Категорія
Світ
Дата

Партія чинного премʼєра Індії знову перемагає на виборах. Але вперше за 10 років при владі не матиме більшості. Які можуть бути наслідки для країни та самого Нарендра Моді. Розбір WP та Economist 

5 хв читання

Нарендра Моді прем'єр-міністр Індії вибори в Індії /Getty Images

Нарендра Моді - прем'єр-міністр Індії. Фото Getty Images

У вівторок, 4 червня, почали зʼявлятися перші результати найдовших виборів у світі, які понад місяць тривали в Індії. Очікувалося, що керівна партія Bharatiya Janata Party залишить суперників далеко позаду, але її спіткало розчарування. The Washington Post і The Economist зробили огляд парламентських виборів у Індії та визначили їх наслідки для країни й премʼєра Нарендри Моді, якому часто закидають автократичні нахили. Forbes переказує головне з матеріалів.

Премʼєр-популіст, як його описала WP, і лідер правлячої націоналістичної партії Bharatiya Janata Party (BJP) Нарендра Моді понад 23 роки політичної карʼєри без проблем перемагав у місцевих і національних виборах із великим відривом. Та ці вибори до нижньої палати парламенту Індії порушили статус-кво. Його BJP цього разу теж вийде переможницею, але вперше за довгий час не матиме більшості і змушена буде шукати союзників для просування своїх законів.

Хто такий Нарендра Моді

73-річний Моді очолює Індію на посту премʼєра з 2014-го, пише WP. Публіці він транслює образ відданого самотнього чоловіка без родини, який цілодобово працює заради блага країни. Таке амплуа було створено на противагу політичній династії, яка була до нього і яка вважалася корумпованою. 

Американське видання наводить думку прихильників Моді про його досягнення: допоміг своїй партії отримати політичну владу, дав поштовх розвитку економіки та інфраструктури Індії, зробив країну важливим гравцем на міжнародній арені. Інші ж вважають, що премʼєр і його праві послідовники використали етнічні та релігійні розбіжності, особливо між індуїстами й мусульманами, щоб завоювати владу.

Цікаво те, що Моді відмовляли в американській візі через його непідтверджену причетність до заворушень 2002-го у його рідному штаті Гуджарат. Тоді було вбито принаймні 1000 людей – більшість із них були мусульманами. Християни та сикхи, які є меншістю в Індії, зазнають переслідувань і утисків з часу приходу Моді до влади, зазначається у звіті Держдепу США про права людини.

З усім тим, давні плями на репутації Моді не завадили адміністрації президента США Джо Байдена активно співпрацювати з ним, сподіваючись стримати китайську експансію в Індійсько-Тихоокеанському регіоні. А індійський премʼєр, своєю чергою, використав це у своїй передвиборчій кампанії: особливо багато було бігбордів і плакатів із фото Байдена і Моді.

Кампанія Моді проти опозиції

Іноземні видання називають цю передвиборчу кампанію антагоністичною і ворожою до опозиційних сил. The Economist пише, що опоненти партії Моді та інші критики неодноразово вказували на брак рівних умов для всіх кандидатів. Опозиційні політики потрапляли за ґрати за звинуваченнями в корупції, які називали політично вмотивованими не лише фігурантів таких справ. 

Розслідування незалежного видання The Indian Express показало, що з 2014-го кількість справ Управління виконавчого провадження (УВП, орган, що розслідує злочини з відмиванням коштів та іноземним фінансуванням) проти політиків виросла вчетверо, а 95% із них стосуються опозиційних до влади діячів. Але дісталося від цього органу не лише політикам, а й активістам і ЗМІ. 

Минулого року WP в іншому своєму матеріалі розповіла про справу проти британського каналу BBC, після того як той випустив документальний фільм про вищезгадані заворушення у Гуджараті і бездіяльність Моді в той час на посаді головного міністра штату. Одразу після виходу фільму в індійський офіс BBC навідалися з обшуками працівники УВП. Крім того, уряд наказав медіакомпаніям видаляти пости з посиланнями на цю документалку, поліція затримала студентів, які дивилися фільм на території кампусів, а декого відсторонили від навчання в університетах за виступ проти заборони.

Нарендра Моді Джо Байден Індія США /Getty Images

Нарендра Моді під час зустрічі з президентом Джо Байденом у Білому домі. Фото Getty Images

Партія «Конгрес», головний суперник BJP, повідомила про замороження її рахунків, що завадило проведенню передвиборчої кампанії.

The Economist зауважує, що Моді іноді використовував відверто антимусульманську і проіндуїстську риторику. 

Видання підсумовує, що всі ці фактори вплинули на падіння популярності премʼєра.

Втрата популярності Моді

WP зазначає, що на попередніх виборах BJP дійсно залишала опонентів далеко позаду і завойовувала більшість у парламенті. У 2014-му Моді прийшов до влади на хвилі загальнонаціонального гніву через корупцію в країні, а в 2019-му йому допомогли націоналістичні настрої через заворушення на кордоні з Пакистаном.

The Economist основною причиною зниження популярності правлячої партії називає невдоволення тим, що зростання економіки країни не принесло обіцяного підвищення рівня життя для простих громадян. Попри показники, що вказують на впевнене економічне зростання, інфляція і безробіття викликають занепокоєння. 

Крім того, нижчі касти не без причин могли повірити опозиції, яка стверджувала, що BJP може скасувати конституційний захист для них і релігійних меншостей. А харизма Моді, ймовірно, потьмяніла, адже він не зміг переконати своїх колишніх прихильників підтримати його знову. 

Результати виборів у Індії

WP повідомляє, що BJP, найімовірніше, отримає 241-ше місце в нижній палаті парламенту. Це менше за потрібні для більшості 272 місця – під час двох попередніх виборів партія без проблем отримувала бажану кількість.

The Economist вважає, що після оголошення остаточних результатів Індія постане перед трьома головними питаннями.

Гаутам Адані Нарендра Моді /Getty Images

Колишня найбагатша людина Індії Гаутам Адані із Нарендрою Моді. Їх вважають близькими союзниками. Фото Getty Images

Чи зможе BJP сформувати стабільний уряд?

Видання ствердно відповідає на це запитання і прогнозує Моді третій премʼєрський термін. Зрештою, це буде найбільша партія парламенту. Щоправда, для досягнення власних цілей їй доведеться укласти угоду з двома регіональними партіями, які, своєю чергою, спробують «вторгувати» собі посади і преференції для своїх штатів в обмін на підтримку політики BJP. 

Чи зможе уряд ефективно працювати?

Моді схильний до одноосібного ухвалення рішень і нечасто вдається до дебатів у кабінеті чи парламенті. Тепер же йому треба буде йти на перемовини і компроміси. Це може ускладнити ухвалення реформ ринку праці і законів для стимулювання виробництва в країні, які планує запровадити премʼєр. 

Крім того, Моді може спробувати повернути частину втраченої довіри, взявшись запроваджувати нові види соціальної допомоги. Страх перед менш передбачуваною політикою, зменшенням реформ і очікування нових соцвиплат для нужденних пояснюють падіння ринку акцій, вважає британське видання.

Як неочікувані результати змінять Індію в довгостроковій перспективі?

Хоча відсутність монобільшості може завадити легкому ухваленню економічних законів у короткій перспективі, з часом більш демократична політична система буде корисною країні. Багато змін, які потрібні Індії, як-то у сфері купівлі землі, в енергетичному секторі і сільському господарстві, вимагають співпраці з урядами штатів і політично важливими соціальними групами, наприклад фермерами. Реформи країни на початку 1990-х і в 2000-х ухвалювалися саме коаліційними урядами.

Можливо, існує небезпека того, що розчарований лідер вдасться до більш авторитарних методів і посилить релігійний розкол, однак факти вказують на відхід Індії від автократичної форми уряду:

  • BJP не отримала більшість, яка б дозволила їй без перешкод ухвалювати конституційні зміни;
  • посилення ролі опозиції;
  • все це призведе до збільшення публічних обговорень і висловлення невдоволення у майбутньому. 
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд