Колишній голова Національного банку України Кирило Шевченко заявив про політичний тиск під час його перебування на посаді і додав, що інформація про оголошення йому підозри стала для нього несподіванкою, написав він.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Шевченко заявив, що напередодні засідання Ради МВФ, яке має відбутися 7 жовтня, він вирішив назвати лише одну з причин своєї відставки – погіршення стану здоров’я.
- «Я не став говорити про майже дворічний політичний тиск, який посилився напередодні мого рішення і, власне, зумовив серйозне погіршення проблем зі здоров’ям. Я не був зручним Головою Національного банку», – написав ексголова НБУ.
- Колишній очільник Нацбанку додав, що новини про оголошення підозри стали для нього неочікуваними, про це він дізнався зі ЗМІ, перебуваючи за кордоном на лікуванні.
- «Офіційно заявляю: озвучені правоохоронцями «виявлені факти» є результатом передчасних висновків, зроблених на основі поспішних та недоведених суджень. Я готовий відповідати за кожен свій підпис! Оскільки кожна угода, укладена Укргазбанком за мого керівництва, була на 100% ринковою», – наголосив Шевченко.
- Шевченко вважає «проявом політичного переслідування та зведення рахунків реанімацію саме зараз кримінальної справи, якій уже 3,5 року, і весь цей час вона так і не розслідувалась».
- «Проте сам факт справи періодично використовувався для репутаційних атак на мене. У такий спосіб мене намагалися, але безрезультативно, схилити до рішень, які я вважаю шкідливими для фінансової стабільності держави та загрозою для інституційної незалежності НБУ», – повідомив він.
Контекст
4 жовтня голова Нацбанку Кирило Шевченко подав у відставку. Офіційна причина – за станом здоровʼя, неофіційна – протиріччя з Офісом президента. Учасники ринку та міжнародні партнери України непокояться через можливе зменшення незалежності НБУ. Це важливо, оскільки саме Нацбанк має доступ до «друкарського верстату», контроль над яким прагнуло отримати чи не кожне покоління українських політиків.
Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) повідомили про підозру Кирилу Шевченку у справі про незаконне виведення 206 млн грн з Укргазбанку у 2014–2019 роках.
НАБУ та САП викрили організовану групу на чолі з колишнім головою правління ПАТ АБ «Укргазбанк», яка упродовж 2014–2019 років незаконно вивела з фінансової установи 206 млн грн, ідеться у повідомленні НАБУ. Кирило Шевченко очолив НБУ у серпні 2020 року, до цього з жовтня 2014 року обіймав посаду першого заступника, в.о. голови правління Укргазбанку, а з 28 травня 2015-го по 15 липня 2020-го був головою правління банку.
Такі ж побоювання були і два роки тому, коли Шевченко прийшов до Нацбанку замість Якова Смолія, який пішов у відставку не в останню чергу через невдоволення Банкової. Наступним головою НБУ, ймовірно, стане ексочільник Ощадбанку Андрій Пишний. Він буде вже шостим очільником регулятора за останні вісім років. Голову НБУ в Україні призначають на семирічний термін. Стільки крісло головного банкіра займав тільки Віктор Ющенко.
Верховна Рада звільнила Кирила Шевченка з поста голови правління Національного банку України, який вчора подав у відставку «за станом здоровʼя». Президент Володимир Зеленський вже вніс на розгляд до парламенту кандидатуру Андрія Пишного на пост голови Нацбанку.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.