Інфляція на споживчому ринку у січні 2024 року сповільнилася до 0,4% з 0,7% у грудні, повідомила Державна служба статистики. У річному вимірі споживчі ціни знизилися до 4,7% з 5,1% за підсумками грудня.
Ключові факти
- Базова інфляція в січні порівняно з груднем становила 0,4%, із січнем 2023 року – 4,6%.
- На споживчому ринку в січні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,1%. Найбільше (на 16,8%) подорожчали овочі.
- Ціни на фрукти, яловичину, молоко та молочні продукти, масло, рибу та продукти з риби, макаронні вироби зросли на 4,5–0,7%.
- Водночас на 8,4% подешевшали яйця, на 3,6–0,6% знизилися ціни на свинину, цукор, продукти переробки зернових, соняшникову олію, м’ясо птиці, сало, рис.
- Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,7%.
- Відбулося зростання цін у сфері охорони здоров’я на 1,3%.
- Одяг і взуття подешевшали на 5,5%.
- Ціни на транспорт теж знизилися, зокрема на 1,5% – в основному через здешевлення палива та мастил на 4,6%. Водночас на 2,5% подорожчав проїзд у залізничному пасажирському транспорті.
Контекст
9 листопада Верховна Рада ухвалила державний бюджет на 2024 рік. До другого читання у ньому змінився макропрогноз, який закладається в основу бюджетних розрахунків. Реальне зростання ВВП прогнозується на рівні 4,6%, інфляція – 9,7%. Очікується, що середньорічний курс долара становитиме 40,7 грн.
Інфляція на споживчому ринку в грудні порівняно з листопадом становила 0,7%, за рік у цілому – 5,1%. Базова інфляція в грудні, порівняно з листопадом, була нульовою, за рік у цілому – 4,9%.
25 січня Національний банк України не став змінювати облікову ставку, залишивши її на рівні 15%. Також регулятор покращив прогноз щодо інфляції у 2024 році – очікує пришвидшення зростання цін. Однак якщо у попередньому прогнозі річна інфляція була 9,8%, то тепер регулятор очікує 8,6%.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.