Категорія
Новини
Дата

НБУ підвищив облікову ставку на 0,5 в.п. до 13,5% попри плани не змінювати її до літа 2025-го. Причина – прискорення інфляції

2 хв читання

Інфляція у листопаді сягнула 11,2% у річному вимірі й знову перевищила очікування Нацбанку. Через це регулятор змінив свої плани не змінювати облікову ставку й підвищив її на 0,5 в.п. – до 13,5%. Про це на брифінгу оголосив голова Нацбанку Андрій Пишний.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Ключові факти 

  • За попереднім планом НБУ ставка мала залишатись на рівні 13% до літа 2025 року. Але інфляція, яка знову виявилась вищою за прогнози, вплинула на рішення регулятора підвищити ставку. 
  • Причини зростання цін – гірші врожаї цьогоріч, збільшення виробничих витрат, зокрема на електроенергію й оплату праці, послаблення гривні в попередні періоди. 
  • «Інфляційні очікування наразі демонструють відносну стійкість, однак посилюється ризик їхнього розбалансування на тлі підвищення уваги населення до інфляційних процесів», – додали в НБУ. 
  • У наступні місяці інфляція продовжить пришвидшуватись, прогнозують в Нацбанку. Але далі регулятор очікує сповільнення зростання цін, зокрема завдяки покращенню ситуації в енергосекторі й нарощуванню врожаїв. 
  • Ключові ризики для економіки не змінились: виникнення додаткових бюджетних потреб, насамперед для оборони; можливе додаткове підвищення податків; подальше пошкодження інфраструктури, насамперед енергетичної та портової; поглиблення негативних міграційних тенденцій та подальше розширення дефіциту робочої сили. 
  • Значно знизився ризик недостатньої фінансової допомоги від партнерів – зокрема завдяки прогресу у кредитній програмі на $50 млрд, яка покриватиметься за рахунок доходів від заморожених активів РФ.
НБУ підвищив облікову ставку на 0,5 в.п. до 13,5% попри плани не змінювати її до літа 2025-го. Причина – прискорення інфляції /Фото 1

Контекст

У липні 2024-го Нацбанк зупинив стадію зниження облікової ставки, яку несподівано розпочав у березні. Тоді, попри прогнози, регулятор знизив ставку на 0,5 в.п. Ставка вже становить 13% – це рівень, який НБУ прогнозував на кінець року. Та в жовтневому прогнозі йдеться про те, що в разі зростання цінового тиску НБУ готовий повернутися до посилення процентної політики.

На початку війни НБУ вирішив не змінювати облікову ставку, залишивши її на рівні 10%, намагаючись зберегти стабільність фінансового сектору іншими методами. Але 2 червня 2022 року НБУ різко збільшив ставку до 25%, що стало одним із найбільш різких підвищень в історії. 

27 липня 2023 року НБУ вперше з червня 2022-го знизив облікову ставку з 25% до 22% з огляду на сповільнення інфляції та доволі стійку ситуацію на валютному ринку. 14 вересня регулятор продовжив цикл зниження ставки й змінив її з 22% до 20%. Надалі регулятор продовжив політику помірного зниження ставки.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні