Категорія
Новини
Дата

ООН cпростовує закиди Путіна щодо «зернової угоди» та планує збільшити обсяги постачання з України

Координатор ООН з Чорноморської зернової ініціативи Амір Абдулла розкритикував нападки президента Росії Володимира Путіна на «зернову угоду», спрямовану на подолання глобальної продовольчої кризи. В ООН наполягають – угода працює так, як передбачалося, пише Financial Times.

Ключові факти

  • За словами представника ООН, угода, підписана у Стамбулі в липні, досягла своєї мети щодо відновлення найважливішого торгового шляху.
  • «Основна мета коридору полягала в тому, щоб забезпечити відкриття дуже важливого торговельного маршруту для продуктів харчування та добрив. І я думаю, що ми цього досягли», – сказав він журналістам.
  • Він додав, що ООН прагне збільшити обсяги постачання.
  • Статистика ООН показує, що станом на 8 вересня близько 28% постачань припадало на країни з доходом нижче середнього, включаючи Єгипет, Індію, Іран та Судан. Приблизно 44% вирушили до країн із високим рівнем доходу, 21% – до Туреччини та 7% – до Китаю.
  • Абдулла наголосив, що ці цифри не завжди вказують на кінцевий пункт призначення експорту. Він навів приклад Туреччини, яка щорічно переробляє мільйони тонн пшениці для експорту до Африки та Близького Сходу, а також переправляє необроблене зерно до інших країн.

Контекст

22 липня в Туреччині було підписано угоду про вивезення продовольства з портів України. Також у Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, який здійснюватиме моніторинг роботи «зернових коридорів».

Розблокування одеських портів дає змогу Україні щомісячно експортувати приблизно 4 млн т зернових і олійних, підрахував генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Роман Сластьон. Разом з експортом через дунайські порти та сухопутні західні кордони Україна зможе щомісяця відправляти 6,6 млн т агропродукції, каже він.

Цього досить, аби Україна змогла вивезти за кордон експортні залишки минулорічного врожаю (15–18 млн т) і зерно, яке буде зібрано в 2022 році та продано на зовнішні ринки. В 2022 році Україна має отримати 70 млн т нового врожаю, прогнозують в УКАБ. 

На 5 вересня у рамках зернової ініціативи з України було експортовано понад 2 млн т зерна. Україна розраховує експортувати «зерновим коридором» 3 млн т агропродукції на місяць лише з портів Великої Одеси, а також поширити ініціативу на порт Миколаєва.

7 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що угода з країнами Заходу щодо вивезення зерна з України, в рамках якої Росія розблокувала чорноморські порти, виявилася обманом. Путін заявив, що вивезення зерна з українських портів слід обмежити, щоб воно прямувало до країн, що розвиваються. Щодо цього він пообіцяв порадитися з президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом.

Згодом Ердоган запропонував відновити постачання зерна з Росії і погодився з тезою Путіна про українське зерно для «заможних країн».

13 вересня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Росія спробує зірвати «зернову угоду» у листопаді, тож Україна вже працює з ООН і Туреччиною та країнами-отримувачами української агропродукції, щоб цього не допустити. 

Матеріали по темі
Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні