Майже три тижні знадобилося Офісу президента, щоб розібратися із санкційними списками на кілька тисяч позицій, які РНБО затвердила 30 вересня. Відповідні укази президента вже підписані. Проти кого Україна ввела санкції та до чого це може призвести
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Президент Володимир Зеленський 20 жовтня затвердив санкційні списки, до яких увійшло понад 2500 фізосіб та більше 1300 компаній. Санкції зачепили практично усі можливі категорії людей або підприємств, які мають прямий чи опосередкований звʼязок із вторгненням Росії в Україну.
У списках поруч із політичним та військовим істеблішментом РФ і Білорусі та їхніми родичами – найбагатші росіяни, діячі пропаганди, місцеві артисти й колаборанти з українськими паспортами, а також «дочки» міжнародних компаній, які працюють у Росії.
Перелік санкційних осіб можна розділити на кілька умовних груп. Що потрібно знати про їх фігурантів?
Фрідман, Мордашов і Дерипаска. Найбагатші росіяни та їхні активи в Україні
У санкційних списках – 19 із 20 найбагатших російських бізнесменів, за версією Forbes Russia. Сумарні статки перших пʼятьох (Володимир Потанін, Андрій Мельниченко, Володимир Лісін, Леонід Міхельсон та Вагіт Алекперов) перевищують $123 млрд.
Щоправда, лише декотрі з них мають активи в Україні. Найбільш резонансний приклад – Альфа-Банк Україна, «Київстар» та «Моршинська» Михайла Фрідмана ($13,2 млрд) і партнерів. Розмови про націоналізацію цих активів вже не перший місяць тривають на різних поверхах української влади. До списку потрапили також дочка Фрідмана та син його партнера Петра Авена.
Співвласник російської «Лукойл» Алекперов ($21 млрд) офіційно не має бізнесу в Україні. У 2015-му компанія продала 240 однойменних АЗС і шість нафтобаз в Україні австрійській AMIC Energy Management. Мережа, що і досі працює під цим брендом, у 2021-му входила до пʼятірки найбільших продавців пального на українських АЗС. У серпні суд заарештував акції та АЗС AMIC – її досі повʼязують з російськими власниками. Юридичних доказів цьому наразі немає.
Олексію Мордашову ($18,3 млрд) та його родині належить туроператор «TUI Україна». Серед активів бізнесменів не з двадцятки російського Forbes – ТРЦ Ocean Plaza, що асоціюється із сімʼєю російського олігарха Аркадія Ротенберга, а мережа готелів Premiere та шість обленерго – з Олександром Бабаковим, Євгеном Гінером та Михайлом Воєводіним (щодо них також немає юридично підтвердженої інформації).
Банк «Форвард» та алкодистрибʼютор «Руст Україна» належать Рустаму Таріко, Київський картонно-паперовий комбінат – Володимиру Крупчаку. Під санкції потрапив і власник казахстанської інвесткомпанії Freedom Finance Тимур Турлов (має російський паспорт). Нещодавно компанія заявила, що продає свій бізнес у РФ, а сам Турлов оголосив, що відмовився від громадянства РФ на користь казахстанського.
Ще у списку – засновник «Яндекс» Аркадій Волож (сам «Яндекс» – також), Євген Касперський (Kaspersky), співзасновник IBS Group, колишній співвласник Luxoft Анатолій Карачинський. У переліку юросіб – російський книжковий сервіс Bookmate.
Власник Миколаївського глиноземного заводу Олег Дерипаска потрапив до санкційного списку раніше, зараз у ньому зʼявилася і його компанія «Русал».
Медведчук знову під санкціями
Минулого тижня Зеленський підписав указ із першим пакетом санкцій. Окрім Дерипаски, у ньому було ще три прізвища: експрезидента України Віктора Януковича, бізнесмена з його оточення Сергія Курченка та міністра оборони часів Януковича Павла Лебедєва.
У нових списках значно більше українців – 524 особи та 50 компаній. Знакові прізвища – Віктор Медведчук і його дружина Оксана Марченко, екснардеп Ілля Кива, син колишнього президента Олександр Янукович. Достеменно відомо, що більшість перебуває у Росії.
Медведчук знаходиться під санкціями з 2021 року. Повторне включення у список потрібно для того щоб Мінʼюст міг ініціювати конфіскацію активів таких осіб через Вищий антикорупційний суд (така процедура зʼявилася лише у травні).
Також серед громадян України у переліку багато колаборантів. Найвідоміші – Володимир Сальдо та Кирило Стремоусов, які співпрацюють з окупантами на Херсонщині.
Суровікін, Ернст та інші топи істеблішменту і пропаганди РФ
Санкції проти топкерівництва Росії на чолі з Путіним Україна ввела ще у червні. Діючі російські посадовці у нових санкційних списках – генерали (наприклад, Суровікін та Мізинцев) та чиновники (зокрема, речник та голова адміністрації Путіна Пєсков та Вайно). Є прізвища і родичів багатьох з них, наприклад, дочка Пєскова та дві жінки, які вважаються дочками Путіна (Катерина Тихонова та Марія Воронцова).
Також – очільники «Первого канала» та ВГТРК Ернст і Добродєєв. Окрема категорія – пропагандисти й іноземці, яких РФ використовувала як «спостерігачів» під час «референдумів» на окупованих українських територіях.
У списку – топменеджер «Газпрому» Микола Сторонський. Це – батько співзасновника Revolut Миколи Сторонського. Іншим фаундером необанку є українець Влад Яценко. Ще у березні Сторонський-молодший публічно засудив вторгнення Росії в Україну та заявив, що його батько «є українцем». Згодом Revolut помʼякшив вимоги до відкриття рахунків, щоб його сервісом могли користуватися українці, які вимушено переїхали до Європи.
Сто білорусів, але без Лукашенка
У списку – 110 білоруських громадян і компаній. Зокрема, оборонні підприємства, Мозирський нафтопереробний завод, Мінський тракторний завод, «Гродноазот», банки та Національна телерадіокомпанія.
Серед фізосіб – дружина самопроголошеного президента Лукашенка, начальник генштабу, силовики, включно з міністром оборони Хреніним, прессекретарка Лукашенка Ейсмонт та деякі бізнесмени (Олексін, Воробей та інші).
Від Тіматі та Лещенка до Phillip Morris та Danone
Санкційний список має цікаві особливості. Зокрема, у ньому:
«Дочки» глобальних корпорацій, які досі не вийшли з ринку РФ. Це: дистриб’ютор P&G, завод Samsung у Калузі, L’Oreal, «Нестле Росія»), Phillip Morris, Danone, ритейлери Metro та Auchan, автовиробники Hyundai, VW, Toyota, KIA та інші.
Українські та російські артисти: Лев Лещенко, Микола Басков, Тіматі, Гарік Харламов, Стас Михайлов, Юлія Чичеріна, Анна Сєдокова, Ані Лорак, Таїсія Повалій, Олег Газманов, Олександр Сєров, Ольга Бузова, Тіна Канделакі.
У списку – 75% чоловіків та 25% жінок. 73% – громадяни Росії, 21% – України (2% – одночасно Росії та України), 3% – Білорусі, а також громадяни 33 інших країн. Як правило – «міжнародні спостерігачі» під час спроб РФ анексувати українські території.
До чого призведуть санкції
Санкції забороняють будь-які фінансові операції на території України протягом 10 років. Також Мінʼюст почне збирати докази щодо наявності активів підсанкційних осіб і можливості їх конфіскації, розповів в інтервʼю Forbes міністр юстиції Денис Малюська.
Середня підготовка справи триває кілька місяців, зазначив він. «Нам потрібно встановити одразу максимально широке коло активів, щоб не ходити до суду три рази з однією і тією самою справою», – пояснив міністр.
У чому логіка накладення санкцій на людей, які не мають активів в Україні (таких у списку більшість)? «Санкції – така річ, яка може вас наздогнати за деякий проміжок часу, – зазначав у інтервʼю Forbes секретар РНБО Олексій Данілов. – Наприклад, інші країни можуть ухвалити дзеркальні санкції до тих, що ввела Україна. А от вже там може бути зосереджено майно або активи».
Потенційна складність – нагляд за дотриманням санкцій, вважає Малюська. «У європейських країнах, наприклад, є окремі й досить дорогі системи контролю», – каже він. Вочевидь, прогнозує міністр, Україні доведеться створювати щось подібне.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.