Категорія
Новини
Дата

У Росії очікують збільшення дефіциту бюджету у 2023 році через обмеження цін на нафту від G7

Дефіцит бюджету Росії може перевищити заплановані 2% ВВП у 2023 році, оскільки обмеження нафтових цін від «Великої сімки» знижує експортні доходи Росії, заявив російський міністр фінансів Антон Силуанов, пише Reuters.

Forbes Україна випустив новий номер друкованого журналу. В ньому майже два десятки ексклюзивних матеріалів. Придбати журнал з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Минулого тижня Росія заявила, що обмеження цін на її сиру нафту та нафтопродукти може призвести до скорочення видобутку нафти на 5-7% на початку наступного року. «Чи можливий більший дефіцит бюджету? Можливий, якщо доходи нижчі за заплановані. Які ризики наступного року? Цінові ризики та обмеження», – сказав Силуанов журналістам.
  • Він додав, що скорочення обсягу експорту енергоносіїв можливе, оскільки деякі країни уникають Росії, а Москва прагне освоювати нові ринки, і цей процес визначатиме прибутковість російського експорту. «Стеля цін суттєва тією мірою, що в ті країни, які встановили стелю, постачання не буде, – сказав міністр. – Це означає, що будуть інші країни. Так, витрати на логістику збільшаться. В результаті можуть змінитись знижки».
  • За словами Силуанова, якщо обсяги скоротяться, Росія має два джерела додаткового фінансування: Фонд національного добробуту (ФНБ), який акумулює державні резерви, і кредити.
  • Наразі Росія розраховує використати трохи більше 2 трлн рублів ($29,24 млрд) з ФНБ у 2022 році, оскільки загальні витрати перевищують 30 трлн рублів, що перевищує початковий річний план. Витрати ФНБ у грудні можуть становити 1,5 трлн рублів. Станом на 1 грудня ліквідні активи у ФНБ становили 7,6 трлн рублів, або 5,7% ВВП Росії.

Контекст

Країни Європейського Союзу, які десятиліттями були основними покупцями російської нафти, з 5 грудня припинили закуповувати її в морських портах через запроваджене блоком ембарго.

Країни «Великої сімки», Австралія та 27 країн ЄС також запровадили обмеження цін на російську нафту в обсязі $60 за барель.

Видобуток нафти в Росії зріс напередодні ембарго та цінових обмежень. Утім, джерела повідомили Reuters, що видобуток нафти в Росії може впасти на 500 000 – 1 млн барелів на добу на початку 2023 року після заборони ЄС. 

Доходи РФ від продажу нафти впали в листопаді до другого найнижчого рівня цього року, оскільки зростання експорту не змогло компенсувати збільшення знижок на барелі в країні, пише Bloomberg із посиланням на дані Міжнародного енергетичного агентства.

Російські морські перевезення сирої нафти різко скоротилися на 1,86 млн барелів, або ж на 54% на день, у перший повний тиждень дії санкцій «Великої сімки», спрямованих проти доходів Москви від продажу нафти.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий випуск Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні