Ілюстрація Shutterstock/monobank/Анна Наконечна
Категорія
Компанії
Дата

Вкладники monobank не злякалися. Як перший в Україні необанк справляється з репутаційними ризиками

2 хв читання

Ілюстрація Shutterstock/monobank/Анна Наконечна

Поки правоохоронці ведуть розслідування щодо засновників monobank, він продовжує рости швидше за всіх конкурентів

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Проект колишніх керівників ПриватБанку monobank, що працює на ліцензії Універсал Банку Сергія Тігіпка, другий рік лідирує на ринку щодо притоку клієнтів. За даними НБУ, в першому кварталі 2021 року monobank привернув 340 222 нових вкладників, або на 6% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Приплив нових клієнтів до найбільшого в країні ПриватБанка в порівнянні з торішніми показниками скоротився майже втричі, до системи в цілому – у півтора раза.

Вкладники monobank не злякалися. Як перший в Україні необанк справляється з репутаційними ризиками /Фото 1

«Єдиний фактор, який пригальмував нарощування клієнтської бази банків, – локдаун в основних регіонах», – каже керівник дирекції роздрібного бізнесу ПриватБанку Дмитро Мусієнко. Є фактор страшніший за локдаун, вважає директор департаменту продуктів для приватних клієнтів Райффайзен Банку Аваль Олексій Пузняк. «Ми влетіли в демографічну яму», – каже банкір, посилаючись на демографічні дані ЦРУ США.

monobank випередив найбільші роздрібні банки й за зростанням залишків на рахунках фізосіб та обсягів роздрібного кредитного портфеля, наростивши частку ринку з кредитування фізосіб із 7% до 11%. І все це на тлі новин про кримінальні справи щодо його засновників – Олександра Дубілета, Володимира Яценка та Людмили Шмальченко. Детективи Національного антикорупційного бюро затримали Яценка 23 лютого за підозрою в розтраті коштів ПриватБанку напередодні націоналізації на 136 млн грн. Шмальченко й Дубілету 15 березня повідомили про підозри в розкраданні з банку 8 млрд грн. Яценко та Шмальченко вийшли під заставу. Дубілет перебуває в розшуку.

Вкладники monobank не злякалися. Як перший в Україні необанк справляється з репутаційними ризиками /Фото 2

Співзасновник monobank Олег Гороховський питання про розслідування НАБУ щодо партнерів проекту залишив без відповіді. «Вплив локдауна є, – каже він. – Ми б росли швидше». За словами Гороховського, зберегти абсолютний приріст клієнтів на докарантинному рівні допомогла рекламна кампанія, яка стартувала в липні минулого року, – відеоролики з рекламою банку на провідних телеканалах і зовнішня реклама зі слоганом «моно». Вартість кампанії в банку не розголошують. На маркетинг і рекламу 2020-го Універсал витратив майже вдвічі більше, ніж 2019-го – 163 млн грн.

Універсал Банк тримає кореспондентський рахунок у Deutsche Bank, який фігурував у гучних скандалах, пов'язаних із відмиванням грошей. У травні 2021 року фінрегулятор Німеччини вказав на недоліки в захисті Deutsche Bank від відмивання грошей і зобов'язав ужити додаткових заходів контролю кореспондентських відносин і моніторингу транзакцій. У січні 2021-го Deutsche Bank заявив про готовність заплатити в США понад $100 млн, щоб врегулювати скандал, пов'язаний зі звинуваченнями в корупції.

Вкладники monobank не злякалися. Як перший в Україні необанк справляється з репутаційними ризиками /Фото 3

Керівник роздрібного бізнесу одного з найбільших українських банків, який просив не згадувати його імені в пресі, допускає, що з репутаційних міркувань Deutsche Bank може закрити коррахунки Універсал Банку. Але навіть якщо це станеться, Універсал зможе проводити валютні транзакції через дрібніший банк, але за вищою ціною. В Універсал Банку питання корвідносин із Deutsche Bank коментувати відмовилися.

Нарікань на валютні сервіси monobank у клієнтів немає. «Платежі в євро доходять за годину, – каже IT-підприємець Юрій Чайка. – Востанє платили 7 травня, і все швидко прийшло».

Яценко та Дубілет-старший вийшли зі складу засновників Fintech Band, розробника програми monobank, у лютому, Шмальченко – в березні. Замість них співвласниками компанії стали Євгенія Кривенко (17,18%), Олексій Дубілет (33,74%) і Дарина Букреєва (9,81%). Крім них, у складі засновників Михайло Рогальський (17,18%), Олег Горохівський (17,18%) і Вадим Ковальов (4,91%). Інформації про кримінальні справи щодо нинішніх власників компанії немає.

У Тігіпка є ще два проекти в сфері необанкінгу, крім monobank. Минулого року на платформі ТАСкомбанк, що належить йому, стартували Sportbank, заснований Денисом Саприкіним і Микитою Ізмайловим, та izibank, яким керує донька фінансиста Ганна Тігіпко. «Мені подобається її бізнес-підхід до роботи, і я впевнений, що в неї все вийде», – каже Сергій Тігіпко.

Зважаючи на показники ТАСкомбанку, вже виходить. Банк – у п'ятірці лідерів за темпами зростання роздрібних клієнтів із показником 55 374 осіб за перший квартал. Більше – тільки у monobank, ПриватБанку і А-Банку сім'ї Суркісів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні