Категорія
Новини
Дата

Російські банки через санкції втратили $25 млрд за пів року

Російські банки втратили 1,5 трлн рублів ($25 млрд) у першій половині року після того, як Захід ввів санкції у звʼязку із вторгненням в Україну, фактично відрізавши країну від значної частини світової фінансової системи, пише Financial Times із посиланням інтервʼю заступника голови Центробанку Росії Дмитра Туліна російському РБК.

Ключові факти

  • «Санкції завдали збитків російським банкам, заборонивши деяким з них торгувати доларом, євро та іншими валютами, що конвертуються. Це змусило їх зазнати збитків щодо валютних свопів і переоцінити свої портфелі», – заявив Тулін.
  • За його словами, в результаті 40% російських «системоутворюючих банків», які є найбільшими в країні і мають вищі вимоги до достатності капіталу, зазнали збитків у першому півріччі цього року.
  • Він наголосив, що «абсолютна більшість» банків не порушувала вимог до достатнього рівня капіталу, незважаючи на збитки.
  • Тулін також додав, що санкції зробили для російських банків «проблематичнішими» операції з «токсичними» валютами (долар і євро), навіть якщо вони не потрапили під санкції.
  • У Банку констатують зміну «економічної сутності валютних рахунків – вони фактично перетворилися на рублеві рахунки з привʼязкою до курсу».
  • На думку Туліна, відсутність конвертованості рубля «прискорить процес припинення домінування іноземної валюти» у російській фінансовій системі.

Контекст

1 вересня стало відомо, що Росія розглядає план купівлі цього року $70 млрд у юанях та інших «дружніх» валютах, щоб уповільнити зростання рубля, перш ніж перейти до більш довгострокової стратегії продажу своїх активів у китайській валюті для фінансування інвестицій.

Такий підхід показує, як санкції перевернули економічну стратегію Росії: після лютневого вторгнення близько половини її валютних резервів у розмірі $640 млрд було заморожено, що залишило Кремль без доступу до грошей, які він збирав роками на чорний день. Це також підкреслює, що зусилля щодо диверсифікації цих заощаджень за рахунок доларів та євро для зниження ризику конфіскації мали лише обмежений ефект.

Чиновники вперше заговорили про купівлю «дружніх» валют, щоб уповільнити зростання рубля в червні.

Перед війною Росія неухильно збільшувала свої інвестиції в юанях у рамках своєї кампанії з диверсифікації, ставши одним із найбільших власників резервів у китайській валюті у світі. Але хоча ці активи не були заморожені санкціями США та Європи, доступ Росії до них, як і раніше, обмежений.

У документі йдеться про те, що запаси юанів можуть досягти $180 млрд, включно з невказаними додатковими покупками, зробленими цього року. Центральний банк перестав повідомляти про розбивку валютних резервів після запровадження санкцій. 

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні