Видання Bloomberg поговорило з Юрієм Мільнером, 60, російським інвестором, статки якого оцінюють у $3,9 млрд. На початку 2010-го йому вдалося вдало інвестувати гроші олігарха Алішера Усманова та держбанка ВТБ у технологічні компанії. На рахунку його фонда DST Global вдалі екзити із Airbnb, Alibaba, Twitter та Facebook. Що тепер? Forbes коротко переказує матеріал.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Венчурна кар’єра Мільнера розцвіла під час «перезапуску» американсько-російських відносин часів президентства Обами та Мєдведєва. Він узяв гроші Алішера Усманова та банку ВТБ, щоб вдало вкласти їх у технологічні компанії на ранніх стадіях через фонд DST Global. Мільнер став одним із перших інвесторів Facebook та особистим другом Цукерберга, а завдяки наступним успіхам увійшов до еліти Кремнієвої долини, придбавши собі шато у Лос-Алтосі за $100 млн.
На фоні вторгнення Росії в Україну Усманов і ВТБ опинились під санкціями. За словами Мільнера, ці партнери – минуле його фонду. «Я не можу змінити той факт, що народився у Росії. Я не можу змінити, що в нас були російські гроші». Крім російського паспорта він також має ізраїльський, а в США перебуває за візою O-1 для людей із «видатними здібностями». З журналістами він розмовляв із Дубая, де веде переговори про інвестиційний раунд з однією з компаній.
DST Global уже відреагував на ситуацію та назвав її «війною Росії проти України, її суверенного сусіда». Breakthrough Prize Foundation – благодійна премія Мільнера, орієнтована на науковців, також засудила «неспровоковану агресію проти мирного населення України». Мільнер обмежується тим, що цілковито підтримує заяви свого фонду та фундації. Він жертвує на гуманітарну допомогу $14,5 млн.
За словами засновника, DST протягом багатьох років дистанціюється від російських грошей. Останній раз вони були в капіталі компанії у 2011 році. З Усмановим він не спілкувався п’ять років, у Росії не був понад восьми років. У будь-якому випадку, прямо зараз фінансовому стану його фонду нічого не загрожує – DST підняв на нові інвестиції $4 млрд у 2021 році і не потребуватиме грошей іще один-два роки. При цьому компанія підвищила комісійні за успіх – у випадку успішного продажу стартапу з прибутком, DST забирає собі 25% доходу інвестора проти загальноприйнятих 20%.
Репутацію Мільнера готові захищати впливові підприємці. На його підтримку публічно висловились Марк Андрісен (засновник фонду A16Z), українець Макс Левчин (співзасновник PayPal та Affirm), а також Раян Петерсен – засновник логістичного стартапу Flexport. Він був на обкладинці лютневого номера американського Forbes.
Bloomberg також розповідає про інвестицію Мільнера у SpaceX. Він придбав акції компанії на $10 млн у 2013 році, проте продав іх двома роками пізніше усього за $23 млн. «Недооцінив SpaceX. Це була моя помилка», – каже він. Окрім того Мільнер виділив $75 млн на проєкт із пошуку позаземного життя. Зараз це один із фокусів його уваги. На думку Мільнера, війна в Україні лише надала цьому більше сенсу, адже подібне відкриття може «стати єднальним моментом для усієї цивілізації».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.