Міністерство оборони України готує правову базу, щоб легалізувати в армії використання софту, зокрема розробленого американською компанією Palantir. Про це повідомила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко на технологічній конференції ІТ Арена.
На світовому рівні Palantir має контракти з ЦРУ, оборонними відомствами США, Великої Британії тощо. Виторг компанії у 2023-му сягнув $2,23 млрд, чистий дохід – $210 млн. В Україні компанія має шість проєктів.
Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго».
Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!
Ключові факти
- «Ми фокусуємося на тому, щоб всі розробки, у тому числі із компанією Palantir, були легалізовані, – сказала Катерина Черногоренко під час пресконференції. – Ми маємо дати військовим можливість безпечної роботи з даними на будь-якій платформі».
- За її словами, цей процес – пріоритет цифрової команди Міноборони. «Ми зараз намагаємося розробити процедури, які переводять усі ці ініціативи у легальну площину», – додала Черногоренко.
Контекст
З 2014-го українська армія користується різним софтом, який переважно розробили волонтери. Серед них – системи для артилеристів «Кропива», GisArta, система ураження цілей із закритих позицій «Броня» тощо.
Більшість розробок не стоять на озброєнні в ЗСУ, тому їхнє використання нелегальне. «Висновок простий – технології пішли вперед, а наша нормативна база і підходи до захисту інформації потребують реформування», – казав Forbes у листопаді 2022-го Олег Гайдук, ексзаступник міністра оборони з питань цифровізації.
Ледь не єдиним легалізованим IT-продуктом в армії є система ситуаційної обізнаності Delta. На засіданні 4 лютого 2023-го Кабмін офіційно дозволив силам безпеки та оборони України користуватися платформою. Ця система ситуаційної обізнаності – ядро усього програмного забезпечення в ЗСУ.
З 2022-го українська армія також почала використовувати розробки американської Palantir з капіталізацією $16,6 млрд. Американський гігант розробляє системи для аналітики даних за допомогою штучного інтелекту. Він об’єднує десятки баз даних, щоб показати зв’язки між ними й спрогнозувати розвиток подій.
У лютому 2023-го французьке видання LʼExpress розповіло, що українські військові використовують на фронті мобільні центри розвідки Skykit. Це нова розробка Palantir, яку офіційно презентували лише в січні 2023-го. В українців Skykit з’явилися раніше, стверджує видання.
Комплекс складається з великої валізи з акумуляторами, двома вбудованими моніторами, ноутбуком, дроном Quadcopter, антеною, камерою Trailcam Nano та програмним забезпеченням Meta-Constellation. Це дає змогу підключитися до одного з 40 супутників, що пролітають над Україною, а також використовувати дані, оброблені штучним інтелектом.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.