Магія Market Battle. Під час публічних виступів на рефлексійній грі необхідно «продати» продукт присутнім. У центрі – власниця «Чорноморки» Ольга Копилова. /надано Market Battle
Категорія
Лідерство
Дата

Українські підприємці витрачають десятки тисяч гривень, щоб пограти в бізнес-ігри. Що це їм дає?

Магія Market Battle. Під час публічних виступів на рефлексійній грі необхідно «продати» продукт присутнім. У центрі – власниця «Чорноморки» Ольга Копилова. Фото надано Market Battle

Як ігри у CashFlow, Management Game «Медіа ключ», E4E та інші допомагають підприємцям у бізнесі?

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

У квітні 2023 року агрокомпанія «Галс Агро» відкрила у Чернігівській області перший в Україні біометановий завод. Попри те, що бойові дії точилися неподалік від будівництва, компанія виконала проєкт у заплановані строки, розповідає СЕО «Галс Агро» Сергій Кравчук.

У ідеї заводу нетривіальне походження – Кравчук розробляв біометановий проєкт під час участі у кількох рефлексивних іграх Market Battle. По суті, Market Battle –груповий кількаденний тренінг, у процесі якого зо два десятки людей, поділені на команди, мають розробити і «продати» один одному якийсь продукт, проєкт або послугу. Гравці повинні максимально серйозно поставитися до процесу, ретельно аналізувати власні проєкти та пропозиції інших команд, уголос проговорюючи свої думки й висновки.

Кравчук грає в подібні ігри майже десятиліття. «Коли проєкт пропрацьовано у грі, то вже нічого не зможе зупинити його реалізацію», – каже він. Підприємець пояснює, що під час гри знаходить відповіді на питання, необхідні для розв’язання проблеми.

Гра – це модель ринку, пояснює організатор рефлексивних ігор, керівний партнер Market Battle Сергій Баранець. «Це як авіатренажер, де за допомогою комп’ютера пілот вчиться безпечно літати», – розповідає підприємець. Гру модерують спеціальні співробітники – ігротехніки, які слідкують за тим, щоб команди дотримувалися певних правил.

Одне з них – на розробку проєкту, який має бути презентовано публічно, перед усіма іншими учасниками Market Battle, дається дві години. «Це ніби справжній ринок, і твій продукт або подобається, або ні. Ти одразу отримуєш зворотний зв’язок та ідеш перероблювати, якщо щось не так, або створюєш новий продукт», – розповідає власниця мережі «Чорноморка» Ольга Копилова. Вона каже, що під час гри для неї «відкидається слово «неможливо».

Ольга Копилова, власниця мережі «Чорноморка». /надано Market Battle

Ольга Копилова, власниця мережі «Чорноморка». Фото надано Market Battle

На Market Battle Копилова «відпрацювала» кілька рішень, що дозволили її бізнесу зрости. Наприклад, вона в рази збільшила продажі устриць і розробила проєкт своєї першої франшизи «Анчоусна». Копилова бере участь у рефлексивних іграх уже чотири роки. Частину з них відвідує і команда «Чорноморки».

Market Battle, в основі якої лежить учення радянських філософів-методологів, не єдина гра, в яку грають українські бізнесмени і топменеджери. Серед рефлексивних це, зокрема, «Медіа ключ» та E4E. Також підприємців можна побачити за іграми у CashFlow, Management Game тощо.

Як вони допомагають у бізнесі та роботі і що дають?

•••

Один із результатів групових ігор – поліпшення навичок ефективного спілкування та перемовин. Два роки тому, коли HR-директорка АЛЛО Олена Нікіточкіна ще керувала дистриб’юторським підрозділом цієї групи компаній, вона відчула вигорання. Друзі порадили їй взяти участь у рефлексивній грі P2P Camp. Вона схожа на Market Battle.

Гра, яка тривала три доби в Карпатах, навчила Нікіточкіну давати більш конструктивний нетоксичний зворотний зв’язок. «Я усвідомила, наскільки це покращує результат», – каже вона. Нікіточкіна вважає, що гра змінила її підхід до менеджменту: це про служіння людям, а не про керування. За пів року топменеджерка вирішила перейти в HR.

Навички взаємодії пропрацьовує і CashFlow – інша за механікою, змістом і завданнями гра. Участь у ній коштує 1000– 3000 грн. Підприємець Олексій Латенко вже півтора десятка років влаштовує цю гру в Києві та інших містах України. Він розповідає, що це настільна гра у формі змагання команд, у кожній з яких по три людини.

На старті гравці отримують суму, яку мають інвестувати, витратити або відкласти. Виграє команда, яка змогла інвестувати таким чином, щоб «отримуваний пасивний дохід» перевищував «витрати». Мета гри – підвищення фінансової грамотності, налагодження навичок комунікації, пізнання себе.

Ціна і ринок

Участь у триденній відкритій грі Market Battle для одного учасника коштує $500 плюс проживання та харчування. Такі ігри відбуваються двічі на рік. Закриті заходи, які організовують для однієї компанії, коштують від $8000 плюс витрати на організацію гри. Ольга Копилова познайомилася з Market Battle саме завдяки такій корпоративній співпраці.

Оцінити обсяг цього ринку неможливо. Лише через Market Battle за рік проходить 500 осіб, розповідає Сергій Баранець. За його інформацією, в Україні існує чотири постійні команди організаторів рефлексивних ігор. Ще п’ять збираються час від часу. За оцінкою Баранця, за 20 років, що він займається іграми, через них пройшло кілька тисяч людей.

«У процесі гри ти повинен домовлятися з іншими гравцями, думати про інших людей», – розповідає засновник та СЕО компанії Edlium Дмитро Суслов. Підприємець уже кілька разів брав участь у CashFlow, яку розробив американський інвестор та письменник Роберт Кійосакі на початку 1990-х на основі своїх лекцій з фінансової грамотності.

До того ж, каже Суслов, під час гри можна побачити різноманіття стратегій поведінки інших людей. «Це допомагає в перемовинах, краще розумієш, чому хтось вчинив так чи інакше, – певен Суслов. – Це розширює власний арсенал моделей поведінки». Подібний досвід у концентрованому вигляді в інший спосіб складно отримати, вважає підприємець.

2022 року ці навички знадобилися Суслову під час відкриття власного бізнесу. Після початку російського вторгнення він відкрив компанію, яка спеціалізується на В2В-продажах через LinkedIn. Каже, що було цікаво перекладати на реальність ті рішення, які знайшов у грі.

Рішення у CashFlow треба приймати протягом однієї хвилини, це допомагає сформувати навичку швидко мислити, каже власник мережі коворкінгів «Чердак» Фелікс Волков. На його думку, CashFlow сприяє тому, що гравець може побачити особисті помилкові стратегії. «Під час гри можна розгледіти свої кордони, де в тебе «вузькі місця», де ти шаблонно мислиш», – каже підприємець. Але головний підсумок гри – усвідомлення, що найкращий результат дає синергія з іншими гравцями. Разом завжди ефективніше, вважає Волков.

На Market Battle Ольга Копилова «відпрацювала» кілька рішень, що дозволили її бізнесу зрости. /надано Market Battle

На Market Battle Ольга Копилова «відпрацювала» кілька рішень, що дозволили її бізнесу зрости. Фото надано Market Battle

•••

Рік тому засновник IT-компанії «Аурокрафт» Юрій Глушаков займався віртуальним «виробництвом та продажами смартфонів на VR-окулярах». Визначав цільові аудиторії продукту, планував обсяги випуску та на кілька кроків уперед передбачав дії конкурентів. Усе це відбувалося в рамках командної бізнес-симуляції Management Game під час курсу МБА київської бізнес-школи МІМ. Окрім Management Game, заклад використовує в навчальному процесі ігри MarkStrat та «Еверест».

Перша розроблена французькою бізнес-школою Insead і прокачує маркетингові знання, друга – Гарвардською бізнес-школою для розвитку лідерства. «Ігри підвищують ефективність програм», – каже віцепрезидентка з академічних питань МІМ Мирослава Грозінська.

Але найважливіше, що отримують «студенти», – досвід командної самоорганізації, коли з хаосу та первинного непорозуміння в процесі взаємодії з’являються стратегія і тактика бізнесу. «Цей процес самоорганізації на рівні топменеджерів – дуже корисна штука з точки зору впровадження такого підходу на рівні бізнесу», – вважає Глушаков.

Одна з найскладніших бізнес-ігор – Management Game, розроблена The Tepper Scool of Business at Carnegie Mellon. Учасники проживають три «ігрові» роки, в реальності гра триває кілька тижнів. «У нас було 12 ходів, один хід – це віртуальний квартал», – розповідає керівник казначейства українського представництва транснаціональної компанії Ярослав Саєнко.

Він грав у локальний та міжнародний варіанти гри. В першому випадку змагання відбуваються між командами однієї бізнес-школи, в другому – між командами бізнес-шкіл кількох країн. Зокрема, Японії, США та Китаю. Команда Саєнка розвивала компанію з виробництва і продажу годинників різних цінових категорій.

Під час Management Game, команді треба було, приміром, визначити, яку кількість товару виробити, щоб не було завеликих залишків, спрогнозувати cash flow, баланс, PNL тощо. Мета гри – мати не просто прибутковий, а інвестиційно привабливий бізнес, розповідає він. Виграє команда, яка змогла зайняти більшу частку ринку та обійшла конкурентів.

Саєнко каже, що завдяки грі опанував знання, які на практиці швидко отримати складно. «Це, загалом, розуміння того, як працюють компанії в світі», – каже він. А також знання з організації виробництва, маркетингу, фінансів. 

Нові практики. У рамках Market Battle підприємці опановують навички ігротехніка. Співрозмовники Forbes кажуть, що це допомагає в управлінні. /надано Market Battle

Нові практики. У рамках Market Battle підприємці опановують навички ігротехніка. Співрозмовники Forbes кажуть, що це допомагає в управлінні. Фото надано Market Battle

•••

На одній з останніх трансформаційних ігор Market Battle, що відбулась у травні під Києвом, команда онлайн-автомагазину Exist за три дні перевигадала, як продавати свій продукт – повний Assistance «Допомога в дорозі». Нове «паковання» для нього протестували там же на пів сотні учасників.

Співвласник компанії Олег Москаленко каже, що привіз сюди 28 осіб заради командотворення та відпрацювання адаптивного інтелекту. «Ситуація у світі змінилася та продовжує динамічно змінюватися. Треба до цього пристосувати людей», – каже Москаленко.

Сам підприємець не був членом команди. Він брав участь у Market Battle як ігротехнік. Каже, що використовує ці навички в бізнесі. «Управління компанією – це і є ігротехніка», – пояснює він. Опанувати цю професію збирається і Копилова з «Чорноморки». Каже, їй це потрібно, аби навчитися з боку та без емоцій дивитися на власну компанію.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні