Минулого року імпорт скрапленого природного газу до Європи вперше перевищив імпорт природного газу на континент трубопроводами, пише Bloomberg із посиланням на звіт Energy Institute (EI). Водночас частка Росії у світовому експорті трубопроводами впала до 29% у 2022 році.
Ключові факти
- Згідно зі аналізом, минулого року європейський імпорт трубопровідного газу становив близько 151 млрд кубометрів порівняно з 232 млрд на рік раніше. Падіння на 35% у річному обчисленні контрастує з імпортом СПГ, який зріс до 170 млрд кубометрів у 2022 році зі 108 млрд роком раніше.
- У той час як попит Європи до СПГ збільшився, Азія, як і раніше, залишалася найбільшим імпортером цього палива.
- У звіті йдеться, що частка Росії у світовому експорті трубопроводами впала до 29% у 2022 році з приблизно 43% у середньому за попередні 10 років.
- Норвезький трубопровідний газ враховувався як внутрішня торгівля в Європі і виключався з імпортованих.
- Ці зміни свідчать про те, що континент швидко відновлює свою енергетичну інфраструктуру, розриваючи звʼязки з Росією після її вторгнення в Україну. Європа була привабливим ринком, що допомогло залучити більше СПГ та заповнити прогалини, що утворилися через скорочення поставок російськими трубопроводами.
- Протягом року європейські країни швидко встановили більше терміналів для палива і Німеччина вперше приєдналася до клубу імпортерів. Комунальні підприємства регіону підписали угоди про постачання більшої кількості СПГ від таких виробників, як США, і відбувся поворот у бік відновлюваних джерел, таких як вітряна та сонячна енергія.
Контекст
Експорт СПГ із США до Європи різко зріс минулого року в міру поглиблення енергетичної кризи та зростання цін на газ, а постачання понад 40 млн т зменшили нестачу. Додаткові потоки допомогли Європі створити достатні запаси газу.
До енергетичної кризи Німеччина була єдиною великою економікою в Європі, яка не мала потужностей з імпорту СПГ, оскільки була залежна від трубопровідного газу з Росії.
Але за останні 18 місяців Німеччина прискорила будівництво низки плавучих обʼєктів з імпорту СПГ. За даними Refinitiv, з грудня країна прийняла загалом 2,4 млн т СПГ, причому понад 70% надійшло зі США.
Нещодавно Німеччина підписала другу довгострокову угоду про імпорт скрапленого природного газу зі США, оскільки Берлін намагається замінити російські енергоносії у своїй економіці на тлі війни РФ в Україні, пише Financial Times.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.