Пошкоджений міст у місті Велика Олександрівка, розташованому в Херсонській області, де українські війська відновили контроль після контратаки /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

Битва за правий берег. Що відбувається під Херсоном? Росія втікає чи готується воювати до кінця?

Пошкоджений міст у Великій Олександровці, на Херсонщині, де українські війська відновили контроль після контратаки. ЗСУ відбили щонайменше 90 населених пунктів на Херсонщині. Контрнаступ, розпочатий 29 серпня, триває Фото Getty Images

Наприкінці літа Росія перемістила на правий берег Дніпра найбільш боєздатні підрозділи. Це не врятувало РФ від поразки – росіяни втратили близько третини раніше окупованої території на правому березі. Але продовжують утримувати два ключові населені пункти: Берислав і Херсон.

Що відбувається під Херсоном та до чого тут дамба Каховської ГЕС та «брудна бомба».

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

На Західному фронті без змін

Останні кілька тижнів динаміка подій на фронті дещо уповільнилася. Після тривалих дощів логістика і пересування військ значно ускладнилися. Це впливає на обидві сторони, але оборонятися при поганих погодних умовах все ж простіше, ніж наступати. Але це не означає, що інтенсивність боїв істотно знизилися. Дані Генштабу про втрати ворога говорять про те, що кінець жовтня був одним з найгарячіших періодів війни — середньодобові втрати росіян часто становили понад 500 убитих. 

Також Росія почала втрачати головну перевагу цієї війни – перевагу в артилерії. Якщо в найгірші для нас місяці війни, в травні – червні, співвідношення пострілів могло перевищувати 1/10 на користь росіян, то зараз військові говорять про рівновагу, а, за даними NYT, на півдні ЗСУ навіть переважають ворога за темпами вогню. 

Тим часом Росія все більше покладається на піхоту, активно перекидає мобілізованих на передні позиції і готується оборонятися на більшості лінії фронту. 

Найбільше уваги в останні тижні було прикуто до «західного фронту» на правому березі Дніпра. Спектр версій розвитку подій – від втечі росіян «до кінця тижня» аж до звільнення Херсона до кінця року. 

Ситуацію підігрівали медійні кампанії російської пропаганди. Спочатку Росія оголосила про «евакуацію» жителів Херсона. Потім про те, що Україна планує підірвати Каховську дамбу і затопити Херсон. 

Ці повідомлення надто злагоджено повторювали абсолютно різні сторони в РФ: російські чиновники й окупаційні адміністрації, пропаганда, військове керівництво РФ. 

Скоріше за все, ця інформаційна кампанія мала принаймні дві мети. 

  • По-перше, не допустити, щоб можлива втрата Херсона стала такою ж неочікуваною для російської публіки, як поразка на Харківщині
  • По-друге, прикрити ротацію своїх військ «евакуацією» мирного населення. Під виглядом перевезення мирних мешканців поромами і катерами через Дніпро росіяни перекинули на правий берег значну кількість мобілізованих. 

Аби створити максимально комфортну картинку, росіяни почали залякувати місцевих жителів затопленням, українською «брудною бомбою» і обстрілами. 

Але попри всі заяви Херсон все ще залишається, можливо, найважливішим напрямком для росіян.

Попри те, що забезпечення правого берега тримається на ненадійних поромних переправах (які час від часу потрапляють під обстріли) і вузького місця через засипаний росіянами шлюз Новокаховської ГЕС, росіяни розуміють стратегічне значення цього плацдарму. Це єдина перспектива будь-якого можливого наступу в бік Одеси, якщо раптом у майбутньому у Росії з’являться на це ресурси. Форсувати Дніпро без мостів і елементу раптовості в майбутньому буде неможливо. Повторення перших днів війни навряд чи варто очікувати.

Ворог уже не очікує перемог і захоплення нових територій зараз. Але він сподівається забезпечити собі максимально вигідні позиції та розраховує на зниження підтримки Заходу в майбутньому. Кремль, очевидно, все ще вірить, що у тривалій війні на виснаження у нього більше шансів на перемогу. 

Саме тому Росія в серпні перекинула на правий берег свої найкращі підрозділи – в основному десантні, спеціальні війська та морську піхоту. 

Зокрема, на правому березі були помічені 108-й і 227-й десантно-штурмові полки, 11-та десантно-штурмова бригада, 10-та окрема бригада спеціального призначення, 127-а окрема розвідувальна бригада, 126-а бригада берегової оборони та ін. 

Загалом на початок осені угруповання військ ворога тут сягало 25 000–30 000 солдат. А щільність військових в 4–6 разів вища, ніж на інших ділянках фронту.

Попри таку концентрацію військ ЗСУ вдалося витіснити росіян з північної частини Херсонщини, використовуючи тактику тривалого виснаження ворога. Українські військові наблизилися до Берислава на небезпечну відстань. Подальше просування ЗСУ загрожує перекрити переправу Новокаховської ГЕС. А відтак, постачання росіян лишиться виключно на поромних переправах. І підтримувати таку кількість військових таким ненадійним способом постачання буде дуже непросто.

Зруйнований житловий будинок у нещодавно відвойованому ЗСУ селі Архангельське, Херсонська область, Україна, 26 жовтня 2022 року

Зруйнований житловий будинок у нещодавно відвойованому ЗСУ селі Архангельське, Херсонська область, Україна, 26 жовтня 2022 року

Дюнкерк на Дніпрі

Ситуація для російських сил на правому березі схожа на ту, яка була навесні 1940 року для британських військ поблизу Дюнкерка на півночі Франції. Затиснуті між військами Гітлера і Атлантичним океаном великі сили союзників покладалися на ненадійне забезпечення з британських островів. І це призвело до їхнього поступового виснаження. 

Але тоді Британія, розуміючи важке положення своїх військ, не стала тримати армію до останнього і зуміла провести одну з найуспішніших операцій військової евакуації, переправивши за кілька днів через Ла-Манш близько 340 000 солдат.

Щоправда, Черчиллю знадобилося аж 840 кораблів для цієї операції і ефект несподіваності. Також британцям довелося покинути майже всю військову техніку, евакуювали лише солдат. 

Дюнкеркська евакуація тривала близько 200 годин. У ті часи це було блискавично. Зараз за 200 годин на полі бою може змінитись абсолютно все.

Росіяни не мають великої кількості плавзасобів, і в часи глобальних технологій інформація про переміщення значної кількості військових досить швидко стане відомою ЗСУ. Тож очікувати на непомітність приготувань і раптовість росіянам не доводиться.

Очевидно, Росія заздалегідь готує всі умови для швидкого відступу, у випадку якщо фронт буде прорвано і переправа в Новій Каховці перестане бути безпечною.

За даними Генштабу ЗСУ, росіяни вже почали перекидати артилерію з правого берега на лівий. Адже швидко перемістити гаубиці та РСЗВ в умовах масованого відступу буде складно. Також перекидають важку техніку. Частину професійних військ замінюють мобілзованими, на долю яких, скоріше за все, випаде завдання максимально відтягнути момент відступу з Херсона. А можливо, російське командування навіть сподівається протриматись до початку зими, коли ще більш ускладнені погодні умови.

Але навіть якщо Росія заздалегідь перекине всю важку техніку і залишить на правому березі переважно піхоту, провести відступ через Дніпро без значних втрат буде дуже складно. В історії війн не так багато прикладів подібних успішних операцій. В історії сучасних війн таких прикладів немає.

Можливо, росіяни намагатимуться поступово зменшувати чисельність сил, допоки фронт не почне сипатись. 

Для успішного відведення сил у разі потреби необхідне максимально поляризоване інформаційне поле, в якому складно зрозуміти, що відбувається. Велика кількість дезінформації дозволяє росіянам приховувати справжнє положення. 

Що говорять аналітики й експерти

В своєму останньому виступі відомий американський військовий аналітик Майкл Кофман говорить, що «російські військові, ймовірно, з часом відступлять, але зараз вони поки що відступають до другої-третьої лінії оборони і стають розумнішими щодо того, як вони розташовують свої сили».

Аналітик говорить про певну еволюцію військової стратегії росіян, порівняно з тим, що ми бачили у вересні. Вони починають планувати свої дії з урахуванням різних сценаріїв можливих подій.

Зокрема повідомлення про примусову евакуацію жителів районів, які знаходяться на лівому березі Дніпра, також говорять про те, що Росія готує одну з ліній оборони по лівому берегу. Тобто допускаючи загрозу форсування ЗСУ через Дніпро. 

Раніше російське командування обмежувалося підготовкою до позитивного розвитку подій. 

Британська розвідка у своїх звітах припускає, що Росія все ж готується до евакуації сил. Але коли вона планує її провести, поки невідомо. І можливо, це буде раптова операція, метою якої є виведення сил з мінімальними втратами. 

Ротація елітних підрозділів на недосвідчених мобілізованих це частково пояснює. Можливо, військове командування РФ намагаєтся зберегти найбільш професійні підрозділи і, скоріше за все, готове принести в жертву менш важливі сили, сформовані з мобілізованих. 

Ще одним варіантом, який описує британська BBC, може бути те, що Росія відступить з більшої частини правого берега, але залишить певну кількість підрозділів безпосередньо в самому Херсоні та спробує нав’язати ЗСУ міський бій за це місто.

Таку ж версію підтвердив начальник ГУР Міноборони України генерал-майор Буданов у коментарі CNN.  

Скоріше за все, для цих потреб достатньо буде не надто великої чисельності військ, які можливо буде підтримувати через мобільні баржі та пороми протягом тижнів. 

Проте чисельні відео з Херсонського напрямку говорять про те, що попри важкі бої ситуація не настільки контрольована російським командування. Ми бачимо хаотичний відступ на окремих напрямках. Захоплену техніку росіян. Знищену артилерію і танки

Це говорить про те, що ЗСУ продовжує готувати умови для успішного наступу і звільнення Херсона. Поступово проріджаючи концентрацію сил ворога. Херсонський напрямок хоч і, можливо, найважчий з точки зору умов контрнаступу (найбільша концентрація сил ворога та відкрита степова місцевість), але Збройні сили довели, що вони вміють робити неможливе.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні