військову допомогу США Києву, якщо Україна не погодиться на переговори з Росією.

Трамп може запропонувати Україні заморозити війну з Росією, відмовившись від вступу до НАТО щонайменше на 20 років, повідомила раніше WSJ із посиланням на поінформовані джерела. За їхніми словами, такий сценарій закінчення війни зараз обговорюють радники Трампа.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд