Європейські уряди розділилися в думках щодо створення спеціального трибуналу для притягнення російських лідерів до відповідальності за воєнні злочини, вчинені окупантами під час вторгнення в Україну, пише Bloomberg.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Низка держав-членів Європейського Союзу порушать це питання на дводенній зустрічі на найвищому рівні в Брюсселі, яка розпочнеться у четвер, але угода може бути недосяжною через юридичні наслідки.
- Декілька дипломатів ЄС заявили, що певні члени блоку насторожено ставляться до неоднозначних результатів попередніх розслідувань воєнних злочинів.
- Країни Балтії – Естонія, Латвія та Литва – відкрито закликають ЄС допомогти у створенні міжнародного трибуналу для притягнення до відповідальності російських політичних та військових лідерів, включаючи президента РФ Володимира Путіна. Президент Латвії Егілс Левітс, колишній суддя Європейського суду з прав людини та Європейського суду, цього місяця закликав до якнайшвидшого створення спеціального трибуналу щодо порушень статуту Організації Обʼєднаних Націй 1945 року.
- Спеціальний трибунал усунув би юридичні лазівки, оскільки інші суди, такі як Міжнародний кримінальний суд (МКС) або Європейський суд з прав людини, не мають юрисдикції в цьому питанні.
- Такий суд буде аналогічний тим, що використовуються для судового переслідування за злочини, скоєні в Руанді, Камбоджі та колишній Югославії.
- Критики ж цієї ініціативи кажуть, що спеціальні органи, такі як Міжнародний кримінальний трибунал щодо колишньої Югославії (МКТЮ), були обтяжені тривалими, складними слуханнями та вироками, які відрізнялися за суворістю. МКТЮ за свою 24-річну роботу все ж таки дав результати, винісши обвинувальні вироки низці воєнних злочинців.
- Франція, хоч і не заперечує проти спеціального трибуналу, заявила, що потенційні воєнні злочини Росії можуть розглядатися в судовому порядку в межах існуючої міжнародної системи, за словами чиновника в офісі президента Емманюеля Макрона.
- Спеціальний трибунал потенційно доповнив би роль МКС, що вже розслідує дії Росії в Україні після отримання запитів від багатьох країн. Формальні розслідування можуть тривати роками.
Контекст
19 травня Європарламент підтримав створення спеціального міжнародного трибуналу з розслідування воєнних злочинів Росії та її союзників проти України. Створення органу також підтримали в ПАРЄ.
Трибунал має на меті притягнути до відповідальності президента РФ Володимира Путіна та його найближче оточення.
Спеціальний міжнародний трибунал, що розглядатиме злочини, скоєні російським військовим та політичним керівництвом в Україні, запрацює цього року. Про це в інтервʼю Forbes сказав заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов. Міжнародний трибунал базуватиметься у Європі. Спочатку планували, що офіс буде у Києві. Наразі невідома кількість країни, які увійдуть до трибуналу. Європейський парламент своїм рішенням уже визнав необхідність створення Спеціального міжнародного трибуналу та закликав надати технічну й фінансову підтримку для цього.
Мандатом роботи трибуналу буде розслідування злочину агресії проти України. Щонайменше військове та політичне керівництво РФ стане невиїзними, їм не буде спокою у цивілізованому світі, каже Смирнов.
Близько 30 000 кримінальних проваджень розпочала поліція за фактами скоєння в Україні злочинів військовослужбовцями збройних сил Росії та їхніми спільниками. З них понад 21 000 кримінальних проваджень саме за статтею 438 Кримінального кодексу України – «Порушення правил та звичаїв війни», повідомив очільник Нацполіції Ігор Клименко в інтервʼю Forbes.
Наприкінці вересня команда експертів, уповноважена вищим правозахисним органом ООН для вивчення порушень прав людини в Україні, заявила, що її початкове розслідування виявило докази воєнних злочинів у країні, скоєних після вторгнення Росії. Експерти повідомили, що невстановлена кількість російських солдатів скоїла злочини сексуального чи гендерного насильства, жертвам від 4 до 82 років. Зокрема, дітей ґвалтували, катували та незаконно увʼязнювали.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.