Категорія
Новини
Дата

Держава забрала активи Коломойського, Жеваго, Богуслаєва та Григоришина на понад $956 млн. Оцінка Forbes

Внаслідок рішення про перехід у власність держави стратегічних підприємств суттєві активи втратили учасники списку найбагатших українців Forbes Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, Костянтин Жеваго, Костянтин Григоришин та Вʼячеслав Богуслаєв. Forbes оцінює відчужені державою активи у $956,5 млн. 

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Ключові факти

  • Також рішення розповсюджується на міноритарні пакети. Зокрема, у вільному доступі продавалися акції «Мотор Січі» і «Укрнафти». До 24 лютого сукупна вартість активів була у 2,5 раза вищою – $2,426 млрд.
  • Найдорожчі з відчужених активів, за оцінкою Forbes, – «Укрнафта» та «Укртатнафта», які були основою бізнес-імперії неформальної групи «Приват» Коломойського та Боголюбова. В «Укрнафті» партнерам належить близько 42% акцій, ще 50% плюс 1 акція – у державі в особі НАК «Нафтогаз України». Рештою власників є міноритарні акціонери.
  • До війни Forbes оцінював «Укрнафту», яка є найбільшим українським видобувачем нафти та власником мережі АЗС у понад 500 станцій, майже у $1,5 млрд. Зараз вартість компанії – $748 млн. Частка групи «Приват» – у $314 млн.
  • Forbes оцінює частку Коломойського та Боголюбова у «Укртатнафті» у 28%, стільки ж – у Олександра Ярославського, решта – у НАК «Нафтогаз України». До війни Forbes оцінював весь актив у $830 млн, зараз – $178 млн.
  • Оцінка «Мотор Січ» В’ячеслава Богуслаєва – $27 млн (до війни $90 млн). «АвтоКрАЗу» Костянтина Жеваго – $3 млн (до війни $10 млн).
  • «Запоріжтрансформатор» Костянтина Григоришина – підприємство-банкрут, яке виробляє трансформаторне та реакторне обладнання. Forbes оцінює його вартість у 0 через великі борги. Втім потенційно завод є привабливим активом. «Це велике потужне підприємство, яке мало б ефективно зараз працювати на українську енергосистему», – каже керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.
  • Це лише перша хвиля відчужень, прогнозує співрозмовник із СН. По-перше, це може прискорити націоналізацію «Альфа-Банку», яку очікують у грудні, але натомість може статися вже в середині листопада, зазначає на правах анонімності посадовець, близький до ОП. По-друге, метою уряду можуть бути 40% акцій Полтавського ГЗК Жеваго, який веде судові суперечки за актив із минулими власниками.

Контекст

Напередодні підприємства, які повʼязані з Костянтином Жеваго, Ігорем Коломойським, Вʼячеславом Богуслаєвим та Костянтином Григоришиним, перейшли у власність держави. Нацкомісія прийняла рішення про забезпечення примусового відчуження у власність держави акцій ПАТ «Укрнафта», ПАТ «Укртатнафта», АТ «Мотор Січ», ПрАТ «АвтоКрАЗ» та ПрАТ «Запоріжтрансформатор».

За словами секретаря Ради нацбезпеки та оборони Олексія Данілова, вилучені активи набули статусу військового майна, їхнє управління передано Міністерству оборони. «Після завершення воєнного стану, згідно з нормами законів, ці активи можуть повернути власникам або (відбудеться) відповідне відшкодування їхньої вартості», – наводить слова Данілова «Інтерфакс-Україна». Міністерство оборони сформувало нові наглядові ради відчужених на час воєнного стану у власність держави компаній, повідомив на брифінгу очільник відомства Олексій Резніков.

Групі «Приват», акціонерами якої є Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, в «Укрнафті» належить близько 42% акцій. Державі в особі НАК «Нафтогаз України» до цього належали 50% + 1 акція. Власниками інших акцій є міноритарні акціонери. 

За даними Forbes, 56% акцій «Укртатнафти» ділять порівну бізнесмен Олександр Ярославський і група «Приват». Інші належать НАК «Нафтогаз України». Ключовим активом «Укртатнафти» є Кременчуцький нафтопереробний завод, який у травні вивели з ладу російські ракетні обстріли.

Донедавна власником «Мотор Січі» був Вʼячеслав Богуслаєв, який у 2017 році продав 56% акцій компанії китайському холдингу Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd. Через наявність порушень, зокрема щодо дотримання антимонопольного законодавства, операції з акціями «Мотор Січі» були заблоковані, а згодом арештовані. Богуслаєва арештували, звинувативши в державній зраді.

Компанія «АвтоКрАЗ» входить до групи «Фінанси та Кредит» Костянтина Жеваго. Підприємство займається виготовленням великовантажних автомобілів.

«Запоріжтрансформатор» – підприємство-банкрут, яке виробляє трансформаторне та реакторне обладнання. Його власником є Костянтин Григоришин.

Рішення про перехід у власність держави активів АТ «Мотор Січ», ПрАТ «Запоріжтрансформатор», ПрАТ «АвтоКрАЗ», ПАТ «Укрнафта», ПАТ «Укртатнафта» є необхідним в умовах війни і допоможе забезпечити нагальні потреби сектору оборони України, повідомив президент України Володимир Зеленський.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні