20 найбагатших українців 2022
Ярославський залишив країну за 14 днів до російського вторгнення. У ніч на 10 лютого автомобіль із його кортежу збив на смерть чоловіка та втік із місця ДТП. В Україну бізнесмен ненадовго повернувся 12 липня. Мета приїзду – бізнесові справи, кажуть у пресслужбі DCH. У прокуратури інша версія – здача біологічних зразків для експертизи.
Центр тяжіння інвестицій Ярославського – Харків. Уособлення цього – технопарк «Екополіс ХТЗ» на 450 га на території ХТЗ із запланованими інвестиціями – $1 млрд. Російські обстріли майже знищили ХТЗ. Харківський ТРЦ «Караван» Ярославського пошкоджено на 60%. Зазнав ушкоджень і аеропорт.
Ще одна вагома втрата – найбільший в Україні нафтопереробний завод – Кременчуцький НПЗ, який пережив понад 30 ракетних обстрілів. Ярославському належить 28% підприємства. У листопаді завод відчужено державою. Промислові підприємства DCH працюють на критично низькому рівні, уточнили в пресслужбі групи.
Прибутки приносять закордонні активи та інвестиції в ОВДП, каже аналітик Eavex Capital Дмитро Чурін. Ярославський ще на початку березня пообіцяв зібрати $1 млрд на відбудову міста. Першим внеском мали стати гроші від продажу яхти Kaiser вартістю $50 млн. Яхту не продано. З відомої допомоги – автівки швидкої допомоги.
50 найголовніших людей в українському футболі
Олександр Ярославський офіційно повертається в футбол, – із такими заголовками вийшли спортивні сайти в кінці лютого 2021 року. «Дорогий, ми вас чекаємо — чим швидше ви повернетеся, тим футбол стане цікавішим», – прокоментував новину президент київського Динамо Ігор Суркіс.
На базі футбольного клубу «Метал», який за підсумками поточного сезону достроково завоював місце в першій лізі, Ярославський планує відродити харківський «Металіст», який припинив існування в 2016 році. Ярославський продав клуб у 2013 році Сергію Курченко за понад $110 млн. «Продаж «Металіста» принесла мені гроші, але не принесла радості, – казав пізніше Ярославський. – Для мене це була напівтрагедія». Проте, інвестаналітики оцінювали цю угоду як вдалу для підприємця — «Металіст», з яким Ярославський не хотів розлучатися, зʼїдав щороку від $45 млн до $60 млн.
Факт: За Ярославського «Металіст» п’ять разів ставав бронзовим призером чемпіонату України.
«У першій лізі вже буде не «Метал», а «Металіст». Бюджет клубу буде достатнім, щоб «Металіст» грав у Лізі Європи і, сподіваюся, Лізі чемпіонів» (Football Hub).
100 найбагатших українців 2021
Настільна книга: «12 стільців» / «Золоте теля» Ільфа і Петрова. «Тільки книжка не на столі, а в пам’яті».
Захоплення: Життя.
Перша оплачувана робота: «У дев’ять років працював на комбайні в селі. Те, що заробив, витратив на подарунки батькам, дідусям‑бабусям».
Вчинок/рішення, що змінили життя: Євро‑2012.
Найкорисніший провал: «Провалів не буває, бувають ситуації, які чогось навчають».
Чого навчився, що придбав, що втратив за рік пандемії: «Роботи побільшало, живого спілкування поменшало. Все решта – за планом».
Порада собі 20‑річному: «Продовжуй у тому ж дусі». Де бачить себе за 10 років: «Зі своєю сім’єю».
25 найбільших рантьє
Орендний дохід: $46 млн
Основні обʼєкти: мережа ТРЦ «Караван», готель Kharkiv Palace
У 2016 році Олександр Ярославський, 61, став одноосібним власником мережі ТРЦ «Караван», викупивши частки американських інвестфондів Citi Venture Capital International та Apollo. Тоді в мережу входили один ТРЦ у Києві, один у Харкові та ще один будувався у Дніпрі. «Це була довгострокова інвестиція з прицілом на потенціал розвитку мережі», – каже інвестаналітик Максим Білоус. Завдяки вдалому розташуванню ТРЦ Ярославського площею майже 200 000 кв. м не страждають від браку відвідувачів. У Києві їхня цільова аудиторія – жителі трьох густонаселених районів: Троєщини, Оболоні та Виноградаря. Щоб ліквідувати концептуальне відставання від сучасних форматів ритейлу, у грудні 2019 року столичний ТРЦ на вулиці Луговій перетворився на «Караван Outlet». Група DCH вклала у реконструкцію $8 млн.
Цитата: «Основна стратегія – робити все краще за інших. Я бізнесмен, а якби був ученим, я хотів би бути не гіршим за Патона Бориса Євгеновича».
100 найбагатших українців 2020
Якщо рахувати за часткою від усіх статків, Ярославський виділив на боротьбу з коронавірусом більше за всіх учасників українського списку найбагатших – 1,4%, або $10 млн. «Усі великі бізнесмени заробили капітали в Україні, чом би не допомогти країні у скрутну хвилину?» – пояснює він.
Приблизно стільки ж Ярославський витратив на купівлю у Віктора Пінчука проблемного банку «КредитДніпро», який навряд чи обійшовся йому дорожче, ніж 0,2- 0,3 капіталу, тобто $7–11 млн. Такий стиль Ярославського – скуповувати активи на дні.
Коротка біографія:
1986–1987 рік. Інспектор відділу боротьби з розкраданням власності Московського райвідділу внутрішніх справ Харкова
2010–2011 роки. Продав Укрсиббанк французькій групі Bnp Paribas, а черкаський «Азот» – Дмитру Фірташу
2020 рік. Очолив Антикризовий штаб у Харківській області
Пряма мова:
«Свої статки я оцінюю в красуню-дружину, п’ятьох прекрасних дітей, маму, брата, друзів», – інтерв’ю телеканалу «Настоящее время».
Головні факти про Олександра Ярославського:
- З 1998 року Олександр Ярославський був президентом і ключовим акціонером АКІБ УкрСиббанк.
- Після передачі у 2006 році контролю над УкрСиббанком міжнародній фінансовій групі BNP Paribas Ярославський створив та очолив групу DCH (Development Construction Holding).
- У 2002-2004 роках Ярославський був народним депутатом Верховної Ради України IV скликання, пройшов до парламенту за №13 списку Партії Зелених України.
- У 2011 році за кошти Ярославського в Харкові був побудований перший готель класу люкс Kharkiv Palace 5*
- У 2016 році Ярославський викупив назад контрольний пакет акцій Харківського тракторного заводу (ХТЗ), який продав у 2007 році російському підприємцю Олегу Дерипаску.
- У 2017-2018 роках Олександр придбав у російського підприємця Романа Абрамовича Дніпровський металургійний завод та копальню «Суха балка».
- Наприкінці липня 2020 року НБУ погодив Ярославському продаж банку Кредит Дніпро, що належав Віктору Пінчуку.
- Олександр Ярославський — один із великих українських меценатів. Підтримує розвиток українського спорту, фінансує благодійний фонд «Рідний дім», брав участь у фінансуванні проекту «Лікарня майбутнього».