Категорія
Новини
Дата

У Польщі десятки стартапів опинилися на межі банкрутства через корупційний скандал із грантами ЄС

Понад 100 польських компаній, у тому числі десятки стартапів, не отримали €175 млн у вигляді грантів ЄС, оскільки установа, яка відповідає за їхню виплату, замішана в корупційному скандалі, пише Sifted.

Ключові факти

  • Антикорупційні органи Польщі розслідують програму, що проводиться Національним центром досліджень і розробок (NCBR) – державним органом, відповідальним за розподіл грантів, що фінансуються ЄС, для дослідницьких проєктів і компаній-початківців у Польщі. Гранти в рамках програми варіюють від 2,7 млн до 122 млн злотих.
  • Розслідування розпочалося з повідомлень польських ЗМІ про те, що гранти надані двом компаніям із сумнівним правом на участь, ймовірно повʼязаним із політиками.
  • Тож виплату всіх програмних грантів призупинено з лютого, ці затримки серйозно вплинули на роботу десятків стартапів у таких галузях, як ШІ, дрони, кібербезпека та передові технології охорони здоровʼя. 
  • Деякі отримувачі гранту тепер планують подати до суду на NCBR. «Затримки свідчать про повну відсутність адміністративної культури та недовіру до підприємців у Польщі», – каже Кшиштоф Брисевич, партнер юридичної фірми BBS Legal, який підтримує звʼязок із багатьма постраждалими засновниками.
  • Ухвалення грантового фінансування, ймовірно, обійдеться багатьом із підприємців набагато дорожче, ніж відмова від нього. Деякі з цих підприємців уже відклали інші проєкти або взяли кредити. Іншим стартапам довелося звернутися по допомогу до своїх інвесторів.
  • Навіть якщо грантові гроші надійдуть найближчим часом, засновникам буде важко витратити все до кінця року. Оскільки гроші надходять із бюджету ЄС на 2014-2020 роки, правила ЄС свідчать, що всі витрати мають бути подані до кінця 2023-го.

Контекст

NCBR заснований у 2007 році, це один із основних інститутів у Польщі з розподілу фінансування ЄС для інновацій та досліджень. У рамках програми «Fast Track – Digital Innovation» компанії отримали гранти на фінансування проєктів у галузі кібербезпеки, цифровізації промисловості та цифрових креативних технологій.

У листопаді 2022-го 117 компаній, у тому числі 99 стартапів або малих підприємств, отримали гранти на загальну суму 801 млн злотих (€117 млн). NCBR почав підписувати контракти з вибраними компаніями на початку року, але вже у лютому ЗМІ повідомили, що дві компанії повʼязані з Республіканською партією, яка має політичний вплив на призначення до NCBR.

Антикорупційне бюро країни наразі розслідує процес надання грантів. Деякі з залучених політиків уже пішли у відставку або переведені до інших відомств.

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні