Категорія
Новини
Дата

Російські бізнесмени вивели з Європи активи на щонайменше $50 млрд через тиск Путіна та санкції – Bloomberg

Кремль чинить тиск на найбагатших росіян, щоб ті репатріювали їхні активи з країн, які він називає «недружніми», пише Bloomberg. Загальна вартість активів, переведених бізнесменами з лютого 2022 року, становить як мінімум $50 млрд.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • За даними агентства, статки виводяться в Росію та «дружні» їй країни, такі як Обʼєднані Арабські Емірати й Казахстан, ця практика почалася незабаром після вторгнення РФ. Серед перших переїздів були сімейні активи мільярдера Андрія Гурʼєва та сталеливарного магната Віктора Рашнікова зі Швейцарії й Кіпру до Росії. Інші, як, наприклад, мільярдер Ігор Алтушкін, зробили це пізніше.
  • Ці зміни руйнують багаторічну практику російських мільярдерів зберігати свої активи в Європі, використовуючи сприятливі для інвесторів правові системи, можливість отримувати дивіденди в іноземній валюті та низькі податки. 
  • Тепер у найбагатших росіян залишається дедалі менше місць, де можна розмістити свої статки, оскільки багато хто перебуває під санкціями США, Великої Британії чи ЄС.
  • Не лише мільярдери переказують свої активи – інші росіяни також переводять активи додому. Цього року до російських «офшорних» зон переїхало 115 компаній, а всього їх стало 254, повідомив перший заступник міністра економіки Ілля Торосов.

Контекст

Припинення дії угод про уникнення подвійного оподаткування зробило невигідним залишатися зареєстрованим у таких місцях, як Європа. Росія ускладнює компаніям виплату дивідендів чи продаж активів організаціям, зареєстрованим у таких юрисдикціях.

Щоб заманити магнатів додому, Кремль використав такі стимули, як місцеві внутрішні «офшорні» зони з низькими податками, які він запровадив у 2018 році та постійно вдосконалює. Росія також підвищила вартість зберігання активів у традиційних сховищах, таких як Кіпр чи Мальта, тоді як холдинги з міжнародними активами, перереєстровані у Росії, можуть претендувати на податкові пільги.

Мільярдери, які не потрапили під санкції, також шукають новий будинок для своїх європейських активів і віддають перевагу юрисдикціям, які Кремль вважає дружніми. Сталеливарний магнат Володимир Лісін і транспортний холдинг Globaltrans Investment Plc переїхали в Абу-Дабі з Кіпру, а друга за величиною російська золотодобувна компанія Polymetal International Plc перереєструвалася в Казахстані минулого місяця.

Минулого місяця акціонери United Medical Group CY Plc та MD Medical Group Investments Plc, контрольованих магнатами Ігорем Шиловим та Марком Курцером, схвалили переїзд компаній з Кіпру до Росії. 

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні