Олексій Вадатурський, засновник «Нібулон». /Олександр Чекменьов
Категорія
Найбагатші
Дата

У власника не може бути вигорання. Правила бізнесу Олексія Вадатурського

3 хв читання

Олексій Вадатурський, засновник «Нібулон». Фото Олександр Чекменьов

Навесні 2021‑го Forbes оцінив статки засновника «Нібулона» Олексія Вадатурського, 73, у $430 млн. Свій капітал уродженець села Бендзари заробив на землі, а примножив на воді. «Нібулон» – найбільший в Україні оператор елеваторних потужностей і другий за обсягами експортер зерна з виторгом $1,5 млрд. Забезпечує доставку флотом, побудованим на власній верфі, до складу якого входять 82 одиниці барж, буксирів і плавкранів.

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Переломний момент у житті стався у 1991 році. Після розпаду Союзу була альтернатива – і далі працювати на державу чи йти у приватний бізнес. Я хотів організувати компанію й запропонувати аграрному сектору сервіс нового рівня. Після звільнення сказав шістьом колегам, які покинули держслужбу разом зі мною: побудуємо кращу систему і кращу компанію. Пішли і зробили.

Амбіції без досвіду ведуть до шарахання. Це деморалізує і заважає успіху. Треба здобути освіту, оцінити свої можливості й рухатися до мети крок за кроком – 24/7.

Творчість – це добре, але без щоденної рутинної роботи нічого не буде. Особливо це стосується генерального директора.

Людині без знання й досвіду потрібно починати з азів і спробувати сили в невеликій справі. На чільному місці завжди має стояти процвітаючий бізнес, а не власне благополуччя. Другий шлях, довший, – отримати досвід в успішній компанії.

Щоб побудувати успішний бізнес, потрібно працювати над собою. На самому лише таланті не виїдеш.

Успіх для мене – це насамперед свобода й незалежність.

Зі зростанням бізнесу збільшується самовіддача керівника. Спочатку ти береш участь у всіх процесах, потім учишся спиратися на людей, з якими працюєш, і передаєш досвід.

Я вмію делегувати, але не можу дозволити собі не займатися фірмою. Для мене це відпочинок, хобі, робота й життя.

Я демократична людина. Більшість важливих рішень – плід колективного розуму під орудою керівника. Моє завдання – організувати й досягти виконання ухвалених рішень.

Як правило, ми не беремо в менеджмент людей зі сторони. Більшість керівників – наші вихованці. Багато хто в компанії зі студентської лави.

Ми легко відпускаємо співробітників. Якщо людина вирішила нас покинути, назад уже не приймемо. Це наше правило.

Лідеру й керівнику краще мати математичний склад розуму. Вміння працювати з масивами чисел дає можливість прораховувати ситуацію на кілька ходів уперед. Гуманітарії – кращі організатори.

Перш ніж щось зробити, потрібно все прорахувати. А коли прийняв рішення – дій дуже швидко.

Будь‑яка невдача – це досвід, який дорого вартує.

Наприкінці 1990‑х я міг опинитися на вулиці. На переговорах зі Світовим банком мені запропонували внести як заставу за кредит у $5 млн двокімнатну квартиру, «Волгу» й офіс – майже все, що в мене було. Порадившись із дружиною та сином, я прийняв ці умови, на що представник банку сказав: «Ми вашу квартиру не візьмемо». Це була перевірка. Кредит нам видали фактично під чесне слово, взявши під заставу офіс і кілька старих тракторів. Гроші пішли на купівлю й відновлення агротехніки.

Є прибуток – отже, попрацювали добре, побудували судно вчасно – отже, все зробили правильно.

Проєкти вартістю до $30 млн – елеватор, судно або термінал – ми будуємо не довше трьох місяців. Я звільняв директорів, які на етапі планування казали, що виконати проєкт у зазначений термін неможливо (мої розрахунки показували протилежне). Як люди ставитимуться до завдання, якщо директор не вірить у його виконання? Такого керівника потрібно звільняти, навіть якщо він професіонал. Інакше в очах колективу я буду демагогом. Тепер усі знають: якщо гендиректор сказав і завдання внесено до плану, це означає, що його буде реалізовано в строк. Інших варіантів немає.

У власника не може бути вигорання. Не уявляю, як можна сказати, що не хочеш більше працювати. Це ж твоє дітище.

Коли поставлено завдання вижити й рухатись уперед, шляхи знайдуться завжди.

Прозорість і чесне ведення бізнесу – найкращий рецепт проти урядового свавілля. На цьому не можна економити.

Для нас важлива незалежність від держави. Ми не віримо держструктурам – це корупція і джерело зловживань.

Потрібно вести правильний спосіб життя, зміцнювати імунітет і підтримувати самодисципліну – тоді все буде нормально.

Ми організували бізнес у Миколаєві і пишаємося цим. Пройдіться вулицею: тут кожен знає, хто такий Вадатурський. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні