«Клієнти можуть бачити посмішку». МОЗ розкритикував пластикові маски на офіціантах та касирах. Чому вони неефективні та що робити бізнесу /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

«Клієнти можуть бачити посмішку». МОЗ розкритикував пластикові маски на офіціантах та касирах. Чому вони неефективні та що робити бізнесу

3 хв читання

Getty Images

Разом із медичними масками офіціанти та касири вже майже два роки носять прозорі пластикові щитки. З початку пандемії минуло 3 роки, але тільки зараз МОЗ звернув на них увагу: вони неефективні. Що тепер робити кафе та ресторанам

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Міністерство охорони здоров’я 11 січня закликало працівників готелів, ресторанів та торгівлі не користуватися пластиковими прозорими масками: вони не прилягають до обличчя, і тому не захищають від коронавірусу.

Персонал та відвідувачі повинні бути в медичних масках, пояснює Роман Колесник, керівник відділу інфекційного контролю Центру громадського здоровʼя. «Не хочеться вийти з улюбленого закладу інфікованим, вірно?» – каже він.

Таку категоричність, однак, не поділяє Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоров’я. За його словами, пластикові маски хоча б убезпечують від мікрокрапель, через які передається вірус при чханні і голосному говорінні. Навіть медичні маски, за словами Ковтонюка, не захистять від вірусу, якщо їх носити тільки на роті. «Складно забезпечити, щоб люди цілодобово були в медичній масці і використовували її згідно з інструкцією, – каже він. – Нехай буде альтернатива».

Пластикові маски й раніше використовували в індустрії краси, але з приходом пандемії співробітники супермаркетів, кафе та готелів також почали їх носити — через красу та зручність. Заява МОЗ не означає, що бізнес почнуть штрафувати, однак деякі підприємці вже почали від них відмовлятися.

«Не створює атмосферу лікарні»

Бізнес обирає пластикові маски, зокрема тому, що вони не заважають спілкуватися з клієнтами, каже управляюча ресторану «100 років тому вперед» Вікторія Чурілова. «Вони роблять вимову чіткішою, а це важливо у галасливих закладах», – каже вона. Персонал її ресторану не носить такі маски.

Самі виробники акцентують на тому, що такі маски і захищають від розповсюдження вірусу, і в них зручніше працювати. В них легше дихати і вони зберігають бар’єр від чхання, каже Ірина Філіпченко, імпорт менеджер MRDisplays, продавця прозорих масок. «Клієнти можуть побачити посмішку персоналу, це не створює атмосферу лікарні», – каже Дмитро Долгополов, директор виробника пластикових масок MedSave. 

MedSave продали до 10 000 масок у 2021. Із них 80% закупили ресторани, решту торгові центри та готелі. За його приблизними підрахунками, за той самий час він продав 10 млн медичних масок. Ціна пластикової маски в MedSave – 80 грн; одноразової – 1,4-2 грн.

Ілюстрація Getty Images

Міністерство охорони здоров’я 11 січня закликало працівників готелів, ресторанів та торгівлі не користуватися пластиковими прозорими масками: вони не прилягають до обличчя, і тому не захищають від коронавірусу. Фото Ілюстрація Getty Images

Прозорих масок, за словами Долгополова, купують менше, ніж одноразових, бо останні регулярно закупають держустанови. Лише держустанови закупили 179 млн медичних масок із початку 2020 до травня 2021, за даними Dozorro. У квітні медичні маски на тендерах коштували 1,2–1,9 грн за одиницю. 

Після публікації повідомлення МОЗ Долгополов планує зменшити продажі. Він відмовився називати виторг MedSave. «Будь-яка із цифр покаже читачу, що я поганий. А ми просто продаємо трендовий товар», – каже Долгополов.

MRDisplays також відмовилася назвати виторг чи число проданих одиниць, посилаючись на комерційну таємницю

У деяких ресторанах пластикові маски носили під час приготування їжі на грилі. Керівництво Холдингу емоцій !FEST, наприклад, дозволило одягати їх біля мангалів чи інших теплових поверхонь, керуючись тим, що є вимога мати засіб індивідуального захисту. «Але для працівників залу та бару ці маски заборонені», – каже Андрій Худо, голова наглядової ради !FEST. Після виходу рекомендацій МОЗ компанія забере такі маски з використання.

Звідки з’явилися прозорі маски

До пандемії пластикові прозорі маски активно використовували працівники beauty-індустрії, стоматологи і косметологи під час роботи, каже пресслужба інтернет-магазину Zakaz4salon, який продає такі маски вже більше 5 років. Так до рота не потрапляють засоби, з якими вони працюють, наприклад, порошок для стоматологічної чистки. 

Пластикові маски за кордоном продаються також для кухарів, тату-майстрів, візажистів, ресторанів і салонів краси. Однак в описі товарів на Walmart чи Amazon інформації, що їх можна використовувати в медичних цілях, немає.

Українські пластикові маски деякі продавці на маркетплейсі Prom.ua називають «медичними». Наприклад, це написано в назві товару MRDisplays або Tutmag.

Продавці масок в Україні закуповують їх в Китаї, Туреччині та Німеччині, каже Ірина Філіпченко, імпорт менеджер MRDisplays, продавця прозорих масок.

Що загрожує бізнесу

Заява МОЗ – це пост у Facebook. Міністерство не підготувало наказ чи заклик внести зміни в закони. Кабмін також не уточнив, чи будуть штрафувати за пластикові маски. 

У постанові Кабміну №1236 від грудня 2020 року маска – це «засіб індивідуального захисту», якщо вона прикриває ніс і рот. Власноруч виготовлені маски, наприклад, із марлі – також рахуються. За логікою, пластикові маски також законні, каже Тетяна Бережна, радниця юридичної фірми «Василь Кисіль і Партнери». За її словами, поки МОЗ не видасть окремий наказ, яким заборонятиме такі маски, вони законні.

Пост МОЗ нічого не змінює де-юре, і навряд чи бізнес змінить свої звички, впевнений Ковтонюк. «Підстав на основі поста щось міняти бізнесу немає», – каже він. 

Якщо людина не носить маску у публічному місці – їй можуть виписати штраф до 255 грн; в ресторані – 17 000–34 000 грн, а бізнес повинен заплатити 34 000–170 000 грн. У вересні-жовтні за відсутність масок поліція оштрафувала бізнес на близько 40 000 грн.

Навіть якщо МОЗ повністю заборонить прозорі маски, це не вплине на роботу ресторанів, каже управляюча ресторану Чурілова. «Головне, щоб ми мали змогу працювати та приймати наших гостей», – каже вона.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні