Іранські танкери перейшли на перевезення російської нафти після того, як у грудні посилилися західні обмеження щодо РФ, пише Financial Times. Москва звернулася до методів обходу санкцій, які використуває Тегеран
Ключові факти
- Згідно з дослідженням FT, щонайменше 16 суден, що входили до мережі прихованих танкерів, яка дозволяла Ірану порушувати санкції США, за останні два місяці почали відвантажувати російську сиру нафту.
- Суднові брокери та аналітики кажуть, що Росія заманювала власників і операторів танкерів преміальними ставками, оскільки прагне захистити своє основне джерело експортних доходів від західних обмежень, таких як обмеження цін на нафту G7. «Ми бачили кілька суден, залучених до торгівлі з Росією, які раніше займалися перевезенням іранських бочок», – сказала Світлана Лобачова, аналітик по танкерах EA Gibson у Лондоні.
- В останні місяці Ірану вдалося зберегти чи навіть збільшити експорт сирої нафти. Тегеран, який співпрацює з Москвою щодо нафтової політики через групу ОПЕК+, став ключовим прихильником вторгнення в Україну.
- Аналіз FT показує, що обсяги російської нафти, що відвантажується на судна, ідентифіковані як частина «тіньового флоту», зросли з менш ніж 3 млн барелів у листопаді до понад 9 млн барелів у січні.
- Деякі з суден, які обслуговують російський маршрут, раніше були ідентифіковані як частина «тіньового флоту» Москви, організованого минулого року. Суднові брокери підрахували, що він складається приблизно зі 100 суден.
- Водночас російська нафта, як і раніше, перевозиться танкерами з західною страховкою, яка доступна лише за умови, що нафту куплено за ціною, нижчою від граничної.
Контекст
Експорт іранської нафти зростає завдяки таємним постачанням до Китаю. У листопаді експорт зріс приблизно до 1,3 млн барелів на день, а позаминулого місяця був майже найвищим за чотири роки. Додаткові іранські барелі, ймовірно, прямують до Китаю, найбільшого у світі імпортера нафти, під приводом постачання з Малайзії. Також Іран минулого року розширив свою роль у Венесуелі, яка також перебуває під санкціями США, і направив постачання легкої нафти на переробку та розріджувачів для виробництва сирої нафти, придатної для експорту.
Експорт нафти Ірану обмежений з того часу, як колишній президент США Дональд Трамп у 2018 році вийшов із ядерної угоди 2015 року та знову запровадив санкції, спрямовані на обмеження експорту нафти й повʼязаних із цим доходів уряду Ірану. Експорт досяг найвищого рівня з 2019 року вже за президентства Джо Байдена, який прагнув відродити ядерну угоду. Зростання відбувається, незважаючи на перешкоди, такі як затримка у цих переговорах і конкуренція з боку російської нафти зі знижкою.
Москва й Тегеран конкурують на ринку нафти та газу. Але іранський і російський режими обʼєднують міжнародна ізоляція, що зростає, внутрішньополітична криза й ворожнеча з США.
Постачання нафти з Росії виросло минулого тижня вчетверте поспіль до найвищого рівня з червня, цьому сприяло перенаправлення обсягів, які раніше постачалися безпосередньо до Німеччини та Польщі. Проте, через введення країнами Заходу цінового обмеження Росія в січні втратила близько $8 млрд нафтогазових доходів, сказав голова Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) Фатіх Бірол.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.