Категорія
Світ
Дата

Ядерний союз із присмаком холодної війни. Путін готовий на все, аби виграти в Україні, навіть на підтримку ядерних розробок у Північній Кореї. Розбір NYT

3 хв читання

Владімір Путін росія і Кім Чен Ин північна корея /Getty Images

Владімір Путін і Кім Чен Ин. Фото Getty Images

Вчора, 19 червня, президент Росії Владімір Путін приїхав із офіційним візитом у Пхеньян на запрошення верховного керівника Північної Кореї Кім Чен Ина. Співпраця цих двох авторитарних країн вже не один місяць турбує Україну, адже Північна Корея в обмін на нафту та їжу поставила чималу кількість боєприпасів Росії. Але тепер, пише New York Times, треба хвилюватися всьому Західному світу через високі шанси на ядерну співпрацю між Москвою і Пхеньяном – і йдеться зовсім не про атомні електростанції. Forbes переказує головне з матеріалу

Останні 10 років Китай і Росія майже ніколи не сходилися у поглядах із Заходом практично з усіх геополітичних питань, але в одному вони точно були згодні: не давати Північній Кореї розширювати чи вдосконалювати свій арсенал ядерної зброї. Втім, війна в Україні це змінила.

New York Times вважає, що візит Путіна у Північну Корею та підписання угоди про «взаємодопомогу в разі агресії» вказують не лише на повернення до стану холодної війни. Ці події, схоже, означають, що три найбільші ядерні держави більше не мають єдності у питанні припинення поширення ядерної зброї на території Північної Кореї.

«Пхеньян має право вживати відповідних заходів для зміцнення власної обороноздатності, забезпечення національної безпеки і захисту суверенітету», – сказав російський президент у середу.

«Безсумнівно, це відновлення гарантій безпеки часів холодної війни», – вважає Віктор Ча, який працював над питанням Північної Кореї в адміністрації Джорджа В. Буша. Експерт має на увазі нині нечинний договір 1961-го про взаємну оборону між Пхеньяном і Москвою. 

Ча акцентує на тому, що цього разу домовленість заснована на взаємообміні: снаряди для Росії і високорозвинені військові технології для Північної Кореї. «Їх обʼєднує не ідеологія, як в часи холодної війни, а спільна опозиція Штатам і ліберальному порядку Західного світу», – додає експерт у коментарі NYT. 

Він також вважає, що посилення загрози від Північної Кореї найімовірніше зміцнить усе більш офіційний безпековий альянс між Японією, Південною Кореєю та США.

Цього варто було очікувати

Ще 18 місяців тому Росія дала зрозуміти, що її зближення з Північною Кореєю – це лише питання часу, зауважує NYT. Наприкінці 2022-го Путін звернувся до Кіма за невеликою поставкою боєприпасів. Проте невдовзі цей експорт неабияк виріс, за оцінками західної розвідки: 5 млн патронів і північнокорейські балістичні ракети в 11 000 вантажних контейнерах попрямували до берегів Росії.

Тобто, ймовірно вперше в історії у Пхеньяна є серйозний важіль впливу на партнера з протистояння із Заходом: власне процвітаюче виробництво зброї. Західну розвідку непокоїть те, що в обмін на цінний для Путіна ресурс Кім вже не хоче просто нафти і продовольства, яких раніше йому було достатньо. 

Північнокорейський лідер тепер планує отримати технологічну підтримку у перетворенні його країни на повноцінну ядерну державу, чий арсенал здатен атакувати американські міста, кажуть чиновники.

Росія цілком може з цим допомогти, а чи стане – оце головне питання.

Північнокорейська ракета військовий парад /Getty Images

Північнокорейська ракета на військовому параді у Пхеньяні, 9 лютого 2023 року. Фото Getty Images

«Потреба Росії знайти підтримку в контексті України змусила Москву піти на поступки Китаю, Північній Кореї та Ірану; серед іншого це може означати і порушення домовленостей про непоширення ядерної зброї», – сказала у березні Конгресу директорка національної розвідки США Авріл Гайнс.

Під час закритої сесії вона розповіла більше про проблеми північнокорейців із нинішніми ядерними технологіями: втримати боєголовку у повітрі на відстані понад 9600 км, не дати їй розірватися завчасно і влучити у ціль.

Перспектива того, що Росія допоможе вирішити усі ці проблеми, «становить найбільшу загрозу американській нацбезпеці з часів Корейської війни», написав Ча.

«Ці відносини, які мають тривалу історію і які отримали друге дихання через війну в Україні, загрожують Європі, Азії та США. А через такі нагальні питання, як війна в Україні і Газі, [ядерні розробки Північної Кореї і потенційна допомога з цим Росії] відійшли на другий план», про що вони потім можуть пошкодувати, додав Ча.

Направду, останні 18 років тут і там так часто були повідомлення про загрози ядерного арсеналу Північної Кореї, що вони стали майже закадровим шумом для більш «гарячих» питань. А фінансові санкції ООН не завадили ані розширенню ядерних розробок, ані розвитку програми виробництва ракет у Північній Кореї. Американські спроби саботажу цих проєктів працювали, але недовго.

Залишається вдаватися до методів застереження часів холодної війни: брязкати власною ядерною зброєю під час навчань, щоб показати Кіму, що напад на США чи їхніх союзників закінчиться знищенням його країни. 

Але надійна безпекова угода між Пхеньяном і Москвою додає ще одне невідоме до цього ядерного рівняння, вважає NYT: чи відповість Росія ядерним ударом від імені Північної Кореї? В домовленості, що вони підписали у середу, це чітко не прописано.

Принаймні на дипломатичному рівні Кім може розраховувати на Путіна. В ООН створено моніторингову групу, яка мала виявляти докази уникнення санкцій Північною Кореєю. Саме час оновити повноваження цієї групи і саме Росія очолила кампанію з протидії цьому.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні