Категорія
Свій бізнес
Дата

Girls power. Як Оксана Тимків побудувала екосистему, яка робить з жінок підприємниць. Історія мережі центрів раннього розвитку «Мудрик»

Оксана Тимків - засновниця центрів дитячого розвитку «Мудрик» /з особистого архіву

Оксана Тимків - засновниця центрів дитячого розвитку «Мудрик» Фото з особистого архіву

Оксана Тимків з нуля побудувала найбільшу мережу центрів дитячого розвитку «Мудрик». Основа бізнесу – спільнота жінок, яким вона допомагає реалізувати себе як підприємниць. Мами купують у Тимків франшизу і віру у власні сили.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

«Зустріч з Оксаною Тимків перевернула мій світ і сприяла особистому зростанню», – розповідає Юлія Орап з Кременчуку. Після декрету вона не хотіла повертатися на роботу на нафтопереробний завод, а натомість відкрила за франшизою центр раннього розвитку дітей «Мудрик». Орап – одна із майже сотні жінок-підприємниць, які розвивають дитячі центри по всій Україні. 

Засновниця франшизи, Оксана Тимків, 37, зуміла знайти підхід до жінок. «Зазвичай чоловіків, які звертаються по нашу франшизу цікавить пасивний дохід, – каже вона. – Але в нашому бізнесі потрібно бути залученим і любити цю справу». Ядро бізнесу Тимків – спільнота жінок, які прагнуть реалізувати себе в бізнесі.

В деякому сенсі Тимків продає жінкам не франшизу, а лайфстайл, показує шлях до самореалізації, розповідає засновник шведсько-українського проєкту DYB Ігор Гут, у якого Тимків проходила навчання.

На липень 2023 працює 80 «Мудриків» у 67 містах, в тому числі два центри у Болгарії та один у Польщі. Виторг компанії у 2022 році, за словами Тимків, 19,8 млн грн. 

Як колишня вчителька пройшла шлях від одного дитячого центру в районному центрі до найбільшої мережі країни, яка потрапила у список Forbes Next 250.

Бізнес-мама

Бізнес-ідея прийшла до вчительки англійської мови Оксани Тимків після народження першої дитини у 2011 році. Вона зацікавилася методиками раннього розвитку, перечитала в оригіналі літературу на цю тему. «В Калуші, де я жила, нічого подібного для дітей не було, – пригадує Тимків. – Тому я можу створити центр дитячого розвитку сама». 

Стартові 1000 грн позичила у брата, 500 грн з яких пішло на оренду кімнати на 10 кв.м. Там відкрила курси англійської для дітей і дорослих, а іграшки та навчальні матеріали взяла у своєї дитини, каже підприємиця. Перших клієнтів привела, роздавши в людних місцях 1000 візитівок.  

Стартап Тимків ненадовго загальмувало народження другої дитини. Вирішила відновити центр, як отримала допомогу від держави по догляду за дитиною, пригадує вона. Орендувала більше приміщення, купила меблі і назвала центр ABC Club. Досить швидко він вийшов на максимум своїх можливостей — щомісячне навчання проходило 100 дітей.  

Незабаром Тимків відкрила другий центр у Калуші. «Тільки після цього я почала цікавитися, що таке бізнес», – згадує підприємиця, яку найбільше вразила книга Джеймса Каана «Реальна Угода». Це автобіографічна історія британського підприємця, який розширив свою хедхантингову агенцію за допомогою франшизи до понад 147 офісів у 30 країнах. «Каан описує, як почав з офісу в 6 кв.м і масштабував бізнес самостійно, – каже Тимків. – Я вирішила, що також можу спробувати пройти такий шлях».

Оксана Тимків - засновниця центрів дитячого розвитку «Мудрик»

Оксана Тимків - засновниця центрів дитячого розвитку «Мудрик»

Шлях від ідеї до продажу першої франшизи зайняв чотири роки. Увесь цей час я прописувала посадові інструкції, процеси, стандарти, навчальні програми, пригадує Тимків. Після переїзду до Івано-Франківська підприємниця відкрила ще один ABC Club. Набивши руку на невеликій мережі з трьох центрів, підприємиця зрозуміла, як далі стандартизувати і масштабувати бізнес. 

Простий сайт з описом франшизи і реклама в Google привели першу партнерку. На першій же зустрічі з Тимків Юлія Микитин зі Стрия дала €500 завдатку за франшизу. «Я довірилась Оксані, бо побачила, що вона цілеспрямована і знає, що робить», – пригадує Микитин. У серпні 2017 року у Стрию відкрився перший центр раннього розвитку «Мудрик» по франшизі. 

Наступних бізнес-партнерок довелось залучати вже більш системно. Я їздила семінарами, особисто знайомилась з потенційними партнерками і детально розповідала про можливості продукту, пригадує Тимків. До 15 перших франшиз підприємниця працювала сама – відповідала на дзвінки, вела соцмережі, їздила по всій Україні на зустрічі і читала семінари. «Франшиза коштувала недорого, і я не могла наважитися взяти людину на роботу», – розповідає вона. Напружений ритм привів до вигорання, що врешті-решт змусило взяти персональну помічницю.  

