Категорія
Новини
Дата

«Очевидних причин немає». Джерела Forbes пояснили, чому держава поки не націоналізувала колишній Альфа-Банк

Український уряд досі розглядає варіант із націоналізацією Сенс Банку (донедавна — Альфа-Банк Україна), що належить російському бізнесмену Михайлові Фрідману та партнерам. Однак для цього поки немає підстав, оскільки націоналізації має передувати визнання банку неплатоспроможним. Про це розповіли два співрозмовники Forbes: в одній з фінансових держструктур, що опікуватиметься націоналізацією, та посадовець, дотичний до Офісу президента.

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • Відповідно до нещодавно ухваленого закону про виведення з ринку системно-важливих банків, можлива націоналізація залежить від показників конкретної фінустанови. З початку війни НБУ не карає банки за порушення нормативів капіталу, однак може визнавати їх неплатоспроможними з інших причин.
  • За новим законом, критерієм неплатоспроможності можуть стати проблеми з ліквідністю. За такого сценарію Мінфін може за спрощеною процедурою викупити системний банк за 1 гривню. 
  • «Ми не знаємо, коли це трапиться саме з «Альфою», – зазначає співрозмовник в одній із фінансових держструктур, що опікуватиметься націоналізацією. – НБУ, ймовірно, спостерігатиме за комплексом показників: наприклад, нормативів ліквідності, резервування, коррахунку в НБУ чи наявності картотеки».
  • Протягом жовтня після сплеску новин у медіа та обговорень у соцмережах про те, що перехід «Альфи» в держвласність неминучий, банк втратив 7 млрд грн коштів клієнтів. Установа і без того постійно стикалася з відтоками, але у значно менших масштабах: близько 4 млрд грн на місяць, каже один із високопосадовців з посиланням на дані НБУ, які є в його розпорядженні.
  • «За такої динаміки банк міг втратити ліквідність у середині грудня», – каже співрозмовник. Утім, ситуація стабілізувалася, і в Нацбанку поки немає очевидних причин для визнання банку неплатоспроможним, зазначає на правах посадовець, дотичний до Офісу президента. «Хіба що перевірка НБУ в банку знайде якісь менш явні, але суттєві, проблеми», – припускає він.
  • Нині в Сенс Банку працюють інспектори регулятора. Перевірка триватиме до 12 грудня, розповідає один зі співрозмовників, який попросив не згадувати його імені та посади у статті.
  • Четверо посадовців, близько знайомих із ситуацією (як з боку держави, так і дотичних до «Сенсу»/«Альфи»), з якими Forbes спілкувався на правах анонімності, не виключають, що націоналізація може відбутися вже наступного року.

Контекст

1 грудня в Україні офіційно запрацював Cенс Банк, юридичні процедури відмови від бренду «Альфа-Банк» завершені, повідомила фінустанова.

28 лютого ЄС застосував санкції до російських бізнесменів, акціонерів Альфа-Банку Михайла Фрідмана та Петра Авена. Їм належало 32,86% та 12,4% відповідно, за даними НБУ на 1 січня 2022 року. 2 березня НБУ позбавив їх права голосу в банку та 21 квітня погодив Сімеона Дянкова на позицію довіреної особи, якій передано право голосу підсанкційних акціонерів. 

Наприкінці жовтня про ймовірну націоналізацію «Альфа-Банку Україна» до кінця 2022 року розповіли шість співрозмовників Forbes в Офісі президента (ОП), президентській фракції в парламенті «Слуга народу», фінансовому комітеті Верховної Ради та фінансових держструктурах.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні