Категорія
Світ
Дата

Що було не так з кандидатурою Джонсона і хто, ймовірно, стане новим премʼєром Великої Британії. Розповідає The Washington Post

Борис Джонсон /Getty Images

Борис Джонсон повідомив, що не стане боротися за знову звільнене крісло премʼєра Великої Британії Фото Getty Images

Камбеку не судилося статися. У неділю Борис Джонсон повідомив, що не стане боротися за крісло премʼєра Великої Британії. Чому так сталося і у кого ж тоді найвищі шанси на перемогу? The Washington Post придивився до політичної атмосфери Туманного Альбіону, а також до улюбленця букмекерів, якому після заяви Джонсона пророкують перемогу.

Forbes обрав головні факти з двох матеріалів.

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Проблема Джонсона

Навіть прихильники Джонсона говорять, що його повернення до влади стало б «катастрофою». Якби Джонсон повернувся, то був би кульгавим премʼєрміністром, адже надто вже яскраве у нього минуле, яке не відпустило б його:

  • Невдовзі на нього чекає розслідування у парламенті щодо того, чи збрехав він парламентарям про вечірки на Даунінг-стріт, 10, під час карантину. Слухання у цій справі будуть на перших шпальтах місяцями, нагадуючи про «проколи» Джонсона.
  • Члени консервативної партії надавали перевагу Джонсону перед Ріші Сунаком, але Джонсон їх підвів, і це точно грало не на його користь.
  • Згідно із опитуваннями, загальна публіка ненавидить його. Його популярність дуже сильно впала.

Вільям Гаґ, один з грандів партії торі, який сам колись її очолював, сказав, що повернення Джонсона до влади – це «найгірша ідея, яку я колись чув за свої 46 років у консервативній партії», і це стане «вироком» для партії.

Ріші Сунак

Несподіваний поворот із заявою Джонсона робить Ріші Сунака, колишнього міністра фінансів, фаворитом у перегонах за місце лідера консервативної партії.

Сунак може стати першим небілошкірим лідером британського уряду за історію країни і першим очільником індійського походження.

Ріші Сунак /Getty Images

Ріші Сунак – колишній міністр фінансів і фаворит у перегонах за місце лідера консервативної партії Фото Getty Images

Сунак вчився у одній з найпрестижніших приватних шкіл Великої Британії. Має диплом Оксфорда і Стенфорда. Працював у Goldman Sachs. Наразі є одним із найбагатших політиків Британії.

Його дружина Акшата Мурті – донька засновника Infosys, індійського мільярдера. Саме її податкова історія стала проблемою для Сунака під час виборів улітку.

В економіці він прихильник центристських поглядів і обіцяє підтримувати баланс в бюджеті між надходженнями і витратами, дослухатися до Банку Англії та ринку облігацій. Прихильники Сунака вважають його стабілізаційною силою в економіці, адже він передбачив ринкову кризу, до якої призвів економічний план вже майже колишньої премʼєрки.

Коли Ліз Трасс, якій він програв на літніх виборах, представила свій мінібюджет, Сунак сказав, що він заснований на «казковій» економіці.

Сунак частково вплинув на відставку Джонсона. Він вийшов з уряду Джонсона влітку, коли у тодішнього премʼєра почалися проблеми.

На заяву Джонсона він відреагував так: «Я щиро сподіваюся, що він і надалі робитиме свій внесок у публічне життя вдома і за кордоном».

А ще він спробував заручитися підтримкою прихильників Джонсона: «Борис Джонсон зробив Брекзит реальністю і забезпечив чудову вакцинаційну кампанію. Він провів нас через одне із найскладніших випробувань, які траплялися на нашому шляху (пандемія), а потім протистояв Путіну в його варварській війні в Україні. Ми завжди будемо вдячні йому за це».

Пенні Мордонт все ще залишається у цих перегонах, хоч її публічно підтримали лише 25 однопартійців з необхідних 100. У Сунака вже 155 голосів. Мордонт сподіватиметься отримати підтримку тих, хто не визначився, і прихильників Джонсона, хоча деякі з останніх вже заявили про підтримку Сунака. 

Пенні Мордонт /Getty Images

Потенційна кандидатка на посаду премʼєра Великої Британії Пенні Мордонт Фото Getty Images

Партія лейбористів і думка британців

Кір Стармер, лідер лейбористів, вкотре закликав до загальних виборів. «Країні треба покінчити із цим хаосом», – сказав він ВВС.

«Правда в тому, що передавати посаду премʼєрміністра і міністра економіки з рук в руки, як естафетну паличку – це не ті стабільність і лідерство, які нам відчайдушно потрібні», – наголосила міністерка фінансів тіньового кабінету офіційної опозиції Рейчел Рівз.

Більшість британців каже, що вони хочуть загальних виборів, хоч наступні і заплановані аж у січні 2025-го. Вибори можна скликати і раніше, але для цього потрібна буде підтримка консервативної частини парламенту. Та консерватори навряд чи підтримають ранні вибори, адже в такому разі їх зітруть у порошок. Петиція, яка закликає до проведення загальних виборів «для закінчення хаосу поточного уряду», швидко набрала понад 850 000 підписів.

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні