Країни Заходу досягли згоди у питанні передачі Україні заморожених золотовалютних резервів Росії, але для цього потрібен спеціальний юридичний механізм. Про це заявив міністр юстиції Денис Малюська в ефірі єдиного телемарафону.
Ключові факти
- «З якою країною ми б не розмовляли, політична згода є. Питання лише в тому, як це зробити», – сказав Малюська. Україна вже працює над створенням такого механізму передачі Україні заморожених російських активів, наголосив міністр.
- Він пояснив, що це буде великий міжнародний договір, до якого країни зможуть приєднуватися і на виконання цього договору передавати Україні активи та знімати з них імунітет. За його словами, золотовалютні резерви РФ наразі захищені суверенним імунітетом, тобто одна країна не може відібрати щось в іншої. Малюська вважає, що такий міжнародний договір може бути ратифікований вже цієї зими.
- На першому етапі Україна хоче забрати суверенні активи на $300 млрд. Другий етап, набагато більш складний і тривалий, – це відбирання інших активів. Наприклад, російських державних компаній або навіть майна російських олігархів, пояснив міністр.
Контекст
Премʼєр-міністр Денис Шмигаль вважає, що сплата традиційних репарацій з боку РФ виглядає малоймовірною, тому Україна буде змушена йти шляхом конфіскації її активів та майна.
Україна вимагатиме від Росії репарації через війну в розмірі щонайменше $300 млрд, заявляв раніше міністр юстиції. За його словами, на Генасамблеї ООН Україна збирається домогтися ухвалення резолюції, на якій надалі має базуватися створення міжнародного механізму відшкодування збитків.
9 вересня у Брюсселі уряд України, Єврокомісія та Світовий банк презентували спільну оцінку збитків, які Україна понесла за перші місяці війни з Росією.
Оцінка Світового банку містить скромніші суми, ніж ті, що два місяці тому під час Ukraine Recovery Conference у Лугано називав український уряд. Якщо урядовий план відновлення розрахований на $750 млрд на 10 років, то Світовий банк пропонуватиме поки що орієнтуватися не більш ніж на $350 млрд загальних збитків.
У таку суму СБ оцінює обсяги потенційної відбудови за принципом «відновлюємо, але краще, ніж було», розповів Forbes представник України у Світовому банку Роман Качур. Поточні потреби відновлення на наступні 36 місяців банк оцінює у $105 млрд, додає він. З цієї суми український уряд визначив найбільш критичними $17 млрд кінця 2023 року, каже Качур.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.