У 2023 році в Україні очікується зростання ВВП більш як на 5%, сповільнення інфляції до 10,5% та помʼякшення монетарної політики. Про це йдеться в оновленому прогнозі інвестиційної компанії ICU.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Аналітики ICU зазначають, що поточний стан та динаміка економіки й надалі суттєво перевищують очікування завдяки безперебійним припливам міжнародної фінансової допомоги.
- Приріст ВВП України може становити понад 5% цього року, адже поліпшення безпекової ситуації значно збільшило позитивні очікування та виробничі плани бізнесу, йдеться у прогнозі. З боку попиту зростання ВВП підтримується споживанням домашніх господарств.
- «Поступове збільшення реальних доходів населення у поєднанні зі значним зростанням частки доходів, що спрямовується на поточне споживання, роблять витрати домогосподарств потужним двигуном економічного відновлення», – наголошується в повідомленні інвесткомпанії.
- Інфляція сповільнюється дуже стрімко та знизиться до 10,5–11,5% до кінця року завдяки поєднанню низки сприятливих факторів.
- «Вона надалі залишатиметься в діапазоні 10–13% протягом 2024 року. Хороші перспективи подальшого послаблення інфляційних ризиків не залишають НБУ іншого вибору, окрім як почати пом’якшувати монетарну політику вже з липня. Ми очікуємо зниження облікової ставки до 20% до кінця року», – йдеться в прогнозі.
- Величезний дефіцит зовнішньої торгівлі залишатиметься ключовим економічним ризиком в наступні кілька років, зазначають в ICU. Проте міжнародні кредити та гранти мають бути достатніми, щоб цей дефіцит компенсувати, йдеться у прогнозі.
- Міжнародна допомога також забезпечила зростання до найвищого історичного рівня резервів НБУ, вони зростатимуть і надалі у другому півріччі 2023-го та у 2024 році, прогнозують в ICU.
- Аналітики зазначають, що НБУ стає дедалі більш схильним до впровадження певної гнучкості в курсоутворенні, щоб ринкові сили допомогли дещо знизити зовнішні дисбаланси.
- «Проте ми очікуємо, що НБУ буде готовий перейти до зміни режиму курсоутворення лише наприкінці першого кварталу 2024-го, тож як мінімум до кінця цього року офіційний курс залишиться на поточному рівні 36,6 грн/$.
- Виконання держбюджету загалом іде за планом, а зовнішні кредити та гранти залишаються єдиним джерелом фінансування фіскального дефіциту, зазначається в аналітичному матеріалі.
- Співвідношення держборгу до ВВП наблизиться до 90% наприкінці року. Проте м’який графік платежів за ним означає, що високий рівень боргу не створюватиме помітного тиску на ліквідність державних фінансів у наступні кілька років, зазначають в ICU.
Контекст
Наприкінці квітня НБУ значно поліпшив макроекономічні очікування на 2023 рік. Зростання ВВП – +2% проти +0,3% на початку січня. До осінніх обстрілів та блекаутів було 4%. Інфляція – 14,8% за підсумками 2023-го (18,7% в минулому прогнозі, 20,8% – прогноз до обстрілів та блекаутів). На 2024 рік НБУ прогнозує повернення інфляції до однознакових показників – 9,6%. За підсумками 2025-го – 6%.
Після червневого рішення Нацбанку зберегти облікову ставку на рівні 25% пресслужба регулятора повідомила, що більшість членів комітету з монетарної політики Нацбанку вважають імовірним зниження облікової ставки на 1–2 відсоткових пункти, починаючи з липня або вересня.
НБУ бачить позитивні тенденції в економіці та не виключає перегляд прогнозу зростання ВВП у 2023-му, який наразі становить 2%, розповів під час Форуму підприємців Forbes заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.
Серед позитивних факторів, які відзначив Ніколайчук, рекордний рівень міжнародних резервів та позитивна ситуація на валютному ринку: готівковий курс гривні майже зрівнявся з курсом на міжбанку.
Інфляція знизилася до 15,3%, НБУ має стійкий дезінфляційний тренд. Макрофінансова стабільність сприяє продовженню відновлення економічної активності, сказав Ніколайчук.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.