Категорія
Новини
Дата

За рік великої війни в Україні відкрилося 202 000 ФОПів. У яких сферах українці будують бізнес

Попри війну, українці продовжують розвивати малий бізнес. Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україні зареєстровано понад 202 000 нових ФОПів. Більшість нових бізнесів відкриваються у сфері роздрібної торгівлі, порахував сервіс Опендатабот.

Ключові факти

  • Після початку великої війни деякий час реєстри не працювали, і відкрити ФОП було неможливо. Після відновлення можливості відкривати власну справу за допомогою «Дії» лише за першу добу було зареєстровано понад 1000 нових бізнесів, зазначили в Опендатабот. 
  • Вже у квітні їх кількість зросла удесятеро – до 12 600 справ. Відтоді кількість нових ФОПів збільшувалася, сягнувши піку у вересні з 20 100.
  • Після невеликого спаду протягом осені та початку зими, ймовірніше за все, повʼязаного з блекаутами та масовими обстрілами Росією цивільної інфраструктури, на початку 2023 року кількість нових малих і середніх бізнесів знову почала зростати.
  • Найбільшу кількість нових ФОП від початку повномасштабного вторгнення зареєстрували кияни – 29 000. На Львівщині зʼявилося 16 800 ФОПів, замикає трійку Дніпропетровщина – там зареєстрували 15 900 нових бізнесів.
За рік великої війни в Україні відкрилося 202 000 ФОПів. У яких сферах українці будують бізнес /Фото 1
  • Перед повномасштабним вторгненням перше місце за кількістю реєстрацій нових ФОПів посідав КВЕД «Комп’ютерне програмування, консультування та пов’язана з ними діяльність», а категорії «Надання інформаційних послуг» та «Надання інших індивідуальних послуг» обіймали третю і четверту позиції.
  • Рік великої війни змінив ситуацію – до топу потрапили ФОПи, повʼязані з торгівлею. Нові ФОПи-програмісти посунулися на друге місце, поступаючись бізнесам у сфері роздрібної торгівлі. Третє місце посідають справи у сфері оптової торгівлі автотранспортом. Натомість інформаційні та індивідуальні послуги обіймають п’яте і сьоме місця у переліку відповідно.
За рік великої війни в Україні відкрилося 202 000 ФОПів. У яких сферах українці будують бізнес /Фото 2

Контекст

У найближчій перспективі бізнес в Україні не бачить факторів для поліпшення економічної ситуації та ділового середовища. Очікування бізнесу від результатів діяльності в 2023 році – +10% до доходів 2022 року, свідчать дані 10-ї хвилі досліджень стану українського бізнесу, яку провели в Advanter Group. За результатами 2022 року, 26,5% підприємств повністю або майже повністю зупинили роботу. Це нижче від показника листопада, коли 31,7% підприємств повністю або майже повністю не працювали.

Зберігається суттєва регіональна різниця в очікуваннях бізнесу із Заходу та Центру України порівняно з прифронтовими областями. 20% підприємств на Сході України і 19% на Півдні не бачать можливостей для відновлення діяльності цього року.

Найбільше заважає бізнесу відновлюватися: відсутність достатньої кількості платоспроможних клієнтів (50,5%); непрогнозованість розвитку ситуації в Україні та на внутрішньому ринку (48,4%) та відсутність достатнього капіталу (40,4%). Порівняно із ситуацією в листопаді найсуттєвішою проблемою для бізнесу стає відсутність платоспроможних клієнтів – 50,5% (39,5% у листопаді). Суттєво зросли ризики, пов’язані з непередбачуваним розвитком ситуації в країні – 48,4% (44,2% у листопаді).

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні