Категорія
Війна
Дата

Forbes Digital

Завдання – вижити. Через війну агрохолдинг Ріната Ахметова HarvEast втратив більшу частину бізнесу та отримав збитки на сотні мільйонів доларів. Яке у нього майбутнє

9 хв читання

HarvEast, Дмитро Скорняков /надано пресслужбою

Ціна війни. На Донеччині HarvEast втратив 95 000 га землі. В окупації опинилося 2500 одиниць сільгосптехніки. Фото надано пресслужбою

Війна на 90% зруйнувала агрохолдинг HarvEast Ріната Ахметова і Вадима Новинського. Спеціально для Forbes головред сайту Latifundist.com Костянтин Ткаченко розповідає історію агробізнесу найбагатшого українця. Як компанія намагається повстати з попелу?

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

На вʼїзді до Маріуполя машину гендиректора HarvEast Дмитра Скорнякова зупинили на блокпосту. Подальші години топменеджер запамʼятає на все життя – жорсткий допит, звинувачення в шпигунстві, ніч у «холодильнику». Розібрались і відпустили лише на наступний ранок. Події відбувались у серпні 2014-го, і тоді російський паспорт Скорнякова завдавав йому чималого клопоту.

Після початку повномасштабного вторгнення паспорт уже не є проблемою для топменеджера – нині в нього ізраїльське громадянство.

Цього не скажеш про HarvEast. Якщо війна на Донбасі 2014–2015 років коштувала агрохолдингу Ріната Ахметова 55 000 га, насіннєвого заводу і кількох елеваторів, то вторгнення у 2022-му зруйнувало 90% компанії. Чи зможе HarvEast підвестися після такого нокауту?

Спадок Ілліча

Аграрний бізнес не входив у плани СКМ. «Ой, ні! Тільки не сільське господарство. Не можна займатися всім», – казав у 2005 році в інтервʼю ZN гендиректор СКМ Олег Попов.

HarvEast – це важкий спадок від металургійного бізнесу групи, точніше частина Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча (ММКІ). 2010-го комбінат увійшов до складу «Метінвесту». Аудит, який проводила Pricewaterhouse Coopers (PwC), показав, що на додачу до чавуну і сталі комбінат виготовляє пшеницю, соняшник, свинину, консерви і навіть страусине мʼясо.

«Те, що потім стало називатися HarvEast, включало 25 видів бізнесу. Лов риби, страусина, кінна та овеча ферми, вирощування й переробка овочів, собачий розплідник, виробництво ковбас, консервів і купа іншого. Все погано працювало, було збитковим і розкрадалося», – пригадує Скорняков, який тоді був серед аудиторів PwC, що оцінювали ММКІ.

Земельний банк ММК Ілліча на момент оцінки становив 220 000 га, основний масив розміщувався на Донеччині, ще частина – в Криму, Запорізькій, Черкаській та навіть Житомирській областях. Щорічні збитки цього аграрного бізнесу сягали $50 млн, каже Скорняков. Разюча різниця з результатами інших великих агрохолдингів: МХП у 2010-му показав $215 млн чистого прибутку, Kernel – $135 млн.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд