Рятувальник МНС України на навчаннях щодо можливого ядерного інциденту на Запорізькій атомній електростанції /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

Основа для майбутньої демілітарізації. Що означає звіт МАГАТЕ про Запорізьку АЕС. Пояснює експертка з атомної енергетики Ольга Кошарна

5 хв читання

Рятувальник МНС України на навчаннях щодо можливого ядерного інциденту на Запорізькій атомній електростанції Фото Getty Images

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) 6 вересня опублікувало звіт про ситуацію на Запорізькій АЕС. Агентство закликає створити демілітаризовану зону навколо ЗАЕС до закінчення війни, щоб запобігти ядерній катастрофі. Наскільки це можливо та що зараз відбувається на станції

Місія МАГАТЕ на чолі з генеральним директором агентства Рафаелем Гроссі та ще 13 експертами прибула на окуповану Запорізьку АЕС в Енергодарі 1 вересня. Гроссі та більшість експертів агентства майже одразу поїхали зі станції. На ЗАЕС постійно перебувають два експерти МАГАТЕ.

6 вересня МАГАТЕ опублікувало звіт за підсумками місії, а Гроссі виступив ыз доповіддю на Раді безпеки ООН. Він підкреслив, що ситуація є безпрецедентною, та закликав створити демілітаризовану зону навколо ЗАЕС до закінчення війни. Генсек ООН Антоніу Гутерріш підтримав цю ініціативу. «Необхідна термінова угода щодо демілітаризації», – зазначив він.

З початку серпня ситуація на ЗАЕС суттєво ускладнилась, оскільки окупанти посилили обстріли станції. Енергоблоки ЗАЕС періодично вимикаються від енергомережі, що збільшує ризики аварії. 

Що МАГАТЕ побачило на ЗАЕС, чи допоможе звіт агентства звільнити її від росіян та припинити обстріли. Бліц-інтервʼю з колишньою членкинею колегії Державної інспекції ядерного регулювання Ольгою Кошарною.

Які ваші враження від звіту МАГАТЕ?

Я не очікувала такого звіту, думала, він буде більш компромісним. Ми отримали обʼєктивний та детальний звіт. Ми отримали максимум від цієї місії. 

Головне: 

  • МАГАТЕ встановило постійне представництво на станції з двох експертів із ротацією.  
  • МАГАТЕ зафіксувало знаходження на станції російських військових, військової техніки, співробітників «Росатому», які можуть втручатися в роботу АЕС.
  • МАГАТЕ зафіксувало зменшення кількості оперативного персоналу станції та збільшення їхнього навантаження, що підвищує ризики аварійної ситуації.
  • МАГАТЕ закликало створити демілітаризовану зону безпеки на ЗАЕС. 

Звіт був представлений на Раді Безпеки ООН. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі наголосив, що у людства вперше в історії є можливість запобігти ядерній катастрофі. 

Як цей звіт може допомогти звільнити станцію від росіян? 

Цей документ – основа для майбутньої демілітаризації ЗАЕС. Реакція на звіт в ООН була одноголосною – всі країни наголосили, що ситуація критична, необхідно негайно вивести росіян зі станції. Ніхто не вірить брехні Росії. 

Наші дипломати мають зробити все, щоб ООН ввело на станцію миротворчі сили, а право вето Росії було обмежено. 

Місію потрібно було проводити ще раніше, але наш міністр енергетики Герман Галущенко та голова «Енергоатому» Петро Котін були чомусь проти.   

Галущенко не довіряв МАГАТЕ, боявся впливу Росії. 

Це повна маячня. Коли місію запрошують, склад експертів узгоджує приймаюча сторона, яка має право не допустити того чи іншого експерта. Чому Галущенко був проти місії, взагалі не зрозуміло. 

Перед приїздом місії Україна поставила умову, що в її складі не буде жодного росіянина чи повʼязаного з Росією. Більше того, українська розвідка перевірила кожного експерта в складі місії, як мені відомо. 

Getty Images

Рафаель Маріано Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ в Запоріжжі перед оглядом Запорізької АЕС, 1 вересня 2022 року Фото Getty Images

Наскільки небезпечно те, що співробітники станції втікають з Енергодару? 

МАГАТЕ вказує, що 40% посад у зоні фізичного захисту станції не укомплектовані, пожежна бригада станції складається лише з 80 осіб замість звичайних 150. Відділ радіаційної безпеки укомплектовано на 90%. Персонал для реагування на надзвичайні ситуації за штатом на три зміни мав нараховувати 1230 осіб, зараз – тільки 907 співробітників.

Це величезна проблема. Ми можемо зіткнутися з тим, що у разі аварійної ситуації на робочому місці просто може не бути потрібних фахівців. 

Співробітники втомлені, працюють у постійному стресі. Це значно збільшує ймовірність помилок персоналу. 

Ще одна проблема – росіяни захопили аварійний центр і не пускають туди співробітників. Це бункер, який має необхідне обладнання для керування станцією у разі аварії. 

Яка зараз ситуація на ЗАЕС? Почастішали аварійні відключення. Наскільки це небезпечно? 

На ЗАЕС порушені всі ліцензійні умови. Порушено фізичний захист станції. Після аварійної зупинки блоки підключаються без розслідування, що також є порушенням.  

«Держатомрегулювання» давно повинно було перевести всі атомні енергоблоки станції в режим «холодного зупину».

Якщо станеться інцидент на станції, то всю відповідальність за наслідки буде нести Україна. ЗАЕС знаходиться в юридичному полі України. 

За останні два тижні були три аварійні зупинення пʼятого енергоблоку, а «Енергоатом» його знову вмикає. Ну як це можна пояснити? 

Україна розглядає можливість зупинити Запорізьку ЗАЕС, заявив 7 вересня головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки Олег Коріков.

Запорізька АЕС втратила звʼязок з енергомережею України через пошкодження усіх чотирьох ліній видачі потужності, вона працює лише на забезпечення власних потреб в електроенергії.

Для роботи дизельних генераторів потрібно чотири цистерни дизпалива на добу. Такий обсяг дуже важко завозити через лінію зіткнення.

Що вирішує «холодний зупин» енергоблоків станції? 

Якщо станція втрачає зовнішнє енергопостачання, відбувається аварійне зупинення енергоблоку. Вмикаються дизель-генератори, які мають забезпечити охолодження ядерного палива. 

Якщо з якоїсь причини дизель-генератори не увімкнуться, то до розплавлення активної зони та ядерної аварії – 3–6 годин. Такий сценарій відбувся в 2011 році на Фукусімській АЕС

Якщо енергоблоки в стані «холодного зупину», за таких самих обставин до аварії – 27 годин. 

Це величезна різниця. За 27 годин можна привезти дизельне пальне, полагодити лінії електропередач. Крім того, в режимі «холодного зупину» кількість радіоактивності в десятки разів менша. 

Основа для майбутньої демілітарізації. Що означає звіт МАГАТЕ про Запорізьку АЕС. Пояснює експертка з атомної енергетики Ольга Кошарна /Фото 1

Найбільші українські електростанції на окупованій території або поблизу фронту

Можливо, станцію не зупиняють через те, що розраховують на неї взимку? 

Не факт, що нам буде потрібна ЗАЕС взимку. Девʼять енергоблоків наших атомних електростанцій на підконтрольній території забезпечать достатньо базового навантаження. 

Головна наша проблема взимку – це балансування піків споживання. За це відповідають теплові електростанції, які працюють на вугіллі. Ми втратили Вуглегірську, Запорізьку, Словʼянську та Луганську ТЕС. Низка теплоелектроцентралей біля лінії фронту, які, крім тепла, виробляли ще електроенергію. В цьому році до того ж сильна посуха, «Укргідроенерго» через це значно зменшило виробництво електроенергії на ГЕС та ГАЕС. Чи зможуть вони брати участь в добовому маневруванні, важко сказати. Найімовірніше, не в тому обсязі, як було минулого року навіть в листопаді та грудні.

Уряд також не виключає, що взимку Україна буде імпортувати електроенергію. Тому єдине пояснення, чому не вимикають ЗАЕС, – це бажання заробляти на експорті електроенергії в ЄС

Чим важлива АЕС

Потужність Запорізької АЕС – понад 6 ГВт. Це найбільша атомна електростанція в Європі та дев’ята за потужністю в світі. До війни вона забезпечувала виробництво майже чверті електроенергії в країні. У 2021 році електростанції України виробили 156,6 млрд кВт-год, ЗАЕС – 35,5 млрд кВт-год.

Російські війська окупували ЗАЕС на початку березня, завівши туди близько 500 солдатів, танки та важке озброєння, зокрема вибухівку. Також на станції присутній персонал «Росатому».

На початку серпня Росія почала підключення Запорізької АЕС до російської енергосистеми та відключення її від української. До цього росіяни відновили лінії електропередачі від ЗАЕС до кримських електростанцій. Обстріли станції і пошкодження лінії, які з’єднують її з українською енергосистемою, – це частина російського плану з перепідключення станції, каже президент «Енергоатому» Петро Котін.

Часті зупинки енергоблоків можуть бути повʼязані з тим, що росіяни вивчають, як станція працюватиме при перепідключенні її до російської енергосистеми? 

Ні, росіяни відмовились від цієї ідеї. Як тільки вони відновили лінію «Джанкой–Каховська», то на наступний день впала опора ЛЕП. 

Як тільки вони заявили про плани пустити електроенергію з Криму на ЗАЕС, щоб при її зупинці постачати електроенергію на внутрішні потреби станції, згоріла трансформаторна підстанція в Джанкої. Росіяни зрозуміли, що опори будуть падати, підстанції горіти, тому відмовились від цієї ідеї. 

Яка причина обстрілів станції та ліній електропередач? Це шантаж. 

Створюючи постійну загрозу аварії, росіяни намагаються вплинути на західні країни, щоб ті змусили Україну сісти за стіл перемовин. Це відбувається на тлі величезних проблем російської армії на фронті. РФ життєво важливо змусити Україну до перемовин, щоб зафіксувати статус окупованих на сьогодні ними територій та отримати перерву для накопичення резервів зброї та живої сили для нового наступу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні