Нацбанк знизив облікову ставку на 0,5 в.п. до 13%. Таке рішення регулятор ухвалив, ураховуючи стримані показники інфляції, триваюче поліпшення інфляційних очікувань та баланс ризиків для подальшої інфляційної динаміки, заявив голова Нацбанку Андрій Пишний.
Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.
Ключові факти
- Інфляція залишається на рівні, нижчому за прогнози НБУ. Так, за підсумками травня вона становила 3,3%. Причина все та ж: здешевлення сирих продуктів харчування завдяки сприятливим погодним умовам, ефектам високих минулорічних врожаїв і переорієнтації окремих виробників на внутрішній ринок.
- Зростання цін прискориться, але залишиться помірним до кінця року, прогнозує НБУ. На це вплинуть збільшення витрат бізнесу, підвищення зарплат і перенесення цього на ціни, а також підвищення тарифів на електроенергію.
- Також на пришвидшення інфляції можуть вплинути потенційне підвищення непрямих податків і акцизів для фінансування бюджетних потреб. Натомість на користь сповільнення інфляції можуть зіграти такі фактори, як розширення програм з відновлення України або отримання Україною доходу від заморожених активів РФ.
- Головним ризиком для інфляції та економічного зростання залишається війна. Також зберігаються інші ризики: ймовірність додаткових бюджетних потреб на оборону та енергетику, подальше руйнування інфраструктури, продовження часткового блокування західних кордонів, поглиблення негативних міграційних тенденцій.

- Категорія
- Рейтинги
- Дата
Контекст
Нацбанк продовжив тенденцію зниження облікової ставки цьогоріч, яку несподівано розпочав у березні. Тоді, попри прогнози, регулятор знизив ставку на 0,5 в.п. На сьогодні ставка вже становить 13% – це рівень, який регулятор прогнозував на кінець року. та регулятор не виключає подальшого зниження ставки. «НБУ готовий адаптувати монетарну політику в разі змін балансу ризиків для інфляції та валютного ринку», – йдеться у релізі Нацбанку.
На початку війни Національний банк вирішив не змінювати облікову ставку, залишивши її на рівні 10%, намагаючись зберегти стабільність фінансового сектору іншими методами. Але 2 червня 2022 року НБУ різко підвищив ставку до 25%, що стало одним із найбільш різких підвищень в історії.
27 липня 2023 року НБУ вперше з червня 2022-го знизив облікову ставку з 25% до 22% з огляду на сповільнення інфляції та доволі стійку ситуацію на валютному ринку. 14 вересня регулятор продовжив цикл зниження ставки і змінив її з 22% до 20%. Надалі регулятор продовжив політику помірного зниження ставки.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.