Щоб залучити більше партнерок у бізнес, Тимків написала та випустила книгу «Бізнес-мама. Від домогосподарки до підприємниці». В ній вона розповідає свою історію, щоб надихнути жінок створювати бізнес. Увесь 2019 рік підприємиця їздила з майстер-класами, вкладалася в просування сайту і розраховувала на гіперзростання 2020-му. Пандемія коронавірусу перекреслила всі плани. Перший запит на франшизу в тому році вони отримали аж за вісім місяців, пригадує Тимків. 

Затяжний карантин мав і позитивні наслідки – партнерки навчились будувати бізнес онлайн. «Я перестала до всіх їздити. Це дало великий поштовх до швидкого масштабування – це гігантська економія часу і грошей», – ділиться Тимків. Підприємниця наважилася будувати команду – винайняла менеджерку з запуску, менеджерку супроводу, штатного методиста, маркетолога. Рішення про делегування Тимків вважає одним із доленосних. «Щоб побудувати масштабну компанію, треба відпускати, навіть попри помилки», – каже вона.

з особистого архіву

з особистого архіву

з особистого архіву

з особистого архіву

Попередній слайд
Наступний слайд

На 2021 рік Тимків поставила план відкривати щомісяця мінімум два нових франчайзингових центри. План перевиконали – на кінець 2021 року було підписано 35 нових договорів. «Мудрики» продовжили відкриватися навіть у рік великої війни – багато державних дитячих садочків були закриті.

«Мудрик» працює за моделлю неповного дня, коли діти перебувають до чотирьох годин, без сну і харчування. Для такого закладу не потрібна державна ліцензія і нема потреби облаштовувати кухню. В центрах Тимків дітей вчать англійській мові, швидкочитанню, готують до школи. Є творча студія, де займаються малюванням, аплікацією, ліпленню з глини. У програмі «міні-садочок» проводять вправи на розвиток мовлення, уваги, пам’яті. Абонемент на пів дня коштує 3500–7000 грн за вісім занять залежно від розміру міста.

Конкуренти «Мудриків» – тисячі приватних дитячих садочків та центрів розвитку. Мережі здебільшого невеликі – 3-5 центрів, сфокусованих в одному місті, наприклад, київські «Країна дитинства» та «Джерело kids» тощо. У нас найбільша національна мережа центрів раннього розвитку, говорить Тимків. 

Вартість франшизи «Мудрик» – $8000, стільки ж потрібно вкласти в запуск. При відносно невеликій сумі інвестицій, франчайзі можуть отримувати $1000–3000 персонального доходу щомісячно, говорить Тимків. «Для такого невеличкого міста, як Стрий – це дуже хороший результат», – розповідає Микитин. Майже половина «Мудриків» працюють не в обласних центрах.

Girls power

За півтора роки великої війни компанія Тимків підписала 30 нових франчайзингових договорів. Засновниця виділяє три типи франчайзі. Перший – молоді матусі-вчительки, які як Тимків свого часу, після народження дитини мають багато творчих ідей і хочуть реалізуватися в бізнесі. Репетиторка Ірина Козакова з Кривого Рогу завжди мріяла відкрити власну справу і у грудні 2022 року відкрила «Мудрик». «Для мене «Мудрик» – це саморозвиток, реалізація як керівника і фінансова задоволеність», – розповідає вона.

Друга категорія – це колишні наймані працівниці, держслужбовиці, які зробили кар’єру до народження дитини, але після декрету не хочуть повертатися до найманої праці.  

Третя – жінки з забезпечених сімей, які мають можливість не працювати, але хочуть себе реалізувати. Чоловіки це бажання підтримують і дають кошти на запуск. 

Всім партнеркам компанія «Мудрик» забезпечує повний супровід на всіх етапах. «У перші місяці я дзвонила Тимків по п’ять разів на день і вона завжди мені допомагала», – пригадує Юлія Орап з Кременчука.

Двічі на рік всі франчайзі збираються на офлайн-конференціях. Цьогоріч така зустріч проходить у форматі йога і бізнес-табору. Протягом трьох днів партнерки разом навчаються бізнесу і займаються йогою. У франчайзі є спільний чат, де вони можуть спілкуватися і ставити запитання. «Дуже цінно, що ми можемо допомагати одна одній», – каже перша франчайзі Юлія Микитин. Завдяки мережевій підтримці партнерок можна пройти крізь будь-які виклики, додає Орап.

з особистого архіву

з особистого архіву

В 2023-му Оксана Тимків продала власні центри і до кінця року хоче довести кількість франчайзингових «Мудриків» до ста. Сама підприємиця заробляє на паушальних внесках нових франчайзі та 4% щомісячних роялті, які сплачують з доходу.

Що далі? «Хочу вийти на ринок дитячих садочків повного дня і початкових шкіл», – каже Тимків. Ще один проєкт, який запускає підприємниця, – центри для проведення гастрономічних майстер-класів «Студія кулінарних вражень». «Моя ціль – продовжувати створювати бізнеси, масштабувати їх в мережі і віддавати професійним менеджерам в управління», – каже підприємниця. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні