Олександр Косован, засновник MacPaw /Олександр Чекменьов
Категорія
Інновації
Дата

Олександр Косован – мільйонер зі списку Forbes, який побудував відому IT-компанію. Тепер його дім та офіс обшукує екологічна прокуратура. Що це за справа

Олександр Косован, засновник MacPaw Фото Олександр Чекменьов

До одного з найбагатших IT-бізнесменів України – власника MacPaw Олександра Косована – прийшли з обшуками правоохоронці. Претензії – через землю на Київщині. Що це за справа і чому вона тягнеться довше, ніж здається

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

«Навіть у час повномасштабної війни чиновники знаходять привід, час і спосіб тиснути на український бізнес», – написав у Facebook 15 лютого засновник української IT-компанії MacPaw Олександр Косован, 36. Паралельно у нього вдома та в офісі проходили обшуки, робота бізнесу була заблокована. «Гостей» теж чимало – Національна поліція, слідчі, спеціалізована екологічна прокуратура, повідомив Косован.

«Причиною обшуків стало бажання чиновників заволодіти земельними ділянками, які MacPaw законно придбала у період з 2016 по 2021 роки», – стверджує Косован. У розвиток ділянок, за його словами, компанія інвестувала «десятки мільйонів доларів». Що це за справа та які претензії до MacPaw?

Хто такий Косован

Олександр Косован – один із найуспішніших IT-бізнесменів України, посідав 43-тю сходинку у списку найбагатших українців від Forbes у 2021 році зі статками у $235 млн. Його основний актив – засновану у 2008-му продуктову компанію MacPaw – Forbes оцінював у $100–300 млн. Її флагманський продукт – утиліта для очищення комп’ютерів Apple CleanMyMac, що приносила близько 80% виторгу бізнесу. У додатка, станом на 2021 рік, було майже 1 млн платних користувачів щомісяця. Також Косован – засновник венчурного фонду SMRK, який інвестував у відомі українські IT-компанії Ajax, Preply, Esper bionics.

Косован, який закінчив столичний КПІ, фанат техніки Apple. MacPaw навіть відкрив музей вінтажних компʼютерів Mac у Києві.

Після початку великої війни MacPaw випустила два застосунки: для виявлення російських і білоруських програм і відстежування місцеперебування команди. Також MacPaw інвестувала $1 млн у розвиток інноваційного хабу «Промприлад.Реновація» в Івано-Франківську. Благодійний фонд MacPaw Foundation закупив військове обладнання, спорядження та медичні вироби на $5,4 млн. 

Окремо MacPaw щомісяця перераховує $30 000 на операційну діяльність одного з найбільших волонтерських фондів «Повернись живим». «Єдиний документ, до якого виникли запитання у слідства по екологічним звинуваченням, це моя довідка волонтера від фонду «Повернись живим», – шуткував Косован у коментарях до свого допису. Чого воно стосується?

Обшуки у власника ІТ-компанії Олександра Косована /Олександр Чекменьов

Олександр Косован Фото Олександр Чекменьов

Історія судової тяганини MacPaw

Компанії із «сім’ї» MacPaw – заснованому у 2015 році ТОВ «Макпау Проперті Менеджмент» – належить шість земельних ділянок у селі Циблі Переяслав-Хмельницького району на Київщині. Їх загальна площа, за даними з YouControl – понад 22 га.

Судова тяганина за них, судячи з реєстрів, йде з 2018 року, коли Бориспільський міськрайонний суд Київської області арештував п’ять ділянок. Причина – кримінальне провадження через нібито нецільове використання землі місцевого лісгоспу.

Матеріали справи базувались, серед іншого, на публікації видання «Ні корупції», наразі ні посилання на статтю, ні сам сайт видання недоступні. У тексті судової ухвали про арешт є лише цитата з тексту, де стверджується, що на спірній землі нібито «ведуться будівельні роботи, частково вирізані дерева та облаштована територія для швартування суден, наявний басейн, невеликий штучний затон та побудована низка стаціонарних будівель». Суд скасував арешт за півтора місяця, але історія на цьому не завершилася.

У січні 2022-го медіа зі схожою назвою «Стоп корупції» видало сюжет зі спірними звинуваченнями на адресу MacPaw. Автори відео стверджують, що компанія нібито збудувала на березі Дніпра «елітну базу відпочинку», незаконно вирубувала ліс та добувала пісок для будівництва. Наразі «Макпау Проперті Менеджмент» є відповідачем у низці кримінальних та господарських справ, що побудовані навколо землі у Циблях. Рішень по суті щодо них немає.

На юрособу «Макпау Проперті Менеджмент» зареєстровано шість обʼєктів нерухомості – пʼять з них, судячи з адрес, знаходяться на спільній території у селі Циблі. Там само знаходиться MacPaw Village – база відпочинку для співробітників компанії, пише видання AIN, прикріпляючи посилання на локацію з трьома фото в Instagram. Косован, за даними з реєстрів, володіє компанією «Макпау Віледж», зареєстрованою у грудні 2021 року. Однак про проєкт і масштаби бази відпочинку публічних даних обмаль.

Негаразди із оформленням землі та будівництвом у MacPaw дійсно виникли, повідомило Forbes джерело, знайоме із ситуацією, але компанія намагалася їх вирішити у легальному полі і привести документи до ладу. Проблеми, за словами співрозмовника, стосувалися призначення купленої землі, процесу укладання угод, розташування будівництва. Але незрозуміло, навіщо обшуки, якщо земельну справу можна вирішити через суд, зазначає він.

Олександр Косован – мільйонер зі списку Forbes, який побудував відому IT-компанію. Тепер його дім та офіс обшукує екологічна прокуратура. Що це за справа /Фото 1

фото з Facebook Олександра Косована

Олександр Косован – мільйонер зі списку Forbes, який побудував відому IT-компанію. Тепер його дім та офіс обшукує екологічна прокуратура. Що це за справа /Фото 2

фото з Facebook Олександра Косована

Олександр Косован – мільйонер зі списку Forbes, який побудував відому IT-компанію. Тепер його дім та офіс обшукує екологічна прокуратура. Що це за справа /Фото 3

фото з Facebook Олександра Косована

Попередній слайд
Наступний слайд

Яка реакція бізнесу та Мінцифри

Косован ще із 2018 року відкидає всі звинувачення. «Ми не виключаємо, що через недосконалості у земельному законодавстві і його застаріле регулювання могли бути допущені якісь помилки посадовцями», – пише він. Причина цьогорічних обшуків, за словами Косована – у бажанні чиновників заволодіти землею. Про кого саме йдеться, він не уточнює. Проте серед позивачів у останніх судових ухвалах фігурують Київська обласна державна адміністрація та Циблівська сільська рада.

«Такі дії разом із блокуванням роботи однієї з найбільших українських продуктових компаній є злочином проти всього народу України», – вважає Косован. Поки правоохоронці обшукували офіс, українські підприємці у соцмережах стали на захист MacPaw.

«Резидент «Дiя.City» – якраз на річницю юрисдикції «Дія.City». Обшуки! Дуже мило! Немає слів!!!» – пише у Facebook CEO monobank Олег Гороховський. Спеціальний податковий режим, що має захищати IT-бізнес, Мінцифра презентувала за кілька тижнів до російського вторгнення – 8 лютого 2022-го. «Доки відбувається така дичина, забудьте про інвестпривабливість, – пише засновник Ajax Systems Олександр Конотопський. – Маски-шоу мають піти у минуле». Також ситуацією обурилися засновники «Нової Пошти», Petcube та десятки інших бізнесменів. 

«Коли правоохоронці з екологічною інспекцією забігають у компанію, яка займається продуктами, які в топі продажів Apple, мені за це соромно», – відреагував голова Мінцифри Михайло Федоров на івенті до річниці запуску «Дія.City». Причетність до будь-яких проблем із законом має вирішуватись у суді, додав міністр.

Forbes звернувся за коментарями до Нацполіції, проте не отримав відповіді на момент публікації матеріалу. Косован погодився дати розгорнутий коментар по завершенню обшуків. «Поки вилучають техніку у мене в будинку», – відписав він на запит про інтервʼю.

Позиція правоохоронців зʼявилася після виходу тексту. Обшуки проходили в межах досудового розслідування через несанкціоноване розширення берегової лінії Канівського водосховища поряд із ділянками, де будується комплекс відпочинку. «У результаті таких дій державі завдано збитків на понад 12,5 млн грн», – йдеться у повідомленні Нацполіції. За версією правоохоронців, незаконний видобуток піску ведеться на одній з ділянок – вона найбільша з тих, що належать «Макпау Проперті Менеджмент». «Проведення обшуків зумовлено тим, що на запити правоохоронних органів не було надано запитуваних документів», – стверджують у національній поліції.

Цей матеріал оновлено після публікації. Додано коментар Національної поліції України.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні