Роман Лунін, власник компанії Retail group.
Категорія
Компанії
Дата

Мультимільйонер Роман Лунін поступово відмовляється від магазинів «Велика Кишеня». Чому він вирішив змінити бренд з 20-річною історією

2 хв читання

Роман Лунін, власник компанії Retail group.

До кінця 2021 року в Києві закриються чотири з тринадцяти магазинів «Велика Кишеня». На їх місці працюватимуть нові точки мережі «Велмарт». Зараз у ній – 35 магазинів. Обидві торгові марки належать компанії Retail group Романа Луніна, 56. Його статки Forbes у 2021 році оцінив у $150 млн. Виторг Retail group у 2020 році становив 12,2 млрд грн, роком раніше – 11 млрд.

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Те, що відбувається – частина процесу трансформації компанії: Retail group поступово відмовляється від торгової марки «Велика Кишеня», замінюючи її на «Велмарт». За словами директора з маркетингу компанії Олени Грабовської, «Велмарт» – більш молода, сучасна і успішна марка, саме тому в компанії і роблять ставку на неї.

Але справа не тільки в зміні вивіски. Нові магазини мають інший формат. Якщо «Велика Кишеня» – це класичний супермаркет з цінами вище середніх, то «Велмарт» – це гіпермаркет-дискаунтер. У кожній торговій точці – власні пекарня, м'ясний цех, коптильня, фудкорти. «У «Велмарт» на Березняківській в Києві – великий фудкорт у центрі торгового залу, в Полтаві та Миколаєві – ресторани на території супермаркету, а в Чернігові та Херсоні – це станції фудкортів», – розповідає Грабовська.

Крім цього, кожен «Велмарт» – досить самостійна одиниця. Керівні команди на місцях мають право самі вибирати місцевих постачальників, формувати частину асортименту і цінову політику. «Хед-офіс підтримує тільки в силі закупівлі, в операційній частини і у впровадженні нових технологій в організацію роботи магазинів», – каже Грабовська. За її словами, така децентралізація дозволяє компанії динамічно і оперативно реагувати на ринок. Дії дають результат: якщо в 2019 році прибуток компанії складав 2 млн грн, то у 2020-му — 63 млн грн.

Супермаркети «Велика Кишеня» працюють тільки в Києві, за словами Грабовської, в компанії поки не ухвалили рішення, що буде далі з цією торговою маркою.

Retail group упустила момент, коли «Велику Кишеню» можна було популяризувати, вважає директор дослідницької компанії GT Partners Ігор Гугля. На його думку, це можна було зробити в перше десятиліття двотисячних, коли організований ритейл в Україні тільки набирала обертів. Однак в 2010-х ритейлер заморозив розвиток, каже аналітик. Він пояснює, що саме територіальна експансія забезпечує впізнаваність торгової марки. За даними GT Partners, кількість магазинів у Retail group стабільна з 2012 року, вона становить близько 60 торгових точок.

Можлива причина зупинки росту – нестача фінансування, вважає співзасновник компанії з управління комерційною нерухомістю Retаil.Pro Артем Ретін. Бізнес Луніна так і не оговтався від кризи 2009 року, у компаній бізнесмена були великі борги перед банками. На кінець 2009 року вони мали боргів $92 млн, писало НВ. За даними видання, Лунін навіть планував продати 10–25% акцій компанії «Квіза трейд», яка керує «Великою Кишенею», щоб залучити $20–30 млн. Частину боргу Лунін пізніше реструктуризував, а частину викупив у Фонду гарантування вкладів у 2018 році з дисконтом 72%.

Погано прислужилася Retail group і мультиформатність. Крім супермаркетів і гіпермаркетів-дискаунтерів, ритейлер почав розвивати мережу магазинів біля будинку «ВК Експрес» і делікатес-маркети ВК Select. «Компанія розпорошилася на маркетинг різних брендів», – пояснює Гугля. «Незрозуміло, навіщо за такої невеликої кількості магазинів потрібно було робити таку мультиформатність», – дивується Ретін.

Ще одна можлива причина відходу від марки «Велика Кишеня» – імідж. Він був не найкращий, вважає Ретін. Причина – не сучасний формат торгівлі, поганий технічний стан діючих супермаркетів, незрозумілий покупцеві асортимент, високі ціни і проблеми з термінами придатності. В історії «Великої Кишені» є отруєні курями-гриль покупці; кіт, що поїдає м'ясо просто на прилавку; і голуб, що клює печиво просто з мішка в торговому залі.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні