Мін'юст США подав четвертий позов до українських бізнесменів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова з метою конфіскації коштів, які вони отримали від продажу комерційної нерухомості у Далласі, штат Техас.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Партнери купили хмарочос Stemmons Towers навесні 2008 року приблизно за $7,6 млн. У США Коломойському та Боголюбову допомагали місцеві менеджери – Мордехай Корф та Уріель Лейбер. Лейбер також відомий як член наглядової ради компанії «Укрнафта», в якій Коломойському та Боголюбову належить більше 40%, та співвласник латвійського ПриватБанку.
- Для покупки активів у США Корф та Лейбер створили мережу компаній, як правило, зі спільним словом у назві — Optima (так називалася одна з компаній Корфа, створена ще 1994-го). Під угоду по Stemmons Towers було створено окрему компанію Optima Stemmons.
- Гроші на купівлю будівлі прийшли до США з кіпрської філії ПриватБанку через серію транзакцій 23 травня 2008 року. Перед цим у період з 6 по 23 травня на рахунки компаній Plasstex та Demeter Diversified на Кіпрі було зараховано сукупно близько $10 млн, пізніше вони перерахували таку саму суму компанії Logarinvest Limited. Джерелом грошей був український ПриватБанк. Logarinvest фігурувала у транзакціях, які передували покупці партнерами Коломойського інших хмарочосів – PNC Plaza та the CompuCom Campus.
- Непряма ознака можливого шахрайства — із Кіпру до США гроші потрапили через серію транзакцій. Близько 7 вечора 23 травня 2008 року за кіпрським часом Корф написав одному з менеджерів кіпрського ПриватБанку листа з проханням перерахувати $7,6 млн компанії Benchmark Title Service, яка тоді володіла Stemmons Towers. Перед тим, як гроші потрапили на рахунок Benchmark Title Service в американському банку, ПриватБанк провів п'ять почергових транзакцій між п'ятьма офшорними компаніями, якими володів Коломойський. Усі помістились у проміжку з 20:13 до 20:43.
- Подібним чином Коломойський та Боголюбов стали власниками восьми об'єктів нерухомості у США та п'яти металургійних підприємств у штатах Кентуккі, Техас, Делавер, Нью-Джерсі та Огайо. В Україні першою ланкою часто виступали місцеві підприємства бізнесменів — Запорізький та Нікопольський феросплавні заводи та Покровський гірничо-збагачувальний комбінат, які регулярно кредитувалися у ПриватБанку.
- 2015-го партнери почали розпродувати американське майно. Так були продані The Huntington Building (2015), Harvard Motorola Facility (2016), AECOM Building (2018), PNC Plaza (2020); 55 Public Square (2020), CompuCom Campus (2021). Stemmons Towers була продана незв'язаної компанії за $6,5 млн у 2019-му.
Контекст
Це вже четвертий позов Мін'юсту США щодо конфіскації американського майна Коломойського та Боголюбова. У серпні 2020-го йшлося про нерухомість у містах Даллас та Луїсвілль (обидва — Кентуккі), у грудні того ж року — про будинок у Клівленді, Огайо.
Навесні 2019-го ФБР розпочало розслідування щодо відмивання за рахунок активів у США грошей виведених із ПриватБанку через шахрайську схему. 4 серпня 2020 року ФБР провела обшук у клівлендському офісі компанії Optima.
Після появи першого позову Мін'юсту США Ігор Коломойський у коментарі Ради Свобода заявляв, що всі американські активи він купив за гроші, отримані в середині нульових від продажу низки українських метзаводів групі Євраз Романа Абрамовича.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.