Нацкомісія з цінних паперів (НКЦБФР) 1 жовтня затвердила Постанову №1217, що дозволяє клієнтам компанії Freedom Finance, яка у 2022 році потрапила під санкції РНБО, взяти участь у реструктуризації зовнішнього боргу України. Про це повідомила пресслужба Комісії. Угода, за якою уряд домовився про відтермінування обслуговування боргу на $23,4 млрд та списання $9 млрд, була завершена наприкінці серпня. Раніше клієнти Freedom не могли взяти участь у голосуванні за умови реструктуризації та відповідно в обміні цінних паперів старих випусків на нові.
📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Ключові факти
- Постанова НКЦБФР дозволить українським власникам цінних паперів, що інвестували у них через брокера Freedom Finance, брати участь у корпоративних подіях, повʼязаних із поверненням державного боргу. Такими подіями можуть бути власне реструктуризація та обмін у її рамках існуючих облігацій на цінні папери нових випусків.
- «Власники ОЗДП (облігації зовнішньої державної позики, або євробонди, про які йдеться у периметрі реструктуризації, – Forbes) зможуть реалізовувати свої права через депозитарну установу, – йдеться у релізі Комісії. – Важливо, що це змінює та не порушує санкційних обмежень і не призводить до зміни власників облігацій».
- Водночас Комісія не надала жодної інструкції, як приватним інвесторам скористатися цим рішеннями, сказав у коментарі Forbes керівник ініціативної групи постраждалих приватних інвесторів Максим Дибенко. «Тимчасовий керівник «Фрідом Фінанс Україна» Олександр Бондарчук також не надіслав відповідь інвесторам», – додає він.
- За оцінкою Дибенка, йдеться про євробонди клієнтів Freedom Finance на суму приблизно 800 млн грн в еквіваленті.
- У релізі НКЦБФР зазначається, що рішення Комісії прийнято на підставі звернення саме Бондарчука. Він був призначений на цю посаду 10 червня і обійматиме її рік. Колишню гендиректорку компанії Марину Бартошек відсторонено від виконання управлінських функцій на період дії повноважень Бондарчука.
Контекст
У жовтні 2022 року «Фрідом Фінанс» та її власник Тимур Турлов увійшли у масштабний перелік санкцій РНБО. Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку в листопаді 2022-го зупинила дію ліцензій цієї юрособи.
Через це в компанії залишилось 12 800 заблокованих рахунків у цінних паперах з активами на 3,5 млрд грн.
В Україні холдинг Freedom Finance працює з 2017 року. Компанія займала сьоме місце у рейтингу брокерів за обсягами угод із цінними паперами у жовтні 2022-го. У червні 2020 року американська компанія Турова Freedom Holding Corp придбала 24,3% «Української біржі».
Через рік від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну компанія Freedom Finance заявила про своє рішення вийти з російського ринку. Активи викупив колишній заступник гендиректора «Фрідом Фінанс» Максим Повалішин.
Турлов 10 останніх років живе в Казахстані і намагається дистанціюватися від Росії. Фінансист у червні 2022-го заявив про відмову від громадянства РФ.
Процес реструктуризації боргу України та проведення розрахунків за 13 серіями державних єврооблігацій та гарантованих державою єврооблігацій, випущених «Укравтодором», завершився на початку вересня. Завдяки цьому держборг України скоротився на близько $9 млрд
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.