Рада бізнес-омбудсмена (РБО) отримала від компаній 310 скарг щодо недобросовісної поведінки державних органів та закрила 180 справ за результатами роботи у третьому кварталі 2023 року. На початок листопада розслідування 99 справ триває, йдеться у звіті РБО.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- У третьому кварталі Рада допомогла бізнесу повернути 305,6 млн грн. З початку діяльності сума фінансового ефекту Ради склала 25 млрд грн, йдеться у повідомленні.
- Найбільш поширеною категорією скарг бізнесу традиційно були податкові питання, хоча їх пропорція у звітному кварталі змінилася завдяки поступовому прогресу з виконанням державними органами рекомендацій РБО щодо полагодження СМКОР, зазначається в повідомленні.
- У липні-вересні 2023 року податкових питань стосувалося 176 або 58% скарг в порівнянні з близько 70% у першому та другому кварталах 2023 року.
- Як зазначили в РБО, вперше в період дії воєнного стану категорія податкових перевірок вийшла на перший план. Майже половину скарг щодо оскарження результатів перевірок вдається вирішувати успішно, зазначається в повідомленні.
- Бізнес-омбудсмен наголошує, що попри зменшення випадків блокування накладних порівняно з четвертим кварталом 2022 року, стабілізація зупинилася на рівні в 3-4 рази вищому від бажаного.
- Крім податкових питань, у третьому кварталі до Ради продовжили надходити звернення щодо зловживань правоохоронних органів та митниці – їх кількість склала 13% та 9% відповідно. Проте радикальних сплесків, чи-то кардинальних зрушень у цих сферах установа не спостерігала, зазначили в РБО.
Контекст
Наприкінці травня цього року засновник Concorde Capital Ігор Мазепа анонсував під час «Business Breakfast з Володимиром Федоріним» створення антирейтингу правоохоронців та суддів, які використовують повноваження з незаконною метою.
28 червня на підтримку ініціативи Мазепи виступили 42 підприємці, які опублікували Маніфест на захист 42-ї статті Конституції. Серед них – власниця фармкомпанії «Фармак» Філя Жебровська, гендиректор «Агромат» Сергій Войтенко, засновник «Текстиль-Контакт» Олександр Соколовський, фаундер компаній FinStream та Cronvest, голова Асоціації підприємців-ветеранів Сергій Позняк та інші.
«Ментівський беспредєл набрид бізнесу, правоохоронці приходять та іменем закону шиють голі статті, кримінальні справи та тероризують бізнес, – емоційно пояснив ідею створення нової платформи Мазепа в коментарі Forbes, – Якщо влада не може покласти цьому край, то обʼєднаний бізнес готовий це зробити».
Підприємці не обмежаться лише створенням реєстру. В планах – заснувати організацію, яка буде захищати бізнес від тиску правоохоронних структур та комунікуватиме з державою. Як це може працювати, читайте в матеріалі Forbes.
За даними Офісу генпрокурора, на який посилається рух «Маніфест 42», в Україні 77% кримінальних справ проти бізнесу порушуються правоохоронцями без подальшої передачі до суду з обвинувальним актом. Цей показник сягнув історичного максимуму.
У січні–жовтні 2023 року лише 23% кримінальних проваджень у сфері господарської діяльності доходять до суду з обвинувальним актом. Це на третину менше, аніж у попередні роки, зазначають в організації.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.