«Скоротиться мінімум на 7%». У МВФ прогнозують руйнівні наслідки для економіки Росії через війну в Україні /з особистої сторінки Дениса Шмигаля/facebook.com/dshmyhal
Категорія
Новини
Дата

«Скоротиться мінімум на 7%». У МВФ прогнозують руйнівні наслідки для економіки Росії через війну в Україні

з особистої сторінки Дениса Шмигаля/facebook.com/dshmyhal

Директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва вважає, що економічні перспективи Росії після 2023 року «дуже руйнівні», пише CNN. Раніше МВФ піддався критиці за прогноз про те, що цьогоріч у Росії буде сильніше економічне зростання, ніж у Великій Британії чи Німеччині, незважаючи на західні санкції.

Telegram-канал Forbes – ультимативний гід у світі українського бізнесу. Підписатись на канал

Ключові факти

  • «Якщо брати наші прогнози на середньострокову перспективу, вони означають, що економіка Росії скоротиться як мінімум на 7%», – сказала Георгієва.
  • Георгієва пояснила CNN, що економіка Росії згодом постраждає через еміграцію робітників і припинення доступу до технологій, а також через санкції, введені щодо її енергетичної галузі.
  • «Цього року ми розмірковуємо про те, що Росії вдалося направити частину [своїх] продажів нафти за межі ринків Європейського Союзу», – сказала вона, маючи на увазі перенаправлення РФ постачання сирої нафти до Китаю та Індії. «Це не вплине довгостроково на російську економіку».
  • «Ми не бачимо, щоб Росія отримувала якусь вигоду від того, що вона завдала Україні та собі», – заявила Георгієва.
  • У січні МВФ прогнозував зростання російської економіки на 0,3% цього року та на 2,1% наступного. Це було набагато оптимістичніше, ніж останні прогнози як Світового банку, так і Організації економічного співробітництва та розвитку. Економісти цих груп прогнозують скорочення на 3,3% та 5,6% у 2023 році відповідно.
  • Навіть центральний банк Росії, який 6 березня продовжив надзвичайний контроль за рухом капіталу ще на шість місяців, заявив, що валовий внутрішній продукт може скоротитися на 1% цього року.
  • Напередодні професор менеджменту з Єльського університету Джеффрі Зонненфельд у журналі Fortune розкритикував МВФ і заявив, що фонд повторює пропаганду президента Росії Володимира Путіна та оприлюднює оптимістичні оцінки щодо ВВП.

Контекст

Дефіцит російського бюджету досяг 2,58 трлн руб. ($34 млрд) при видатках у розмірі 5,74 трлн руб., повідомив Мінфін РФ. Водночас витрати у лютому знизилися з січневих 3,12 трлн руб., пише Bloomberg. Неенергетичні доходи знизилися на 9%, що менше, ніж падіння на 28% у січні. Bloomberg Economics очікує, що цього року дефіцит федерального бюджету становитиме 3-4% ВВП.

У Росії роздрібні продажі продовжують скорочуватися, і падіння вже триваліше, ніж зниження під час глобальної пандемії, попри прогнози президента Володимира Путіна про очікування зростання в усіх напрямках цього року, пише Bloomberg. Зміни в споживчих перевагах також дають уявлення про труднощі, з якими стикаються росіяни. Опитування, проведене державним соціологічним центром наприкінці 2022 року, показало, що більше третини росіян почали заощаджувати на їжі.

Одразу після вторгнення в Україну економіка Росії не впала, а економічний біль для багатьох росіян все ще обмежений. Водночас наслідки найскоординованіших і найглибших економічних санкцій у сучасній історії вже очевидні, і найгірше чекатиме попереду – війна та санкції можуть відкинути російську економіку у минуле, виробництво деградуватиме.

Росія стане неспроможною державою або розпадеться протягом 10 років, вважає майже половина провідних експертів із зовнішньої політики, йдеться у дослідженні Atlantic Council.

Економіка РФ може втратити $190 млрд валового внутрішнього продукту до 2026 року порівняно з довоєнною траєкторією, що приблизно еквівалентно всьому річному ВВП таких країн, як Угорщина чи Кувейт, пише Bloomberg.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні