Міністерство оборони України готує правову базу, щоб легалізувати в армії використання софту, зокрема розробленого американською компанією Palantir. Про це повідомила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко на технологічній конференції ІТ Арена.
На світовому рівні Palantir має контракти з ЦРУ, оборонними відомствами США, Великої Британії тощо. Виторг компанії у 2023-му сягнув $2,23 млрд, чистий дохід – $210 млн. В Україні компанія має шість проєктів.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- «Ми фокусуємося на тому, щоб всі розробки, у тому числі із компанією Palantir, були легалізовані, – сказала Катерина Черногоренко під час пресконференції. – Ми маємо дати військовим можливість безпечної роботи з даними на будь-якій платформі».
- За її словами, цей процес – пріоритет цифрової команди Міноборони. «Ми зараз намагаємося розробити процедури, які переводять усі ці ініціативи у легальну площину», – додала Черногоренко.
- Категорія
- Рейтинги
- Дата
Контекст
З 2014-го українська армія користується різним софтом, який переважно розробили волонтери. Серед них – системи для артилеристів «Кропива», GisArta, система ураження цілей із закритих позицій «Броня» тощо.
Більшість розробок не стоять на озброєнні в ЗСУ, тому їхнє використання нелегальне. «Висновок простий – технології пішли вперед, а наша нормативна база і підходи до захисту інформації потребують реформування», – казав Forbes у листопаді 2022-го Олег Гайдук, ексзаступник міністра оборони з питань цифровізації.
Ледь не єдиним легалізованим IT-продуктом в армії є система ситуаційної обізнаності Delta. На засіданні 4 лютого 2023-го Кабмін офіційно дозволив силам безпеки та оборони України користуватися платформою. Ця система ситуаційної обізнаності – ядро усього програмного забезпечення в ЗСУ.
З 2022-го українська армія також почала використовувати розробки американської Palantir з капіталізацією $16,6 млрд. Американський гігант розробляє системи для аналітики даних за допомогою штучного інтелекту. Він об’єднує десятки баз даних, щоб показати зв’язки між ними й спрогнозувати розвиток подій.
У лютому 2023-го французьке видання LʼExpress розповіло, що українські військові використовують на фронті мобільні центри розвідки Skykit. Це нова розробка Palantir, яку офіційно презентували лише в січні 2023-го. В українців Skykit з’явилися раніше, стверджує видання.
Комплекс складається з великої валізи з акумуляторами, двома вбудованими моніторами, ноутбуком, дроном Quadcopter, антеною, камерою Trailcam Nano та програмним забезпеченням Meta-Constellation. Це дає змогу підключитися до одного з 40 супутників, що пролітають над Україною, а також використовувати дані, оброблені штучним інтелектом.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.