Народжуваність в Україні через війну наближається до світового антирекорду – WSJ /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Народжуваність в Україні через війну наближається до світового антирекорду – WSJ

Getty Images

Рівень народжуваності в Україні ще до вторгнення Росії у лютому 2022 року був найнижчим у Європі, нині українські демографи прогнозують, що цей показник стане найнижчим у світі, пише The Wall Street Journal. Спад народжуваності прискорює десятиліття скорочення чисельності населення та поглиблює демографічну кризу.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Кількість народжень за перші шість місяців цього року була на 28% нижчою, ніж за той же період у довоєнному 2021-му – це різке падіння з моменту здобуття Україною незалежності 1991 року.
  • Тенденція до зменшення народжуваності почалася після здобуття незалежності, коли економічні потрясіння відправили багатьох українців за кордон у пошуках роботи, а одна дитина стала нормою. Народжуваність впала на 12% після того, як Росія анексувала Крим та вторглася на схід України у 2014 році.
  • На той час, коли минулого року президент Росії Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення, рівень народжуваності в Україні впав приблизно до 1,2. Щоб населення зберігало свою чисельність, на кожну жінку має народжуватись приблизно 2,1 дитини.
  • Війна викликала виїзд мільйонів жінок та дітей, чоловікам віком від 18 до 60 років його заборонили. Це призвело до фізичного поділу багатьох пар та спонукало інших відкласти народження дітей. Велике питання полягає в тому, як люди будуть поводитися, коли військові дії припиняться і чоловікам знову дозволять покинути країну. У гіршому випадку, на думку демографів, населення України може впасти нижче 30 млн протягом наступних двох десятиліть із приблизно 43 млн напередодні війни.
  • У найбільшому пологовому будинку Києва цього року народжують близько 250 дітей на місяць, порівняно з 350 до 400 до війни. Цифри були б ще нижчими, якби не наплив жінок, переміщених з інших частин країни.
  • За даними видання, певні жінки відкладають вагітність через постійні загрози ракетних ударів, а також через можливий призов чоловіка до армії. Деякі – навпаки вирішують народжувати, незважаючи на небезпеку та невизначеність війни.

Контекст

За пів року в 2023-му в Україні народилося 96 755 дітей (47 129 дівчаток та 49 626 хлопчиків). Це на 28% менше в порівнянні з відповідним періодом 2021 року (135 079 дітей). Загалом показники народжуваності в Україні падають ще з 2013-го – приблизно на 7% на рік. А велика війна призвела до найбільшої кризи народжуваності.

Цьогоріч щомісяця в середньому народжується близько 16 100 дітей. Для порівняння у попередні роки, до повномасштабного вторгнення, кількість немовлят коливалась у межах 21 000–23 000 на місяць. 

На середину березня 2023 року в Європі перебувало понад 8 млн українських біженців. За даними ООН, близько 5 млн із них попросили тимчасового захисту в країнах ЄС. Україні потрібні жінки, щоб відновити економіку, писало агентство Bloomberg. За оцінкою економіста Олександра Ісакова, якщо не вдасться переконати 2,8 млн жінок працездатного віку повернутися, це коштуватиме Україні 10% річного довоєнного валового внутрішнього продукту.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні