Як командам українських military-tech стартапів скористатись можливостями для фінансування, які зараз з’являються в Україні та вже давно є за кордоном.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Волонтери почали розробляти військові IT-продукти ще з 2014 року. Зараз в Україні працює не лише додаток для сповіщення про тривоги, а й ПЗ для ЗСУ, військова техніка і зброя, що виготовлені стартапами.
Війна потребує технологій. Інтернет, який існує в сучасному вигляді, з’явився з одного із замовлень Міноборони США. Для українських військових стартапів зараз є можливість стати помітними в світі.
Український ВПК: не лише велика промисловість, а й стартапи
Військові стартапи можна розділити на дві групи:
- хардверні, наприклад, дрони, антидронові рушниці, тактичні навушники, системи зв’язку тощо;
- софтверні: системи управління полем бою, ПЗ для артилеристів, тренувальні модулі, системи кібербезпеки та інше.
За вісім минулих років ЗСУ почали використовувати українські програми для управління військами та артилерією: «Кропива», ArtOS, «Арта».
На перемогу працює українська антидронова рушниця, розроблена Kvertus Technology. Дрони українських виробників – PUNISHER, «Лелека», «Фурія», «Валькірія» та інші — на війні з 2014 року.
Електробайки ELEEK та Delfast, захисний костюм для вибухотехніків від Velmet, потужні павербанки Atmosphere, чат для військових MilChat. Навіть систему ситуаційної обізнаності Delta розробили волонтери – і вона сумісна з аналогічними системами НАТО.
Українські команди роблять різноманітні продукти та можуть бути цікавими інвесторам.
Крім донатів: хто інвестує в military-tech в Україні
Для України стартапи в military-tech будуть пріоритетними в найближчі роки. Їхнє фінансування перейде з режиму фандрайзингу в традиційний для стартапів режим.
Проте зараз інвесторів у такі проєкти всередині України знайти складно. А ті, хто інвестують, воліють про це не говорити.
Ukrainian Startup Fund надає ґранти до $35 000 на проєкти подвійного призначення. Вони можуть бути в індустріях оборони, кібербезпеки, інфраструктурної відбудови, охорони здоров’я, освіти.
Не як опція для отримання інвестицій, але як важливий івент для індустрії – в Україні щорічно проходить National Defence Hackathon, перемога в якому дає можливість командам засвітитись і збільшує шанси на отримання інвестицій.
Хто інвестує в military-tech у світі
Інвесторів, яких цікавлять військові технології, небагато. Але фінансування можна отримати не лише від урядових структур. Наприклад, в антидронову систему Dedrone інвестував фонд Menlo Ventures, який інвестував в Uber.
Основні приватні компанії й урядові структури, які інвестували в military-tech (список неповний)
- Українські стартапи може зацікавити американський Blue & Yellow Heritage Fund, створений фондом ffVC спеціально для інвестицій в українські продукти. У фонді прямо не говорять про готовність інвестувати у військові технології, але стратегічно йому це цікаво. Стартапи на ранніх стадіях зможуть отримати до $2,5 млн.
- Lockheed Martin Ventures – це американська військово-промислова компанія, один із найбільших у світі виробників озброєння, великий підрядник Пентагону. В портфелі 35+ компаній, деякі з напрямків: ШІ, роботи, космічні технології, сенсори, кібербезпека.
- Airbus Ventures – венчурний підрозділ одного з найбільших у світі виробників авіації Airbus, який також має Defence and Space division. У портфоліо 40+ проєктів, зокрема пов’язаних із безпілотниками.
- AEI Horizon X – спільний фонд AE Industrial Partners та Boeing. У контексті оборони концентрується, найімовірніше, на аерокосмічній галузі.
- Acorn Growth Companies – американська компанія, інвестує, зокрема, в бізнеси, які виробляють засоби радіоелектронної боротьби, ПЗ для армії, авіацію.
- Seraphim Capital – для тих, чий стартап пов’язаний із космосом. У портфоліо проєкти, які будують мережу невеликих супутників, розробляють хмарні технології для дронів, виводять вантажі на орбіту, роблять знімки з орбіти в реальному часі.
- Razor’s Edge funds – фонд, який інвестує в стартапи, що розробляють рішення як для національної безпеки, так і для безпеки бізнесу: в захищений браузер Authentic8, ПЗ для кібербезпеки GoSecure, виробника ракетних двигунів X-Bow.
- Shield Capital знаходиться у Сан-Франциско та цікавиться проєктами у сфері кібербезпеки, ШІ, космосу та БПЛА. В інвестпортфелі Airspace Intelligence, компанія, чиє ПЗ дає змогу розрахувати оптимальну траєкторію польоту; або Elroy Air, виробник БПЛА для доставки вантажів, у тому числі військових.
- Andreessen Horowitz – один із найвідоміших венчурних фондів у Долині. У сфері military-tech він інвестував, зокрема, в Shield AI – виробляє ПЗ та залізо для дронів.
- Anduril – виробляє підводні й надводні дрони, захисні системи для збройних сил та операційну систему для військових.
Після перемоги: як продавати Пентагону
У США, крім мережі приватних інвесторів, діє низка урядових структур, які фінансують оборонні проєкти. Зокрема, це DARPA (Агентство передових оборонних дослідницьких проєктів Пентагону), яке активно інвестує в медичні проєкти.
Defense Innovation Unit – підрозділ Міноборони США, який залучає інновації для оборонної галузі Америки. На сайті вказано, що американську оборонку цікавлять проєкти, пов’язані зі штучним інтелектом, автономними системами, кібербезпекою, енергетикою, космосом, підвищенням ефективності людей.
В ЄС діє European Defence Fund. Зараз фонд цікавлять проєкти в космічній індустрії, суднобудуванні, кібербезпеці, інформаційному забезпеченні військ.
Британія також має державний фонд, який інвестує в оборонку: National Security Strategic Investment Fund. Створений спільно урядом Сполучного Королівства та British Business Bank. Інвестував у компанію, яка має мережу супутників; також на сайті вказано, що фонд працював із трьома стартапами: захищеним месенджером, сервісом для тестування навичок співробітників та сервісом, який захищає чутливі дані.
У НАТО також є структури, які працюють зі стартапами: венчурний фонд NATO Innovation Fund, який запущено в червні 2022-го, та Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA). Фонд проінвестує в стартапи €1 млрд. А компанії, які пройдуть до DIANA, отримають доступ до його девʼяти майданчиків та 63 дослідницьких центрів у Європі та Америці.
Реєстрація в штаті Делавер – золотий стандарт для залучення інвестицій.
Навіть у Сполучених Штатах до 90% стартапів реєструються саме в Делавері. Законодавство штату зрозуміле й прозоре, воно захищає інвестора. Штат надає компаніям податкові пільги, тут є спеціалізований суд, який розглядає лише справи бізнесу та інші привабливі для невеликих компаній можливості.
В якій країні краще шукати фінансування
У 2021 році обсяг венчурних інвестицій в аерокосмічні та військові стартапи сягнув $12 млрд, і з них $10 млрд припадало на США. Більшість інвесторів із добірки також знаходяться в Штатах – саме там шанси найбільші.
В Україні поки що немає розвиненої інфраструктури для венчурного фінансування військових проєктів. Але зараз індустрія бурхливо зростає, і найближчими роками українські інвестори будуть зацікавлені купувати українські розробки, щоб максимально залишати гроші всередині країни.
Крім того, очевидний плюс України наразі – MVP одразу проходить перевірку на полі бою та отримує зворотний звʼязок.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.