Категорія
Новини
Дата

Вже більше, ніж у банків. Українці рекордно наростили інвестиції в доларові ОВДП

2 хв читання

За даними НБУ, починаючи з 9 квітня обсяг доларових облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) у власності фізичних осіб почав перевищувати обсяги, які знаходяться у власності банків. ОВДП – широко доступна альтернатива банківським депозитам, дохід за якою не підлягає оподаткуванню.

Подарунок для справжніх лідерок та лідерів

Сертифікат Forbes — 365 днів доступу до якісної аналітики, інсайтів та історій успіху, що змінюють мислення. Купуйте зараз

Ключові факти

  • Станом на ранок 10 квітня у власності роздрібних інвесторів перебувало доларових ОВДП на $978 млн (еквівалентно 40,4 млрд грн).
  • З початку 2025 року українці наростили інвестиції у доларові ОВДП на 15%. Роль населення як інвесторів у ці цінні папери збільшилася з 29,5% до 37%. 
  • Обсяг доларових ОВДП у власності банків продовжує скорочуватись. Якщо станом на початок 2022 року їх було $2,4 млрд (еквівалент 65,9 млрд грн на той момент), то вже станом на 10 квітня 2025-го їх стало $950 млн (еквівалент 39,2 млрд грн). Лише з початку 2025-го їхній обсяг зменшився на 24%.
  • Утім, єврових ОВДП у власності банків досі майже у шість разів більше, ніж у населення: €432 млн (19,7 млрд грн) проти €77,5 млн (3,5 млрд грн). Обсяги єврових ОВДП у власності банків також знижуються, але менш драматичними темпами: на 15% із початку 2025 року. 
  • Загалом українці мають сумарний портфель ОВДП обсягом 90,6 млрд грн, причому понад половина його припадає на цінні папери в національній валюті. Валютна структура портфелю ОВДП українців наразі є такою: майже 52% гривня, 44,5% долар США і лише 4% євро.
  • Загальний обсяг ОВДП, який знаходиться в обігу, становить 1,8 трлн грн, що на 2% менше, ніж на початку 2025 року. Понад 92% ОВДП – це цінні папери у гривні, ще 6% у доларах та майже 2% у євро.
  • Із загального обсягу ОВДП найбільшим власником залишаються банки – 46%, за ними слідує НБУ – 37%, а на юридичних і фізичних осіб припадає 9,7% та 5% відповідно. 
Інвестиції у доларові ОВДП /інфографіка Аліна Кохан

Аліна Кохан, Forbes Ukraine Фото інфографіка Аліна Кохан

Контекст

З 11 січня 2023 року НБУ дозволив банкам зараховувати ОВДП у покриття до 50% обов’язкових резервів, а з жовтня 2024-го – до 60%. Це рішення стимулювало попит на гривневі ОВДП з боку банків. 

Міністерство фінансів разом із Національним банком України організували перший аукціон з обміну державних облігацій (switch-аукціон) на внутрішньому ринку, використавши нову функцію платформи Bloomberg. Учасники ринку отримали можливість обмінювати облігації з коротшим терміном обігу чи менш ліквідні папери на нові в межах однієї транзакції, а не двох окремих операцій. Це значно підвищує ефективність операцій для контрагентів і полегшує процес розрахунків, зазначив Мінфін.

У 2024 році портфель гривневих ОВДП на руках у населення збільшився на 50%, валютних – на 26%, попит на долар зріс майже на 40%, тим часом як обсяг валютних депозитів практично не змінився. Серед популярних опцій для інвестування – земля, гривневі депозити і купівля іноземної валюти. Натомість нерухомість поки що не така приваблива через безпекові ризики.

Натомість топпосадовці переважно довіряють долару. Його частка становить майже 51% у структурі їхніх фінансових активів. Питома вага гривні – 42%. Ще 7% зберігають у євро.

А ось керівництво монетарного регулятора, до повноважень якого входить підтримка стабільності національної грошової одиниці, разом із родинами майже однаково довіряють гривні та долару.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Перший випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні