Категорія
Інновації
Дата

Юрій Мільнер заробив мільярди на інвестиціях російських грошей у Facebook, AirBnB, Twitter. Яка його позиція щодо війни в Україні

Юрій Мільнер /Shutterstock

Юрій Мільнер Фото Shutterstock

Видання Bloomberg поговорило з Юрієм Мільнером, 60, російським інвестором, статки якого оцінюють у $3,9 млрд. На початку 2010-го йому вдалося вдало інвестувати гроші олігарха Алішера Усманова та держбанка ВТБ у технологічні компанії. На рахунку його фонда DST Global вдалі екзити із Airbnb, Alibaba, Twitter та Facebook. Що тепер? Forbes коротко переказує матеріал. 

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Венчурна кар’єра Мільнера розцвіла під час «перезапуску» американсько-російських відносин часів президентства Обами та Мєдведєва. Він узяв гроші Алішера Усманова та банку ВТБ, щоб вдало вкласти їх у технологічні компанії на ранніх стадіях через фонд DST Global. Мільнер став одним із перших інвесторів Facebook та особистим другом Цукерберга, а завдяки наступним успіхам увійшов до еліти Кремнієвої долини, придбавши собі шато у Лос-Алтосі за $100 млн. 

На фоні вторгнення Росії в Україну Усманов і ВТБ опинились під санкціями. За словами Мільнера, ці партнери – минуле його фонду. «Я не можу змінити той факт, що народився у Росії. Я не можу змінити, що в нас були російські гроші». Крім російського паспорта він також має ізраїльський, а в США перебуває за візою O-1 для людей із «видатними здібностями». З журналістами він розмовляв із Дубая, де веде переговори про інвестиційний раунд з однією з компаній.

DST Global уже відреагував на ситуацію та назвав її «війною Росії проти України, її суверенного сусіда». Breakthrough Prize Foundation – благодійна премія Мільнера, орієнтована на науковців, також засудила «неспровоковану агресію проти мирного населення України». Мільнер обмежується тим, що цілковито підтримує заяви свого фонду та фундації. Він жертвує на гуманітарну допомогу $14,5 млн.

За словами засновника, DST протягом багатьох років дистанціюється від російських грошей. Останній раз вони були в капіталі компанії у 2011 році. З Усмановим він не спілкувався п’ять років, у Росії не був понад восьми років. У будь-якому випадку, прямо зараз фінансовому стану його фонду нічого не загрожує – DST підняв на нові інвестиції $4 млрд у 2021 році і не потребуватиме грошей іще один-два роки. При цьому компанія підвищила комісійні за успіх – у випадку успішного продажу стартапу з прибутком, DST забирає собі 25% доходу інвестора проти загальноприйнятих 20%.

Репутацію Мільнера готові захищати впливові підприємці. На його підтримку публічно висловились Марк Андрісен (засновник фонду A16Z), українець Макс Левчин (співзасновник PayPal та Affirm), а також Раян Петерсен – засновник логістичного стартапу Flexport. Він був на обкладинці лютневого номера американського Forbes.

Bloomberg також розповідає про інвестицію Мільнера у SpaceX. Він придбав акції компанії на $10 млн у 2013 році, проте продав іх двома роками пізніше усього за $23 млн. «Недооцінив SpaceX. Це була моя помилка», – каже він. Окрім того Мільнер виділив $75 млн на проєкт із пошуку позаземного життя. Зараз це один із фокусів його уваги. На думку Мільнера, війна в Україні лише надала цьому більше сенсу, адже подібне відкриття може «стати єднальним моментом для усієї цивілізації».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні