Олексій Вадатурський, засновник «Нібулон». /Олександр Чекменьов
Категорія
Найбагатші
Дата

У власника не може бути вигорання. Правила бізнесу Олексія Вадатурського

3 хв читання

Олексій Вадатурський, засновник «Нібулон». Фото Олександр Чекменьов

Навесні 2021‑го Forbes оцінив статки засновника «Нібулона» Олексія Вадатурського, 73, у $430 млн. Свій капітал уродженець села Бендзари заробив на землі, а примножив на воді. «Нібулон» – найбільший в Україні оператор елеваторних потужностей і другий за обсягами експортер зерна з виторгом $1,5 млрд. Забезпечує доставку флотом, побудованим на власній верфі, до складу якого входять 82 одиниці барж, буксирів і плавкранів.

Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.

Переломний момент у житті стався у 1991 році. Після розпаду Союзу була альтернатива – і далі працювати на державу чи йти у приватний бізнес. Я хотів організувати компанію й запропонувати аграрному сектору сервіс нового рівня. Після звільнення сказав шістьом колегам, які покинули держслужбу разом зі мною: побудуємо кращу систему і кращу компанію. Пішли і зробили.

Амбіції без досвіду ведуть до шарахання. Це деморалізує і заважає успіху. Треба здобути освіту, оцінити свої можливості й рухатися до мети крок за кроком – 24/7.

Творчість – це добре, але без щоденної рутинної роботи нічого не буде. Особливо це стосується генерального директора.

Людині без знання й досвіду потрібно починати з азів і спробувати сили в невеликій справі. На чільному місці завжди має стояти процвітаючий бізнес, а не власне благополуччя. Другий шлях, довший, – отримати досвід в успішній компанії.

Щоб побудувати успішний бізнес, потрібно працювати над собою. На самому лише таланті не виїдеш.

Успіх для мене – це насамперед свобода й незалежність.

Зі зростанням бізнесу збільшується самовіддача керівника. Спочатку ти береш участь у всіх процесах, потім учишся спиратися на людей, з якими працюєш, і передаєш досвід.

Я вмію делегувати, але не можу дозволити собі не займатися фірмою. Для мене це відпочинок, хобі, робота й життя.

Я демократична людина. Більшість важливих рішень – плід колективного розуму під орудою керівника. Моє завдання – організувати й досягти виконання ухвалених рішень.

Як правило, ми не беремо в менеджмент людей зі сторони. Більшість керівників – наші вихованці. Багато хто в компанії зі студентської лави.

Ми легко відпускаємо співробітників. Якщо людина вирішила нас покинути, назад уже не приймемо. Це наше правило.

Лідеру й керівнику краще мати математичний склад розуму. Вміння працювати з масивами чисел дає можливість прораховувати ситуацію на кілька ходів уперед. Гуманітарії – кращі організатори.

Перш ніж щось зробити, потрібно все прорахувати. А коли прийняв рішення – дій дуже швидко.

Будь‑яка невдача – це досвід, який дорого вартує.

Наприкінці 1990‑х я міг опинитися на вулиці. На переговорах зі Світовим банком мені запропонували внести як заставу за кредит у $5 млн двокімнатну квартиру, «Волгу» й офіс – майже все, що в мене було. Порадившись із дружиною та сином, я прийняв ці умови, на що представник банку сказав: «Ми вашу квартиру не візьмемо». Це була перевірка. Кредит нам видали фактично під чесне слово, взявши під заставу офіс і кілька старих тракторів. Гроші пішли на купівлю й відновлення агротехніки.

Є прибуток – отже, попрацювали добре, побудували судно вчасно – отже, все зробили правильно.

Проєкти вартістю до $30 млн – елеватор, судно або термінал – ми будуємо не довше трьох місяців. Я звільняв директорів, які на етапі планування казали, що виконати проєкт у зазначений термін неможливо (мої розрахунки показували протилежне). Як люди ставитимуться до завдання, якщо директор не вірить у його виконання? Такого керівника потрібно звільняти, навіть якщо він професіонал. Інакше в очах колективу я буду демагогом. Тепер усі знають: якщо гендиректор сказав і завдання внесено до плану, це означає, що його буде реалізовано в строк. Інших варіантів немає.

У власника не може бути вигорання. Не уявляю, як можна сказати, що не хочеш більше працювати. Це ж твоє дітище.

Коли поставлено завдання вижити й рухатись уперед, шляхи знайдуться завжди.

Прозорість і чесне ведення бізнесу – найкращий рецепт проти урядового свавілля. На цьому не можна економити.

Для нас важлива незалежність від держави. Ми не віримо держструктурам – це корупція і джерело зловживань.

Потрібно вести правильний спосіб життя, зміцнювати імунітет і підтримувати самодисципліну – тоді все буде нормально.

Ми організували бізнес у Миколаєві і пишаємося цим. Пройдіться вулицею: тут кожен знає, хто такий Вадатурський. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд