"Кураж". Фото з архіву Олени Гудкової
Категорія
Картина дня
Дата

Благодійний проєкт «Кураж» вклав мільйони у павільйон державного ВДНГ. Нині його зносять заради університету Зеленського. Що відбувається

4 хв читання

"Кураж". Фото з архіву Олени Гудкової

Фестиваль «Кураж» існував шість років і провів 51 захід до того, як у вересні 2021 року стало відомо: проєкт закривається. Замість 19-го павільйону на ВДНГ, де проходив «Кураж», будують Президентський університет. У лютому 2022-го павільйон почали зносити

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Інформація про це почала поширюватися після того, як фото зносу будівлі опублікувала в соцмережах засновниця «Куражу» Олена Гудкова. Територію разом із приміщенням, яке фестиваль орендував з 2018 року, готують до розміщення університету та будівництва фізкультурно-оздоровчого комплексу. Про це зазначено у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, зареєстрованому в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва від 17 грудня 2021 року.

Благодійний проєкт «Кураж» вклав мільйони у павільйон державного ВДНГ. Нині його зносять заради університету Зеленського. Що відбувається /Фото 1
Благодійний проєкт «Кураж» вклав мільйони у павільйон державного ВДНГ. Нині його зносять заради університету Зеленського. Що відбувається /Фото 2
Благодійний проєкт «Кураж» вклав мільйони у павільйон державного ВДНГ. Нині його зносять заради університету Зеленського. Що відбувається /Фото 3
Благодійний проєкт «Кураж» вклав мільйони у павільйон державного ВДНГ. Нині його зносять заради університету Зеленського. Що відбувається /Фото 4
Попередній слайд
Наступний слайд

Як зʼявився і чим був «Кураж»

Сім років тому Олена Гудкова ініціювала створення барахолки The New Old. Цей захід – прообраз «Куражу». Формат оформився фінально після переїзду фестивалю на арт-завод «Платформа». «Ми перетворилися на щомісячний міський захід, – говорила Гудкова в інтервʼю Forbes. – Це стало початком систематизації, побудови бізнес-процесів усередині великого підприємства та навчання зі створення заходів». На ВДНГ «Кураж» переїхав восени 2018 року. Там проєкт став міською сімейною подією з розважальними заходами з самого ранку.

Важливий елемент «Куражу» – благодійність. Найбільша сума, яку команді вдавалося зібрати за рік, – близько 3 млн грн. Щороку проходила благодійна барахолка, а з кожного фестивалю організатори виплачували ще частину. Всього за свою історію проєкт передав понад 40 млн грн на благодійність.

Ініціативи, які підтримував «Кураж», змінювалися. Наприклад, у 2021 році фестиваль підтримував ініціативу «ментальне здоровʼя» та запустив проєкт Opportunity Corner із дизайнером Ксенією Шнайдер. У рамках проєкту збирали 250 000 грн на обладнання для Київського професійного коледжу прикладних наук.

Чому закрився проєкт

Останній «Кураж» пройшов у київському ВДНГ 16–17 жовтня 2021 року. Команда перетворила 19-й павільйон ВДНГ на парк атракціонів з оглядовим колесом, автодромом та зірковою барахолкою. «Про плани звести Президентський університет на території нашого павільйону ми дізналися влітку 2021-го, – згадує Гудкова. – Тоді їх не було підтверджено фінально. Точно все стало зрозуміло на початку осені». Гудкова одна з перших дізналася про зміни інфраструктури Експоцентру, стверджує у своєму Facebook генеральний директор ВДНГ Євген Мушкін.

Старт навчання в Президентському університеті, будівництво якого ініціював Володимир Зеленський, заплановано на 1 жовтня 2023 року. На цей момент планують сформувати освітньо-наукові напрями, викладацький склад та здати в експлуатацію першу чергу будівництва. Усі будівлі університету здадуть в експлуатацію включно до 2025 року. Будівництво охопить 16 гектарів на території ВДНГ, що знаходиться в юридичному підпорядкуванні Державного управління справами. Вартість будівництва – 4,6 млрд грн, зазначено на сайті МОН.

Готувати фахівців в університеті планують за шістьма напрямками:

  • інформаційні технології, кібербезпека та штучний інтелект;
  • нанотехнології;
  • аерокосмічні технології;
  • енергетичні технології;
  • біотехнології та науки про здоровʼя;
  • глобалізація та міжнародні комунікації.

Чому «Кураж» не зміг переїхати до іншого приміщення та вирішив призупинити діяльність? Гудкова пояснює це тим, що формат, у якому проєкт працював на ВДНГ, було створено спеціально під 19-й павільйон. Повторити його на інший локації в такому вигляді було б неможливо.

Генеральний директор ВДНГ запропонував «Куражу» переїхати до павільйону №1. «Але навіть якби ми вирізали та вставили всі покращення, що зробили в 19-му павільйоні на 6 млн гривень за три роки крім оплати оренди, і близько не наблизилися б до того, що мали», – додає Гудкова.

Мушкін говорить, що центральний перший павільйон має вдале розташування, хороші технічні характеристики й прилеглу територію. Але ця локація менш інклюзивна, ніж 19-й павільйон, а серед гостей «Куражу» багато людей з інвалідністю. З лютого 2016 року вхід на фестиваль для них безкоштовний.

На що може розраховувати команда «Куражу»

Ситуація та підхід орендарів зламав Гудкову та її команду, пише підприємиця. Після переїзду меблі та декорації довелося продати, а техніку залишити всередині павільйону, щоб не платити за дорогий демонтаж.

Наразі для засновниці «Куражу» одним із принципових питань залишається отримання 1 млн грн компенсації за ліфт, встановлений на гроші благодійників. У день одержання коштів вона обіцяє передати їх на благодійність. У ВДНГ поки що інші плани.

«Обладнання ліфта акуратно демонтують, а потім знову встановлять на ВДНГ, – пише Мушкін у Facebook. – На жаль, Експоцентр не має ні юридичної, ні фінансової можливості компенсувати 1 млн грн благодійних внесків». Чи повернуть гроші Гудковій? Мушкін обіцяє залучити ці кошти у вигляді спонсорської допомоги та передати їх підприємиці до кінця 2022 року.

Встановлений ліфт у юридичній площині називається поліпшенням, пояснює старший юрист Juscutum Анатолій Рибачок. «Якщо його можна повністю дістати і віддати, це відʼємне поліпшення, яке можна, наприклад, продати. Якщо це невідʼємне поліпшення, Альона може претендувати на відшкодування вартості майна», – переконаний Рибачок. Зазвичай умови поліпшень та зобовʼязання сторін прописуються в договорі.

Окрім пропозиції переїхати до іншого павільйону, команда «Куражу» не отримала «ні допомоги, ні компенсації вкладень, ні варіантів адекватного переміщення», пише Гудкова. У Мушкіна з ВДНГ інша версія. «Ми підтримали концепт оновленого «Куражу» від Олени та зайнялися пошуком партнерів для нього, — пише він. — Запропонували тимчасово працевлаштувати команду «Куражу» в Експоцентрі». ВДНГ і не зобовʼязаний допомагати, якщо договірні правовідносини закінчилися, говорить юрист Рибачок. «Спочатку сторони домовляються про співпрацю до певної дати. Після — кожен з них може захотіти її припинити», — додає він.

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк повідомив Forbes, що має намір розібратися в ситуації та ініціювати зустріч із Гудковою та іншими сторонами конфлікту найближчим часом.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд