Категорія
Новини
Дата

Малий та середній бізнес за місяць втратив $80 млрд. Як підприємці працюють в умовах війни

Загальні прямі втрати малого та середнього бізнесу за чотири тижні війни досягли $80 млрд. Оцінка скорочення ВВП України у 2022 році внаслідок зниження ділової активності – 21%. Про це свідчить дослідження Advanter Group спільно з діловими клубами України та Центром економічного відновлення.

Ключові факти:

  • Частка персоналу, що працює на умовах скорочення зарплати, становить 38%, ще 38% відправлена у відпустку. Частка персоналу, що скорочена на поточний момент — 21%.
  • 16% підприємців вже перенесли повністю або частково ділову активність в інші регіони.
  • Лише 17% підприємців сподіваються принаймні зберегти обсяги продажів по відношенню до 2021 року. Натомість 34% не бачать можливості мати суттєві обсяги діяльності в цьому році.
  • Підвищуються позитивні очікування малого бізнесу (очікується 61% обсягів продажів в цьому році, порівняно з 2021), і зниження очікувань середніх підприємств (лише 29% в обігу від 2021 року).
  • Стратегічні рішення, які вже реалізує бізнес: запуск нових продуктів або бізнесів (37,1%); пошук нових експортних можливостей (32,9%); обʼєднання з іншими підприємствами (22,5%); адаптація виробництва і сервісів під поточні потреби держави і суспільства (54,5%); орієнтація на державні закупівлі (10,8%); заморожування діяльності (27,7%).
  • Основними потребами бізнесу залишається доступ до фінансів та збереження ключових співробітників для функціонування бізнесу: допомога в отриманні обігових коштів (55,3%); податкові канікули (48,4%); доступ до інвестиційних ресурсів (42,3%); допомога у просуванні продукції (36,7%); допомога у збережені ключових співробітників (31,6%); консультаційна допомога (25,1%); допомога у організації експорту (24,2%).
  • Опитано 260 власників і керівників компаній по всіх регіонах України. Період опитування: 21.03 – 23.03.2022.
Малий та середній бізнес за місяць втратив $80 млрд. Як підприємці працюють в умовах війни /Фото 1
Малий та середній бізнес за місяць втратив $80 млрд. Як підприємці працюють в умовах війни /Фото 2
Малий та середній бізнес за місяць втратив $80 млрд. Як підприємці працюють в умовах війни /Фото 3
Малий та середній бізнес за місяць втратив $80 млрд. Як підприємці працюють в умовах війни /Фото 4
Малий та середній бізнес за місяць втратив $80 млрд. Як підприємці працюють в умовах війни /Фото 5
Попередній слайд
Наступний слайд

Контекст

За даними Advanter Group, прямі поточні втрати малого та середнього бізнесу в Україні за перші два тижні війни склали $30–60 млрд.

Раніше президент Зеленський пообіцяв максимальну дерегуляцію бізнесу і закликав відновлювати підприємницьку діяльність там, де немає бойових дій. 

Верховна Рада вже ухвалила закон, який передбачає податкові стимули для бізнесу на час війни.

Матеріали по темі