Генеральний директор і співзасновник Yakaboo пішов з посади наступного дня після того, як у публічну площину потрапили його слова, що жінки купують книжки за гроші, які їм дають чоловіки. Це перший випадок в історії українського бізнесу, коли сексистське висловлювання призвело до відставки керівника бізнесу. Але чи справа лише у необережних словах?
6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»
Що ви дізнаєтесь: Правила розвитку бізнесу в умовах абсолютної невизначеності; Як отримати в клієнти й співпрацювати з Міноборони – найбільшим замовником у країні; Як «воєнні» інновації можуть допомогти вашому бізнесу; 2023-й у цифрах від Мінфіну й НБУ.
Квитки на конференцію за посиланням
20 спікерів: Олексій Резніков, Сергій Марченко, Михайло Федоров, Олександр Конотопський, Алекс Ліссітса, Сергій Ніколайчук, Юлія Бадрітдінова, Тарас Чмут та інші.
Коли: 6 жовтня, з 10:00 до 16:00
28 вересня ввечері на YouTube-каналі компанії «Ковальська» відбувалася пряма трансляція дискусії «Українська книга: після війни, геть від москви». У заході брав участь співзасновник та керівник найбільшого онлайн-магазину книжок і видавництва Yakaboo Іван Богдан, 43. Коментуючи продажі книг, Богдан сказав: «У цілому більше [книжок] купують жінки – ну, як завжди, витрачають кошти, які заробляють чоловіки».
Перші обурливі коментарі в соцмережах почали з’являтися вже під час трансляції, вдень 29 вересня їх уже були тисячі. А в 14:26 Іван Богдан опублікував на своїй Facebook-сторінці повідомлення, в якому перепрошував за сказане, а закінчувалося воно словами: «Ми у компанії прийняли непросте, але правильне спільне рішення – я йду з посади СЕО Yakaboo».
Швидке і радикальне рішення. Радикальне настільки, що частина критиків оновила пости. «Як на мене, звільнення – трохи ту мач», – написала Валентина Клопотович, яка була однією з перших, хто публічно звинуватив Богдана у сексизмі. Хоча більшість критиків схвально сприйняли рішення Богдана.
Чи є така реакція раціональною, чи допоможе звільнення уникнути репутаційних втрат бренда, чи були інші підстави для звільнення? Forbes спробував відповісти на ці запитання.
Прецедент Богдана
Виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації Анна Деревʼянко каже, ще в українській практиці такого не було, щоб керівник гучно йшов з посади через висловлювання. Додаючи, що у нас, на жаль, політики не йдуть з посад через некоректні висловлювання.
«Це найшвидше звільнення людини в Україні на посаді такого рівня за одну фразу», – каже партнерка компанії TLFRD і спеціалістка із репутаційного менеджменту Марина Стародубська. На її думку, рішення Богдана звільнитися – правильне, бо його вислів недоречний у світі, якому притаманна гендерна рівність.
Це не перша спроба кенселінгу видавництва (у Yakaboo були комунікаційні проблеми за продаж російських книжок. – Forbes), тому Стародубська переконана: компанії вдасться уникнути значних репутаційних втрат. «Yakaboo – найбільший книжковий ритейлер, тому закенселити його буде складніше, – каже фахівчиня. – У видавничій сфері після появи знижок на книжки «скасування» йде на спад».
Відставку палко підтримали активісти, які відстоюють гендерну рівність. «Це початок руху, перша ластівка. В нас лише одиниці бізнесів на ринку опікуються питаннями освіченості своїх команд в темах гендеру, інклюзивності, різноманіття, – каже Ірина Рубіс, стратегиня та тренерка з інклюзії та різноманіття. І додає: – Я певна, що цей сексистський коментар — не причина, а привід до звільнення. Але ринок має зафіксувати: цей прецедент стався у 2022 році».
Business as usual
Можливо, у звільнення Богдана є менш ідеологічні причини. Троє співрозмовників з книжкового ринку розповіли, що між основними власниками Yakaboo – Віталієм Бутенком, Юрієм Кривошеєю та гендиректором – давно були напруженні взаємини і невдоволення результатами. «Вони просто скористалися нагодою розпрощатися», – каже власник великого видавництва на умовах анонімності. Інший співрозмовник-видавець зазначає, що після відмови від продажу російськомовних книжок наприкінці лютого 2022-го Yakaboo потребував нових ідей для розвитку бізнесу. «Без російськомовних книжок компанія стагнувала, акціонери шукали нові ідеї, нових людей», – каже він.
У коментарі Forbes Богдан запевнив, що інших причин для звільнення не було, він прийняв його самостійно і вдячний партнерам, що вони його підтримали.
Пресслужба Бутенка в державній Енергетичній компанії Україні (наразі він її директор) відмовила в його коментарі. Так само, як і пресслужба Yakaboo, заявивши, що позиція власників збігається з позицією в офіційній заяві компанії.
Отримати коментар Юрія Кривошеї на момент публікації не вдалося.
Іван Богдан був одним зі співзасновників та незмінним очільником Yakaboo з 2004 року. За його керівництва компанія стала лідером серед книжкових онлайн-магазинів. За даними YouControl, у 2020 році виторг Yakaboo становив 270 млн грн ($10 млн). Богдан був міноритарним власником, у 2022-му у нього залишалася частка трохи більше 5%, найбільший власник – Бутенко (54%), у Кривошеї 40%.
Тимчасово функції СЕО Yakaboo виконуватиме директорка з операційної діяльності Олена Безугла, йдеться в заяві компанії.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.