Правління Національного банку України затвердило стратегію пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу і повернення до інфляційного таргетування, повідомляє пресслужба регулятора.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Підготовка стратегії є однією з умов програми розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом, виконання якої було передбачено до кінця червня 2023 року.
- Стратегія складається з трьох основних напрямів: помʼякшення валютних обмежень, перехід до більшої гнучкості курсу та повернення до принципів інфляційного таргетування.
- Кожен напрям містить загальний опис послідовності етапів, ключових пріоритетів, принципів та належних передумов реалізації.
- Згідно з повідомленням, Національний банк впроваджуватиме стратегію послідовно та поступово.
- Зазначається, що сформовані належні передумови дали змогу НБУ помʼякшити низку валютних обмежень у червні. Водночас передумови для наступних кроків ще формуються.
- «Повернення у перспективі до інфляційного таргетування з плаваючим обмінним курсом відбуватиметься у впорядкований, консистентний спосіб, що дасть змогу мінімізувати ризики для цінової і фінансової стабільності та максимізувати потенціал для сталого економічного відновлення», – повідомили у НБУ.
Контекст
Укріплення гривні планомірно триває з початку 2023-го. Цьому посприяло кілька факторів. Ключовий – колосальні обсяги міжнародної допомоги. Цьогоріч Україна отримала майже $20 млрд кредитів і грантів. Завдяки цьому Нацбанк збільшив обсяги міжнародних резервів до $37,3 млрд.
Інша обставина – валюта, яка надходить у країну, не може з неї вийти через ліміти від НБУ. Попит на долар зменшує й нестача вільної гривні у населення та бізнесу.
Політика Нацбанку останніх місяців, спрямована на стримування попиту на валюту, грає особливу роль у зміцненні гривні. Йдеться про зростання гривневих ставок і запроваджені регулятором «конвертаційні депозити» (дозволяють купити долари за офіційним курсом 36,6 грн/$), що перемістили частину попиту на долар у безготівковий сегмент, перелічує голова аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.
Також у квітні НБУ фактично збільшив дозволений банкам обсяг продажу готівкового долара на 20%. Це зменшило кількість клієнтів небанківських обмінників. Більше про це читайте тут.
У червні Національний банк помʼякшив валютні обмеження, дозволивши українському бізнесу переказувати за кордон кошти для погашення окремих категорій зовнішніх кредитів і позик.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.