блекаут в Україні /Анна Наконечна
Категорія
Війна
Дата

Це ще був не блекаут. Ось три можливих гірших сценаріїв для української енергоінфраструктури

Внаслідок атаки 23 листопада були знеструмлені всі атомні станцій, більшість теплових та гідроелектростанцій. Фото Анна Наконечна

Українські енергетики не допустили повного блекауту, внаслідок атаки Росії, 23 листопада. Чи можливі гірші сценарії та як буде реагувати Україна?

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Росія всьоме після початку повномасштабного вторгнення атакувала українську енергетичну інфраструктуру. З понад 70 випущених ракет, 23 листопада, сили ППО збили 51.

Два десятки ракет влучили в обʼєкти інфраструктури в Києві, Львові, Вінниці, Кривому Розі. Атака призвела до тимчасового знеструмлення всіх атомних станцій, більшості теплових та гідроелектростанцій. Також уражені об‘єкти електропередачі.

Масштаб часткового блекауту можна оцінити по частці знеструмлених платіжних терміналів. За даними керівника та співзасновника monobank Олега Гороховського, частка непрацюючих терміналів iBox (партнер monobank) склала 79%. В останні дні вона складала близько 40%. Російські обстріли призвели до рекордних перебоїв з інтернетом. Через відсутність електрики не працюють пункти пропуску на кордоні з Угорщиною та Румунією

Міненерго обіцяє відновити генерацію електрики українських АЕС в мережу до вечора 24 листопада. Це суттєво знизить дефіцит і дозволить повернуться до планових відключень.

Якщо атаки продовжаться, до яких наслідків треба бути готовим?. Forbes публікує три варіанти блекауту, які розглядає влада.

Перший сценарій. Блекаут на Лівобережжі  

Росія концентрує ракетні удари по транзитних підстанціях, які передають електроенергію із заходу на схід країни та бʼє по електростанціях на Лівобережжі. 

За такого сценарію, без світла на 12-24 години залишаться Чернігівська, Сумська, Полтавська, Дніпропетровська області, а також підконтрольні Україні частини Харківської, Запорізької, Донецької та Луганської областей. Частково – Миколаївська, Херсонська, Кіровоградська, Черкаська та Київська області разом з лівим берегом Києва.

Щоб відновити живлення цих областей протягом 12-24 годин енергетики поступово запускатимуть електростанції. Спочатку малі теплоелектроцентралі та гідроелектростанції, які мають заживити великі теплоелектростанції. Компресорні станції газотранспортної системи та місцевих облгазів будуть заживлені автономно   

В першу чергу до електрики будуть підключені підприємства тепло- та водопостачання, водовідведення. 

Росія концентрує ракетні удари по транзитних підстанціях, які передають електроенергію із заходу на схід країни та бʼє по електростанціям на Лівобережжі.

Росія концентрує ракетні удари по транзитних підстанціях, які передають електроенергію із заходу на схід країни та бʼє по електростанціям на Лівобережжі.

Другий сценарій. Блекаут всієї країни

Росія наносить серію одночасних масованих ударів по електростанціях та підстанціях по всій країні. Проте Україна залишається підключеною до європейської енергомережі. 

За такого сценарію, вся підконтрольна територія України залишиться без світла на 12-24 години. 

Енергосистема України буде заживлена від європейської. Протягом двох годин мають бути заживлені атомні електростанції. Спочатку світло зʼявлятиметься в окремих регіонах, які поступово обʼєднаються в єдину енергосистему. 

Росія наносить серію одночасних масованих ударів по електростанціях та підстанціях по всій країні.

Росія наносить серію одночасних масованих ударів по електростанціях та підстанціях по всій країні.

Третій сценарій. Блекаут всієї країни до 7 днів 

Найгірший сценарій передбачає серію одночасних масованих атак по відкритим розподільчим пристроям атомних станцій, а також по підстанціях, які з’єднують українську енергосистему з європейською. Атомні станції можуть втриматись в роботі на одному енергоблоці, маючи 100-140 МВт на власні потреби. Але у разі нанесення удару в безпосередній близькості до АЕС з високою ймовірністю атомні станції будуть зупинені. При цьому не буде можливості їх заживлення протягом 2 годин. 

Першочергово буде відновлене зʼєднання української та європейської енергосистем. Паралельно буде відновлюватись живлення малих гідроелектростанцій та теплоелектроцентралей.   

Електроенергія пріоритетно йтиме на потреби комунальних служб та населення. До 7 днів може знадобитись, щоб відновити роботу атомних електростанцій. Тільки після цього буде заживлена промисловість. 

До 7 днів може знадобитись, щоб відновити роботу атомних електростанцій.

До 7 днів може знадобитись, щоб відновити роботу атомних електростанцій.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні