Україна перемагає у війні з Росією, яка вже зазнала непоправимих втрат, говорить керівник Центру стратегічних і міжнародних досліджень Еліот А. Коен
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
Еліот А. Коен – керівник Центру стратегічних і міжнародних досліджень, професор Школи передових міжнародних досліджень університету Джона Хопкінса (SAIS). З 2007 по 2009 рік він був радником Державного департаменту, працюючи старшим радником секретаря Кондолізи Райс, зосереджуючись головним чином на питаннях війни та миру, зокрема Іраку та Афганістану. Його остання книга – The Big Stick: The Limits of Soft Power and the Necessity of Military Force (Basic Books, 2017).
Відео інтерв’ю відбулося за підтримки Київської школи економіки (KSE) в рамках проєкту #GlobalMinds4Ukraine, де найвпливовіші інтелектуали світу виступають з лекціями на підтримку України.
Про підтримку України у США
Ця війна знову ставить перед світом питання першого порядку – готовності людей боротися за свободу. Це ті проблеми, з якими ми не стикалися вже дуже довго. У певному сенсі, аж з часів Другої світової війни.
Я згадаю приклад, який може здатися незначним, але я вважаю його важливим для Сполучених Штатів. Наша країна переживає період величезного політичного розмежування, борючись за різні питання: важливі чи ні. І що мене вражає, так це консенсус як республіканців, так і демократів у Конгресі, Палаті представників, Сенаті щодо важливості збройної підтримки України. І реальна суперечка між партіями полягає лише в тому, чи повинні ми робити більше за те, що вже робить адміністрація Байдена. Ось що справді неочікувано.
Про перемогу України
Україна дійсно перемагає. Незалежно від того, на який показник ви подивитесь. Рух на передовій, російські втрати (навіть якщо брати дані не українських, а американських джерел). Якщо ви врахуєте поранених, зниклих безвісти, полонених, то легко побачити, що Росія справді зазнала непоправних втрат. Також можна глянути на відсоток їхньої техніки, яка було покинута, а не знищена. Нездатність Росії по-справжньому ефективно діяти в повітрі. Втрати щонайменше чотирьох генерал-офіцерів також враховуються.
Війна залишається тим, чим була завжди – випробуванням волі. Йдеться не тільки про волю армій, але і про волю народів. У цьому ключовому елементі Україна набагато сильніша за Росію.
Про українську свободу та Володимира Зеленського
Одна річ є точно визначеною: після війни буде інша українська незалежність й інша державність. Існує величезна різниця між незалежністю, яка здобута мирним шляхом, і незалежністю, здобутою війною і жахливими жертвами.
Президент Зеленський неодноразово казав, що Україна бореться за загальнолюдські демократичні цінності, свободу слова, свободу релігії, політичну відкритість. І це правда. Але я думаю, що ви робите щось таке, що є ще більш глибоким.
Разом з тим, є несподіванка щодо президента Зеленського, який насправді був систематично недооціненим у всьому світі, особливо на Заході. Можливо, навіть всередині України. І зараз отримав надзвичайний вплив тут, у Сполучених Штатах та в інших країнах світу.
Про наслідки війни та падіння Путіна
Перший наслідок – це ізоляція та стримування Росії.
Проте навіть якщо Володимир Путін втратить владу, що є ймовірним, і, на мою думку, цілком можливим протягом наступних років-двох, то дуже малоймовірно, що у нас буде Росія, яку можна було б прийняти в сім’ю народів. Це буде Росія, яка відчуває себе пораненою та, можливо, шукає реваншу. Тому одним із великих викликів буде створення структур безпеки, за якими вібудовуватиметься Україна, і які забезпечуватимуть безпеку НАТО.
Другий наслідок – це певне об’єднання Китаю та Росії. Але ця взаємодія буде обмеженою. Частково вона заснована на особистих відносинах між Сі Цзіньпін і Володимиром Путіном. На більш глибокому рівні вона заснована на спільній ворожості до Сполучених Штатів і бажанні розсіяти їхню (Сполучених Штатів) увагу.
Але у цих відносинах є низка «точок тертя».
Китайські підприємства, ймовірно, не захочуть вести бізнес в Росії, побоюючись підпадання під вторинні санкції. Я не думаю, що в десь на світі є компанія, що, обираючи між веденням бізнесу з Росією, яка підпадає під суворі санкції, та бізнесом з Європою та Сполученими Штатами, захоче цього. Тож це новий вагомий стратегічний факт, який ми повинні враховувати.
Третім довгостроковим наслідком є відновлення НАТО і новий сенс існування ЄС.
Я дуже сумніваюся, що Євросоюз, незважаючи на бажання президента Франції Макрона, зможе стати чимось на кшталт військового альянсу з цілої низки вагомих причин. Люди хочуть, щоб Сполучені Штати були в такому альянсі, а це означає НАТО. Але те, що ми бачили – це справді надзвичайне відновлення НАТО. І я вірю, що воно продовжуватиметься.
На наших очах відбувається вирішення конфлікту між Сполученими Штатами та європейськими союзниками щодо надмірних витрат на оборону. Це давня справа, яка передує президентсву Дональда Трампа, і багато в чому вже вирішена. Тому я думаю, що в результаті НАТО стане сильнішим, ніж коли-небудь.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.