Категорія
Новини
Дата

Вперше в історії України викривач корупції отримав винагороду

1 хв читання

Голова НАЗК Віктор Павлущик із викривачем корупції /пресслужба НАЗК

Голова НАЗК Віктор Павлущик із викривачем корупції Фото пресслужба НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вперше виплатило винагороду викривачу корупції, повідомила пресслужба НАЗК. Викривач отримав 1,68 млн грн відповідно до рішення Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 9 листопада 2023 року. 

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Деталі

  • Можливість винагороди викривачам корупції запроваджена ще у 2019 році. Дотепер суди ухвалили два позитивних рішення про виплати, однак через відсутність врегульованих процедур виплати реальне виконання судових рішень тривалий час було неможливим.
  • Перша в історії українського інституту викривання виплата стала можливою після зміни порядку використання коштів держбюджету на заходи з антикорупційних стратегій, повідомило НАЗК.
  • Викривач, що отримав винагороду – чинний військовослужбовець, який у 2020–2021 роках обіймав посаду директора департаменту внутрішнього аудиту Міноборони. 
  • У 2021 році він звернувся із заявою до НАБУ, в якій повідомив, що йому запропонували хабар у 24 млн грн за дії в інтересах певного ТОВ. Йшлося про залучення фахівців для проведення позапланового внутрішнього аудиту виконання державного контракту. 
  • За цим фактом НАБУ зареєструвало кримінальне провадження. ВАКС ухвалив вирок у справі 24 березня 2023 року, призначивши фігуранту – колишньому заступнику начальника одного з управлінь Міноборони – покарання у вигляді позбавлення волі на 4,5 роки. 
  • Одночасно суд відмовив у виплаті винагороди викривачу, мотивувавши рішення тим, що він офіційно повідомив про виявлений злочин у межах реалізації своїх службових повноважень, тому не має права на винагороду. Викривач оскаржив це рішення, і наприкінці 2023 року Апеляційна палата ВАКС задовольнила його апеляційну скаргу та присудила виплату, яка на той час становила 1,68 млн грн.

Контекст

Закон «Про запобігання корупції» передбачає, що викривач може отримати 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину після ухвалення обвинувального вироку суду. Однак розмір винагороди не може перевищувати 3000 мінімальних зарплат, встановлених на час вчинення злочину.

Практика виплати винагороди є, наприклад у США, Литві, Чорногорії, Південній Кореї, однак різняться законодавчі вимоги щодо реалізації такого права та умови виплати винагороди. У заохоченні викривачів Україна йде шляхом, який довів свою ефективність в інших країнах, заявляють в НЗКА. Зокрема, Закон про наклеп у США фіксує, що викривачі можуть отримати винагороду в розмірі 15–25% від будь-яких вилучених коштів і штрафів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні