Категорія
Новини
Дата

За рік великої війни в Україні відкрилося 202 000 ФОПів. У яких сферах українці будують бізнес

2 хв читання

Попри війну, українці продовжують розвивати малий бізнес. Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україні зареєстровано понад 202 000 нових ФОПів. Більшість нових бізнесів відкриваються у сфері роздрібної торгівлі, порахував сервіс Опендатабот.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

  • Після початку великої війни деякий час реєстри не працювали, і відкрити ФОП було неможливо. Після відновлення можливості відкривати власну справу за допомогою «Дії» лише за першу добу було зареєстровано понад 1000 нових бізнесів, зазначили в Опендатабот. 
  • Вже у квітні їх кількість зросла удесятеро – до 12 600 справ. Відтоді кількість нових ФОПів збільшувалася, сягнувши піку у вересні з 20 100.
  • Після невеликого спаду протягом осені та початку зими, ймовірніше за все, повʼязаного з блекаутами та масовими обстрілами Росією цивільної інфраструктури, на початку 2023 року кількість нових малих і середніх бізнесів знову почала зростати.
  • Найбільшу кількість нових ФОП від початку повномасштабного вторгнення зареєстрували кияни – 29 000. На Львівщині зʼявилося 16 800 ФОПів, замикає трійку Дніпропетровщина – там зареєстрували 15 900 нових бізнесів.
За рік великої війни в Україні відкрилося 202 000 ФОПів. У яких сферах українці будують бізнес /Фото 1
  • Перед повномасштабним вторгненням перше місце за кількістю реєстрацій нових ФОПів посідав КВЕД «Комп’ютерне програмування, консультування та пов’язана з ними діяльність», а категорії «Надання інформаційних послуг» та «Надання інших індивідуальних послуг» обіймали третю і четверту позиції.
  • Рік великої війни змінив ситуацію – до топу потрапили ФОПи, повʼязані з торгівлею. Нові ФОПи-програмісти посунулися на друге місце, поступаючись бізнесам у сфері роздрібної торгівлі. Третє місце посідають справи у сфері оптової торгівлі автотранспортом. Натомість інформаційні та індивідуальні послуги обіймають п’яте і сьоме місця у переліку відповідно.
За рік великої війни в Україні відкрилося 202 000 ФОПів. У яких сферах українці будують бізнес /Фото 2

Контекст

У найближчій перспективі бізнес в Україні не бачить факторів для поліпшення економічної ситуації та ділового середовища. Очікування бізнесу від результатів діяльності в 2023 році – +10% до доходів 2022 року, свідчать дані 10-ї хвилі досліджень стану українського бізнесу, яку провели в Advanter Group. За результатами 2022 року, 26,5% підприємств повністю або майже повністю зупинили роботу. Це нижче від показника листопада, коли 31,7% підприємств повністю або майже повністю не працювали.

Зберігається суттєва регіональна різниця в очікуваннях бізнесу із Заходу та Центру України порівняно з прифронтовими областями. 20% підприємств на Сході України і 19% на Півдні не бачать можливостей для відновлення діяльності цього року.

Найбільше заважає бізнесу відновлюватися: відсутність достатньої кількості платоспроможних клієнтів (50,5%); непрогнозованість розвитку ситуації в Україні та на внутрішньому ринку (48,4%) та відсутність достатнього капіталу (40,4%). Порівняно із ситуацією в листопаді найсуттєвішою проблемою для бізнесу стає відсутність платоспроможних клієнтів – 50,5% (39,5% у листопаді). Суттєво зросли ризики, пов’язані з непередбачуваним розвитком ситуації в країні – 48,4% (44,2% у листопаді).

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні