Сергій Корецький очолив «Укрнафту» на наступний день після того, як відбулося відчуження її акцій на користь держави, а «Укртатнафту» – через три дні. Уряд очікує від Корецького швидких результатів – нафтові компанії мають працювати на потреби армії, чого вони досі не робили. Корецького чекає протистояння з Ігорем Коломойським, якого позбавили його головних активів. Чи впорається з викликами колишній керівник мережі WOG і власник кавʼярень Idealist?
Призначення Корецького – це позитивний сигнал для ринку, каже керівник українського офісу компанії Korn Ferry Роман Бондар. «Держава призначає на націоналізовані активи людину, яка орієнтована на результат, має хорошу репутацію на ринку», – каже він.
Корецький – практично безальтернативний кандидат, один із найефективніших менеджерів країни в цій галузі, вважає високопоставлений співрозмовник у Кабміні на правах анонімності.
Наприкінці 1990-х Корецький прийшов у групу «Континіум», засновану підприємцями Ігорем Єремеєвим і Степаном Іваховим. Перший рік він працював охоронцем. Потім допомогав у бухгалтерії, за два роки став заступником директора аналітичного департаменту, потім фінансовим директором, а в 2007 році – гендиректором керівної компанії групи «Континіум».
У 2013-му він очолив мережу заправок WOG. У жовтні 2018-го Корецький звільнився і почав розвивати власну мережу кафе під брендом Idealist Coffee. В інтерв’ю Forbes бізнесмен заявляв, що в 2020 році виторг Idealist становив близько 100 млн грн, а в 2021-му він планував збільшити його вдвічі.
Влітку 2020-го був в шорт-листі на голову «Укрзалізниці», але держкомпанію тоді очолив Володимир Жмак. «Маю високу самомотивацію зробити успішний проєкт національного масштабу», – пояснював Корецький причини своєї участі в конкурсі.
Через два роки він отримав можливість реалізувати свою амбіцію.
Чого уряд та ринок очікують від Корецького
Перше, що має зробити Корецький, – провести аудит «Укрнафти» та Кременчуцького НПЗ, каже співрозмовник в уряді. «Держава зараз просто не розуміє, в якому стані підприємства, скільки здатні виробляти», – каже він.
«Укрнафта» – найбільший видобувник нафти в Україні. Минулого року компанія видобула майже 1,5 млн т нафти та 1,1 млрд кубометрів газу. Компанії також належить мережа з понад 500 АЗС. Виторг у 2020-му – 35,5 млрд грн при прибутку в 4,3 млрд грн.
До націоналізації 50% +1 акція «Укрнафти» належали державній «Нафтогаз України», групі «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова – близько 42% акцій. Решта – міноритарні акціонери.
«Укрнафта» і Коломойський
З 2011 року по серпень 2015-го посаду голови правління «Укрнафти» обіймав лояльний до Коломойського бельгієць Пітер Ванхеке. В 2015-му Верховна Рада ухвалила закон, за яким було знижено кворум для проведення загальних зборів акціонерів «Укрнафти» до 50%+1 акція. До того цей показник складав 60%+1. У липні 2015-го акціонери компанії звільнили Ванхеке з посади. Замість нього призначили британця Марка Роллінса. Проте державі так і не вдалося повністю взяти компанію під контроль.
Від початку війни компанія має труднощі з реалізацією нафти. Нафтопереробні заводи обстрілює Росія, експорт нафти заборонено. Певний час уряд вів перемовини з угорцями, щоб постачати їм нафту «Укрнафти» на переробку, каже аналітик консалтингової компанії «НафтоРинок» Олександр Сіренко. «Але в якийсь момент перемовини зупинились», – додає він.
Новий керівник має активізувати перемовини про експорт нафти, каже директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн. «Це буде логічний крок, проте надважкий у реалізації», – вважає він.
Ще один напрям – посилення позицій заправок «Укрнафти» на ринку. «Корецький знається на маркетингу, вміє продавати, – стверджує Сіренко. – Ритейл – це його». Він один із тих, хто створив сучасну мережу WOG, каже Сіренко.
З 2013-го по 2017 рік кількість клієнтів, які відвідують заправки WOG не менш ніж раз на два тижні, зросла з 350 000 до 750 000. Частка непаливних товарів у загальній структурі продажів WOG зросла за цей час із 3% до 30%. WOG продавала 32 млн чашок кави на рік – у сім разів більше, ніж у 2013‑му.
Кременчуцький НПЗ, який належить «Укртатнафті» – це найбільший в Україні нафтопереробний завод, який займав понад третину всього українського ринку палива. Росія випустила по заводу понад 30 ракет. З березня підприємство не працює. Втрати від обстрілів – $400 млн, за оцінкою Київської школи економіки.
Forbes оцінює частку Коломойського та Боголюбова в «Укртатнафті» у 28%, стільки ж – у Олександра Ярославського, решта – у НАК «Нафтогаз України». Колишній керівник Кременчуцького НПЗ Павло Овчаренко очолював компанію з 2007 року. В цьому ж році «Приват» сконцентрувала блокуючий пакет акцій компанії. В 2020 році компанія отримала 34,3 млрд грн виторгу, з прибутком у 42 млн грн.
«Укртатнафта» може мати запаси пального та збережені потужності. За девʼять місяців війни «Нафтогаз» не зміг побудувати ефективну комунікацію з групою «Приват», щоб ці підприємства допомагали армії пальним, каже співрозмовник в уряді. «Нічого для потреб держави вони не зробили», – каже він. Новий керівник, за його словами, має це виправити.
Уряд очікує, що Корецький спрямує діяльність компаній перш за все на задоволення потреб ЗСУ, підвищення рівня їхньої боєздатності, каже Наталія Бойко, радниця премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, членкиня наглядової ради «Укрнафти».
Державний Idealist
Одночасно бути СЕО двух компаній – надскладна задача, каже Бондар із Korn Ferry. Кременчуцький НПЗ і «Укрнафта» – взаємозалежні компанії. «Укрнафта» видобуває нафту, Кременчуцький НПЗ із цієї нафти виробляє пальне, яке продається на АЗС «Укрнафти».
Ймовірний сценарій – приєднання Кременчуцького НПЗ до «Укрнафти». Цей крок дасть можливість створити вертикально інтегровану компанію, максимізувати прибутки, каже Бондар. До війни Forbes оцінював Кременчуцький НПЗ у $830 млн, «Укрнафту» – майже у $1,5 млрд.
«Укрнафта», за словами Бондаря, має потужну команду, частина людей – це менеджери міжнародного рівня. «Компанія готова до розширення і може взяти на себе функції корпоративного центру для Кременчуцького НПЗ», – каже він.
Бондар не очікує кадрових змін у компанії найближчі два тижні – місяць. «Цей час треба, щоб оцінити ситуацію», – каже він. Різка зміна менеджменту ймовірна в разі потужного спротиву всередині компанії лояльних до Коломойського менеджерів.
Легкої прогулянки в Корецького точно не буде, каже Бондар.
Коломойський розлючений відчуженням його активів, він не очікував такого рішення, каже співрозмовник, близький до бізнесмена. «Коли рішення стало публічним, він вийшов з рівноваги», – каже співрозмовник.
Forbes звернувся за коментарем до Сергія Корецького, але він не відповів на момент публікації цього тексту.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.